استقبال واشنگتن ازتبادل پیام با تهران از طریق عراق

پرسش: 'جوی هود' کاردار آمریکا در بغداد در اظهاراتی در عین بیان این که واشنگتن نیازی به میانجیگری بغداد ندارد، از ایفای نقش بغداد برای تبادل پیام میان واشنگتن و تهران استقبال کرد.

'جوی هود' کاردار آمریکا در بغداد که در ماههای گذشته در نبود سفیر این کشور، فعالیت ها و اظهارات جنجالی بسیار داشته است، در تازه ترین سخنان خود درباره موضوع میانجیگری بغداد میان تهران و واشنگتن گفته است که نیازی به این امر نیست.

بزعم وی، 'واشنگتن نیازی به میانجیگری بغداد (با ایران) ندارد و ما می توانیم خود بطور مستقیم با ایران ارتباط برقرار کنیم تا هدف ما که آوردن ایران پشت میز مذاکره است، تحقق یابد'.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند که پس از نقض برجام از سوی آمریکا و خروج یک طرفه از آن، مذاکره دوباره بر سر موضوع هسته ای با آمریکا بی معناست و ایران تحت فشار و تهدید مذاکره نخواهد کرد و تنها راه حل تنش های اخیر، بازگشت آمریکا به برجام و پایبندی به تعهدات بین المللی خویش و سپس گفت و گو است.

کاردار آمریکا در ادامه سخنانش گفت: 'با این حال ما از مشورت با دولت عراق برای اقدام به تبادل دیدگاهها (میان دو طرف) در چنین موضوعاتی استقبال می کنیم'.

در حالی که بسیاری از مقامات عراقی در روزهای اخیر خواهان میانجیگری بغداد میان تهران و واشنگتن شده اند، 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق نیز عصر سه شنبه اعلام کرد که بغداد بزودی دو هیات به آمریکا و ایران برای پایان دادن به تنش ها میان دو طرف اعزام خواهد کرد.

وی افزود: در مرحله انتقال پیام ها میان تهران و واشنگتن هستیم و برای کاهش سطح بحران میان دو طرف تلاش می کنیم اما این با میانجیگری متفاوت است، چرا که میانجیگری مقدمات خود را می خواهد که هنوز فراهم نیست ابتدا باید آتش بحران را مهار و آرامش ایجاد کرد.

 

** عقب نشینی از ادعای قبلی در مورد حمله به سفارت آمریکا در بغداد

کادار آمریکا در بخش دیگری از سخنانش همچنین با اشاره به انفجار یک گلوله مینی کاتیوشا در منطقه سبز بغداد و فاصله چند کیلومتری سفارت آمریکا گفت که هنوز نمی دانیم سفارت آمریکا هدف این حمله بوده است یا نه چرا که در آن منطقه نهادهای دولتی عراق و نیز ستاد عملیات بغداد نیز قرار دارند.

پیشتر مقامات وزارت امور خارجه آمریکا با ادعای این که هدف از حمله یکشنبه شب گذشته سفارت آمریکا بوده است بطور غیر مستقیم اقدام به متهم کردن گروههای مقاومت اسلامی در عراق کرده بودند.

اکنون جوی هود با عقب نشینی از این ادعا و ضمن اذعان به این که ممکن است مراکز دیگری بجز سفارت آمریکا هدف بوده باشد، می گوید که با دولت عراق همکاری می کنیم تا عامل این حمله مشخص شود.

پیشتر مقامات امنیتی عراق تصریح کرده بودند که در تحقیق پیرامون عامل یا عاملان این حادثه، هیچ طرف دیگری از جمله آمریکایی ها دخالتی ندارند و این کار صرفا توسط نهادهای ذیربط عراق انجام می شود.

این تحولات همزمان با افزایش اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آمریکا علیه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می گیرد.

در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این کشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه ها نسبت به تبعات خطرناک آن برای عراق و کل منطقه هشدار داده اند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.