برگزاری دادگاه زوج کلاهبردار ریاکار قمی / سوابق مسلم بلال پور و همسرش محبوبه صادقی

گفتنی است اخیرا در چندین دادگاه شاهد محاکمه افرادی هستیم که با ظاهری مذهبی به کلاهبرداری از مردم پرداخته یا دارای فسادهای کلان بودند. از جمله این موارد به اکبر یقینی (جعبه سیاه پرونده حسین هدایتی که متواری است)، حسین هدایتی، هادی رضوی (برگزار کننده جشنواره مدافعان حرم) می‌توان اشاره کرد.

پرسش:براساس گزارش خبرگزاری میزان روز سه‌شنبه قرار است دادگاه بررسی به اتهامات «مسلم بلال‌پور»‌ و همسرش «محبوبه صادقی» دایر بر حیف و میل اموال مردم از طریق وصول وجوه کلان برگزار شود. اتهام آنها این است که تحت عنوان «مضاربه و کلاهبرداری بالغ بر میلیاردها تومان» پول از مردم دریافت کردند. تاکنون این افراد 600 شاکی دارند که دادگاه آن قرار است به صورت علنی برگزار شود. اما مسلم بلال‌پور کیست؟

 

 

امتداد : براساس گزارش خبرگزاری میزان روز سه‌شنبه قرار است دادگاه بررسی به اتهامات «مسلم بلال‌پور»‌ و همسرش «محبوبه صادقی» دایر بر حیف و میل اموال مردم از طریق وصول وجوه کلان برگزار شود. اتهام آنها این است که تحت عنوان «مضاربه و کلاهبرداری بالغ بر میلیاردها تومان» پول از مردم دریافت کردند. تاکنون این افراد 600 شاکی دارند که دادگاه آن قرار است به صورت علنی برگزار شود. اما مسلم بلال‌پور کیست؟

 

او در چند سال گذشته با راه‌اندازی یک شرکت با عنوان «اسکان کریمه» با وعده دادن سودهای هنگفت به مردم سرمایه‌های آنها را جذب کرده بود. آنطور که وبلاگ متعلق به این شرکت عنوان کرده «این شرکت در زمینه ساخت وساز آپارتمان و نیز در زمینه خرید وفروش ملک فعالیت می‌کند.» اما 5 شهریور ماه سال 96 این افراد دستگیر شدند.

 

بازرس ویژه این پرونده در همان زمان به خبرگزاری فارس گفته بود: «مدیر عامل شرکت تقلبی امین اسکان کریمه قم با کلاهبرداری بالغ بر 21 میلیارد تومان بازداشت شد

 

به گفته این مسئول قضایی استان قم مسلم بلال پور «با وعده هایی چون اعطای سود 36 تا 42 درصد به سرمایه گذاران ساخت و ساز مسکن و ساخت کارخانه در شهرک شکوهیه قم موفق به جلب اعتماد مردم شده بود »

 

بررسی‌های وبلاگ منتسب به شرکت اسکان کریمه نشان می‌دهد که آنها با استفاده از پوشش مذهبی اقدام به این کار می کردند. به عنوان مثال این شرکت فراخوان برگزاری آزمون‌ حفظ و قرائت قرآن کریم داده بود تا به حافظان زیر 5 سال بعد از هر آزمون که روزهای شنبه برگزار می‌شود،‌ هدایایی تقدیم کند.

 

به گفته بازرس اداره قضایی قم «روش کار این متهم پرداخت سود از مبالغ خود سرمایه گذاران به آنها بوده که بر اساس مستندات از سوی متهم و تحقیقات انجام شده هیچ ساخت و ساز و کارخانه ای وجود ندارد

 

این زن و شوهر همچنین کتابی با عنوان «کتاب نور» تالیف کردند که نام مولف آن به طور مشترک مسلم بلال پور و خانم محبوبه صادقی ثبت شده است. این کتاب به توصیه‌های مذهبی به مادران میپردازد. به عنوان مثال توصیه زیر برای ماه هشتم زنان باردار است: ماه هشتم: روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره «قدر»10 مرتبه-روزهای یکشنبه بعد از نماز صبح دو مرتبه سوره«والتین»-روزهای دوشنبه سوره «یس»-روزهای سه شنبه سوره«فرقان»-روزهای چهار شنبه سوره«هل اتی»-روزهای پنجشنبه سوره«محمد(ص)»-روزهای جمعه سوره «الصافات».

 

اواخر سال 95 وب سایت «قم فردا» رپرتاژ آگهی را با همسر مسلم بلال‌پور منتشر کرد است که طی آن به گفت‌وگو با خانم صادقی که او را «مهندس صادقی» خوانده‌است، می‌پردازد. عجیب‌تر اینکه این رپرتاژآگهی در وب‌سایت راه دانا (وابسته به خبرگزاری فارس) نیز باز نشر شده است.

 

صادقی به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت نیلوفرانه معرفی می‌شود که به گفته وی‌ از زیرمجموعه‌های «شرکت امین اسکان کریمه» است.

 

او در این مصاحبه مدعی میشود که شرکت «امین‌اسکان» یک دهه فعالیت سالم و سازنده اقتصادی را پشت سر گذاشته و وارد دومین دهه فعالیت این شرکت شده‌ایم.» این درحالی است که شش ماه بعد مسئولان قضایی آن را شرکتی جعلی خواندند.

 

همسر مسلم بلال‌پور آن زمان با ابراز خوشحالی گفته بود:‌ «اکنون تعداد کسانی که خارج از قم هستند و در امین اسکان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، روز به روز در حال افزایش است و خدا را شاکریم که شایسته اعتماد و اطمینان هموطنان عزیز هستیم

 

درحالی که در شهریور سال 96 این زوج دستگیر و اعلام شد کارخانه‌ای در کار نیست، همان زمان محبوبه صادقی گفته بود: «در واقع افق آینده کشور را با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ مانند کارخانه تولید مواد غذایی نیلوفرانه، روشن می‌کنند و تجلی می‌بخشند. اطمینان و نیک‌اندیشی سرمایه‌گذاران را با دوراندیشی و برنامه‌ریزی درست پاسخ می‌دهیم

 

گفتنی است اخیرا در چندین دادگاه شاهد محاکمه افرادی هستیم که با ظاهری مذهبی به کلاهبرداری از مردم پرداخته یا دارای فسادهای کلان بودند. از جمله این موارد به اکبر یقینی (جعبه سیاه پرونده حسین هدایتی که متواری است)، حسین هدایتی، هادی رضوی (برگزار کننده جشنواره مدافعان حرم) می‌توان اشاره کرد.

 

###
نظرات کاربران (1)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.