محسن رضایی: با اقدام آمریکا همه منطقه آتش می گیرد

اتحادیه اروپا مهلت تعیین‌شده از سوی ایران را رد کرده‌است. چین و روسیه خواستار خواستار خودداری ایران از کاهش بیشتر تعهداتش در برجام شده‌اند.

پرسش: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، در یک برنامه تلویزیونی، هشدار داده اگر ایالات متحده «کوچک‌ترین اقدامی انجام دهد، همه منطقه آتش می‌گیرد».

اظهارات تازه  رضایی بخشی از سخنان هشدارآمیز مقام‌های ایران و آمریکا، در روند افزایش تنش‌ها بین تهران و واشینگتن در هفته‌های گذشته، به شمار می‌رود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه «نگاه یک» تلویزیون ، در توضیح واکنش تهران به اقدامات احتمالی آمریکا گفته برای اسرائیل، «دوستان و منافع آمریکا چیزی در منطقه باقی نخواهد ماند».

محسن رضایی در بخشی دیگر از سخنان خود گفته «موضوع آوردن ناو هواپیمابر آمریکایی‌ها به منطقه و جنگ، فقط ژست و مانور بود و در عمل، قصد درگیری واقعی نداشتند و اکنون هم از ما بسیار فاصله گرفته‌اند تا از درگیری ناخواسته هم جلوگیری کنند».

رضایی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به آن‌چه «مقاومت انقلابی و فعال» توصیف کرده، می‌گوید «باید به نتیجه برسیم تا آمریکا دیگر به فکر تحریم علیه ما نیفتد».

پیش از این مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود تلاش‌های دولتش «برای معکوس کردن اساسی» روند فعالیت‌های جمهوری اسلامی «به عنوان یک نیروی انقلابی»، و کارزار «فشارهای حداکثری» ادامه خواهد یافت.

ایالات متحده در پی پیروزی ترامپ در انتخابات، از توافق اتمی خارج شده و تحریم‌های شدیدی را نیز علیه ایران اجرا کرده‌است و از آن موقع تاکنون تنش بین دو کشور رو به افزایش گذاشته است.

طرف‌های دیگر توافق اتمی، از جمله کشورهای اروپایی، از توافق حمایت کرده‌اند. اروپایی‌ها در تلاش هستند که یک ساز و کار مالی به نام «اینس‌تکس» را برای داد و ستد مشروع با تهران، عملیاتی کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد نیز به اروپا هشدار داده است که «ما با اینس‌تکس قانع نخواهیم شد و آنها باید به همه تعهدات خود عمل کنند. اینکه فکر کنند که فرصت بیشتری به آنها خواهیم داد خوش خیالی است».

رضایی مشخص نکرده تهران در پایان مهلت زمان مطرح‌شده دست به چه واکنش‌هایی خواهد زد.

اتحادیه اروپا مهلت تعیین‌شده از سوی ایران را رد کرده‌است. چین و روسیه خواستار خواستار خودداری ایران از کاهش بیشتر تعهداتش در برجام شده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.