حواشی صحنه دستگیری یک آقازاده در سریال تلویزیونی گاندو؛

انتقاداز واگذاری نقش جنگنده های ارتش در دستگیری ریگی به جنگنده های سپاه

صحنه نشاندن هواپیما و دستگیری یک آقازاده در سریال «گاندو» حواشی بسیاری را داشته است. ارتش با فرض اینکه این قسمت برگرفته از داستان دستگیری ریگی است، نسبت به حذف نقش خود در این موضوع انتقاد دارد اما کارگردان مجموعه از تعلل ارتش در مهیا کردن امکانات مورد نیاز برای ساخت سریال می‌گوید.

پرسش:

به گزارش خبرنگار ایلنا، سریال گاندو از جمله تولیدات تازه تلویزیون به شمار می‌آید، که پس از پخش اولین قسمت از آن، توجهات بسیاری جلب شد. یکی از موضوعات مورد بحث این مجموعه به دستگیری جاسوسی اختصاص داشت که سوار بر هواپیما در حال خروج از ایران بود. باتوجه به اهمیت این فرد که در سریال روی آقازاده بودن آن نیز تاکید بسیاری شده بود؛ با تماس مامورین اطلاعات، دو جنگنده سپاه به سمت هواپیما رفته و برای دستگیری جاسوس مورد نظر خلبان هواپیما را مجبور به نشستن در فرودگاه تبریز می‌کنند.

این سکانس از فیلم برای بسیاری از بینندگان تداعی گر داستان عبدالمالک ریگی بود که چند سال قبل به همین صورت و توسط جنگنده‌های ارتش دستگیر شد. ولی دستگیری جاسوس مورد نظر در مجموعه «گاندو» توسط جنگنده‌های سپاه نشان داده شد.

سریال گاندو

جواد افشار(کارگردان سریال گاندو) درباره سکانس نشاندن هواپیما در سریال گاندو که توسط جنگنده‌های سپاه انجام شده و به نوعی از حیث شباهت به دستگیری ریگی مورد اعتراض ارتش قرار گرفته است، به خبرنگار ایلنا گفت: این اتفاق به صورت مستند چندین بار اتفاق افتاده و تنها مربوط به دستگیری ریگی نبوده است.

وی افزود: برای ما سازندگان هم مطلوب‌تر بود که جنگنده‌های F۴ یا F۵ ارتش این عملیات را انجام می‌دادند ولی الان که جنگنده‌های سپاه این کار را کردند، چیزی از ارزش‌های کار که کم نمی‌کند، اتفاقا این آمادگی را نشان می‌دهد که در هرکجا اگر کوتاهی صورت گیرد دیگر نهاد‌ها پا پیش گذاشته و نمی‌گذارند که کمبودها به چشم بیاید. بنابراین ما از سپاه بسیار ممنون هستیم که این همکاری را با ما کردند و از ارتش هم بسیار ممنون هستیم که انشالله در آینده همکاری‌های بهتری با ما انجام دهند.

افشار در ادامه بیان کرد: البته ارتش هم برای همکاری راغب بود ولی در روند کارُ ما وارد بوروکراسی اداری شدیم و به نوعی دچار فرسایش شدیم. وگرنه دستور صریح امیر سیاری برای همکاری با این پروژه صادر شد. یک مقدار معطلی دوستان با فشاری که ما به خاطر تولید و زمان‌بندی داشتیم، ایجاد ناهماهنگی کرد و مجبور شدیم که به جنگنده‌های سپاه رو بیاوریم. ضمن اینکه نمایش و سریال است و ما بر اساس متنی که در ابتدای سریال زدیم همانجا روشن کردیم که تمام مکان‌ها، اسامی، شخصیت‌ها و رویدادها گرچه از واقعیت گرفته شده ولی تشابهات تصادفی و فقط نمایشی هستند.

سریال گاندو

یک منبع آگاه در ارتش در این باره به خبرنگار ایلنا این طور توضیح می‌دهد: کارگردان محترم و دوستان تولید این پروژه برای ساخت این مجموعه ابتدا به گروه فیلم و سریال ارتش مراجعه کردند و به آنها گفته شده که شما سناریوی خود را باید به ما بدهید که ما بر آن اساس به شما کمک کنیم ولی متاسفانه بعد از آن دیگر کسی مراجعه نکرد. یعنی نه سناریو آوردند و نه دیگر هواپیمایی را از ما خواستند. این طور که پیداست بعد از این موضوع سازندگان سریال کار خود را از سپاه دنبال کردند و بر همین اساس برای صحنه دستگیری جاسوس از هواپیماهای سپاه استفاده می‌شود.

وی افزود: حرف ما این است که ارتش با یک کار اطلاعاتی و رصد بسیار دقیق عبدالمالک ریگی را دستگیر کرد و در این فیلم سناریویی مثل آن به نمایش گذاشته شده و آن موضوع برای بینندگان تداعی می‌شود ولی هیچ نشانی از ارتش نیست. در نهایت باید بگویم که ما دنبال حاشیه نیستیم ولی داستان به صورتی است که همه فکر کنند این آقازاده همان ریگی است. چراکه آیا امکان پذیر است که به خاطر یک آقازاده ما دو موشک بلند کنیم.

سریال گاندو به کارگردانی جواد افشار هرشب ساعت ۲۰:۴۵ برای مخاطبان در شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.