عضو اتاق تهران: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تمام کالاها حذف شود

پرسش: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معتقد است برای اصلاح وضع موجود و جبران بخشی از خسارات، ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای تمام گروه‌های کالایی به جز موارد خاص مانند دارو و گندم حذف شود.

«محسن مهرعلیزاده» روز یکشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: با توجه به فشارهای اقتصادی موجود باید از داشته‌هایمان حداکثر بهره را ببریم؛ چرا که درآمدهای نفتی‌مان نسبت به سال‌های گذشته کمتر خواهد شد و حتی ممکن است برای بازگشت ارز حاصل از فروش نفت  با مشکل مواجه شویم.

وی ادامه داد: به همین دلیل باید با دقت ارز موجود را  هزینه کنیم و حتی اجازه ندهیم یک سنت هدر رود.

مهرعلیزاده بهترین راه دستیابی به این موضع را از بین شرایط رانتی دانست و افزود: ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای تامین کالاهای اساسی اختصاص یافته و بخش عمده‌ای از آن‌ در مسیرهای دیگر مصرف شده است؛ بنابراین ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای تمام گروه‌های کالایی به جز موارد خاص مانند دارو و گندم حذف شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به ارز تخیص یافته به گوشت و مرغ اظهار کرد: با وجود اینکه دولت این‌ها را جزو کالای اساسی قلمداد کرد و به آن‌ها ارز دولتی ارائه داد، با  افزایش قیمت بالایی همراه بودند، بنابراین مشخص است ارز ۴۲۰۰ تومانی کارایی لازم را نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه اختلاف قیمت ارز باید برای مردم مصرف شود و نه رانت‌خواران، بیان کرد: یکی از اشتباهات اقتصادی ما در طول چند دهه اقدامات گام به گام بوده که اغلب منجر به دستیابی به هدف اصلی نشده است. مسائل اقتصادی مثل لزوم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی وقتی با منطق کارشناسی همراه باشد نیاز به تعلل ندارد.

مهرعلیزاده در پاسخ به اینکه آیا این اقدام منجر به رشد مجدد تورم نمی‌شود، مطرح کرد: همین نگرانی منجر شده که تا کنون هیچ اقدام جدی انجام دهیم. وقتی می‌خواهند مریضی را عمل جراحی کنند می گویند نکند برای او اتفاقی بیفتد! این مریض در هرحال باید عمل شود.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.