روایت وزیر خارجه عراق از ناکامی سفر اخیر پمپئو به بغداد

پرسش: وزیر امور خارجه عراق در سخنانی با طرح برخی محورهای مطرح شده در جریان سفر اخیر همتای آمریکایی اش به بغداد، بطور تلویحی از علل ناکامی این سفر پرده برداشت.

'محمد علی الحکیم' وزیر امور خارجه عراق برای نخستین بار برخی محورهای مربوط به سفر مخفیانه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به بغداد و مذاکراتش با مقامات عراقی را مطرح کرد.

وی تصریح کرد که محور اصلی سفر اخیر 'مایک پمپئو' همتای آمریکایی وی به بغداد و مذاکرات با مقامات عراقی، مسائل میان واشنگتن و تهران بوده است.

وزیر خارجه عراق که با تلویزیون عراقی سومریه سخن می گفت، افزود که سفر وزیر خارجه آمریکا به بغداد، سفری مهم بود و وی موضع آمریکا در خصوص بحران با ایران را به اطلاع مقامات عراقی رساند.

الحکیم گفت: پومپئو در دیداری که با عادل عبدالمهدی نخست وزیر داشت، برخی مشکلات جاری میان واشنگتن با تهران را مطرح کرد.

وی در بیان واکنش بغداد به خواسته های پمپئو، افزود: عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز به پمپئو گفت که عراق روابط مستحکم با ایران دارد و منافع اقتصادی همچون واردات برق و گاز و همچنین روابط بسیار خوب سیاسی میان دو کشور وجود دارد و بر این اساس روابط با تهران برای بغداد، از ویژگی خاصی برخوردار است.

به گفته وزیر امور خارجه عراق، عبدالمهدی همچنین به مقام آمریکایی یادآور شده است که عراق می خواهد در جایگاهی باشد که از این بحران آسیب نبیند و پمپئو نیز جایگاه عراق را برای آمریکا مهم دانست.

اظهارات وزیر امور خارجه عراق هر چند با رعایت ملاحظات دیپلماتیک و نیز جلوگیری از مخدوش شدن روابط بغداد - واشنگتن بیان شده اما وقتی در کنار اظهارات قبلی دو طرف درباره این سفر قرار گیرد به روشنی نشان می دهد همانطور که پیشتر پمپئو نیز به بخشی از اهداف سفرش اذعان کرده بود، این سفر با هدف ایران هراسی و اعمال فشار به مقامات عراقی برای پیوستن به جبهه ضد ایرانی صورت گرفته بود اما پاسخ قاطع عراقی ها، وزیر خارجه آمریکا را سرخورده کرد و ناچار شد به اطمینان یافتن از تامین امنیت کارکنان و نمایندگی های آمریکا در عراق بسنده کند.

هر چند به باور ناظران، مجموعه ای از اقدامات واشنگتن در القای ناامنی در عراق از جمله توصیه به عدم سفر شهروندان آمریکایی به و نیز خارج کردن تعدادی از کارمندان غیر ضروری خود از خاک این کشور و در ادامه آن انفجار مشکوک یک گلوله مینی کاتیوشا در بخشی از منطقه امنیتی سبز بغداد که سفارت آمریکا و نیز چند مرکز مهم دولتی عراق در اطراف آن هستند، نشان داد که آمریکا در پی ناکامی از تحقق سفر پمپئو، همان اهداف را می خواهد از طرق جدید اعمال فشار به بغداد بدست آورد، امری که تا امروز مقامات عراقی در برابر آن ایستاده اند.

همین امر مایه نگرانی رهبران و احزاب عراقی شده و آنها بیم آن دارند که آمریکا از ابرازهای سیاسی و اقتصادی برای تنبیه عراق و وادار کردن این کشور به پیروی از سیاست های ضد ایرانی بیش از پیش استفاده کند.

بر همین اساس و در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این کشور نسبت به تبعات خطرناک نقض حاکمیت عراق از سوی آمریکا و پیامدهای وخیم افزایش تنش ها برای عراق و کل منطقه هشدار می دهند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.