فاکس نیوز:استیضاح ترامپ همچنان در میان دمکرات ها مطرح است

پرسش: «الکساندر اوکاسیو کورتز» نماینده کنگره از نیویورک، از دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا خواست روند استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور را به جریان اندازند.

به گزارش عصر چهارشنبه فاکس نیوز، وی گفت که اگر نمایندگان مزبور ترامپ را استیضاح نکنند، ممکن است این مساله به عنوان تصمیمی برخوردار از انگیزه سیاسی تلقی شود.

این درخواست پس از آن مطرح شد که «دن مک گان» مشاور سابق کاخ سفید به دستور ترامپ از حضور در جلسه استماع کنگره خودداری کرد.

اقدام وی، خشم دمکرات ها را برانگیخت و اعتراضاتی به دلیل نحوه برخورد یکی از مقام های ترامپ در تحقیر کنگره را موجب شد.

«جرالد ندلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در آغاز جلسه ای که مک گان در آن حضور نداشت، گفت: بگذارید این مساله را روشن کنم، این کمیته شهادت مک گان را خواهد شنید، حتی اگر مجبور باشیم برای تضمین این مساله به دادگاه مراجعه کنیم.

در همین حال، اوکاسیو کورتز گفت که اعضای حزب دموکرات آمریکا باید این مساله را درک کنند که چه برداشتی از تصمیم مربوط به استیضاح رئیس جمهوری یا استیضاح نشدن وی، می شود.

این تحولات در حالی روی می دهد که یک دمکرات ارشد مجلس نمایندگان آمریکا در حالی که خواست نامش ذکر نشود، به فاکس نیوز گفت که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به زودی چاره ای نخواهد داشت جز اینکه با درخواست ها برای استیضاح ترامپ موافقت کند.

وی افزود: به رغم اینکه پلوسی بارها سعی کرده جلوی مذاکرات مربوط به استیضاح رئیس جمهوری را بگیرد، وی بیش از این قادر نخواهد بود مانع از استیضاح وی شود.

پلوسی و دیگر مقام های ارشد حزب دمکرات آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ در دو سال گذشته تلاش کرده اند جلوی این روند را بگیرند.

فشار دموکرات ها برای استیضاح ترامپ افزایش یافته است، به طوری که «دیوید سیسلین» نماینده دموکرات از ایالت رودآیلند نیز پس از خودداری مک گان از شهادت در کنگره، آغاز روند استیضاح ترامپ را خواستار شد.

با این حال، جنجال ها در مورد استیضاح ترامپ از زمان انتشار گزارش «رابرت مولر» بازپرس ویژه رسیدگی به پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا شدت یافته و مقاومت کاخ سفید برای همکاری با تحقیقات دموکرات ها، باعث شده است تعداد بیشتری از قانونگذاران آمریکایی در مسیر استیضاح گام بردارند.

دموکرات های کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا از مک گان خواسته بودند به منظور گفت و گو درباره تحقیقات مولر در این کمیته حاضر شود. اما ترامپ وعده داده دولتش با همه این احضاریه ها خواهد جنگید و وزارت دادگستری آمریکا نیز روز دوشنبه در راستای تحقق این وعده، نامه ای 15 صفحه ای منتشر و تاکید کرد که «از نظر قانونی» لازم نیست مک گان در این کمیته شهادت دهد.

براساس گزارش مولر، ترامپ اوایل سال 2017میلادی، مک گان را مامور کرده بود که به «راد روزنشتاین» معاون سابق وزیر دادگستری آمریکا بگوید که مولر به دلیل تضاد منافع باید اخراج شود.

به تازگی نتیجه تحقیقات مولر منتشر شد. وی در گزارش خود اعلام کرد که دو سال تحقیقات، تبانی ترامپ با دولت روسیه را محقق نکرده است.

وی نه از ترامپ در مورد کارشکنی در اجرای عدالت رفع اتهام کرد و نه وی را در ارتباط با این مساله، شریک جرم دانست، اما گفت که کنگره در انجام تحقیقات خود در خصوص این پرونده، اختیار تام دارد.

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.