رهبر معظم انقلاب: اگر شرایط برجام اجرا نشده، وظیفه مداخله ندارم

رهبر انقلاب در پاسخ گفته است: «ساختار قانون اساسی خوب است. البته ساختارها می‌توانند تکمیل شوند و نواقص‌شان برطرف شود؛ مثلاً یک روز مجمع تشخیص نداشتیم و امروز داریم. در همه نظام‌ها همین است. بنابراین ساختار ایرادی ندارد منتها باید کم و زیادش کرد».

پرسش: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب گفتند که موافقتشان با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تحت شرایطی بوده و اگر این شرایط اجرا نشده، او وظیفه مداخله در این زمینه را ندارد.

رهبر انقلاب روز چهارشنبه جلسه‌ای با دانشجویان داشته که در آن سوالاتی هم از او پرسیده شده است.

وی گفته است: "تصویب برجام را به رهبری نسبت داده‌اند. خب شما چشم و گوش دارید و همه‌چیز را می‌بینید. نامه‌ای که درباره‌ برجام نوشته شد و شرایطی که ذکر شده که در این صورت تصویب می‌شود را ببینید."

"اگر این شرایط اجرا نشده، وظیفه‌ رهبری این نیست که وارد بشود."

حضرت آیت‌آلله خامنه‌ای افزودند: "آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم".

او در توضیح مسئولیتشان در اجرای برجام گفتند: "نظر ما این است که رهبری وارد کار اجرایی نشود، مگر جایی که به حرکت کل انقلاب ضربه می‌زند."

دفاع رهبری از خصوصی‌سازی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه روز چهارشنبه از خصوصی‌سازی دفاع کردند و گفتند اشکالات عملی وجود داشته، "منتها اصل خصوصی‌سازی نیاز مبرم اقتصاد است".

ایشان گفتند در مسیر خصوصی‌سازی "خطاهای بزرگی" رخ داده که او هم درباره‌شان تذکر داده است.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از صحبت‌هایشان گفتند نظام پارلمانی مشکلات بیشتری نسبت به نظام ریاستی دارد. به تازگی بحث تغییر قانون اساسی ایران و تغییر آن به نظام ریاستی از طرف چند چهره سیاسی مطرح شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره تغییر قانون اساسی گفتند: "ساختار قانون اساسی خوب است. البته ساختارها می‌توانند تکمیل شوند و نواقصشان برطرف شود... بنابراین ساختار ایرادی ندارد منتها باید کم و زیادش کرد."

"نظام پارلمانی هم که درباره‌ آن بحث شد، ما مفصل در مجمع بازنگری قانون اساسی آن را بررسی کردیم و نتیجه این شد که مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است. اما ما کارگزاران اشکال داریم؛ ناتوانی و کوتاهی داریم."

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ساختار قانون اساسی جمهوری اسلامی را «خوب» و «فاقد ایراد» توصیف کردند اما افزودند که این ساختار را باید «کم‌ و زیاد کرد».

یکی از دانشجویان از رهبری پرسید که آیا «کمبودها در اداره کشور به ساختار برمی‌گردد یا به کارگزاران؟»

رهبر انقلاب در پاسخ گفته است: «ساختار قانون اساسی خوب است. البته ساختارها می‌توانند تکمیل شوند و نواقص‌شان برطرف شود؛ مثلاً یک روز مجمع تشخیص نداشتیم و امروز داریم. در همه نظام‌ها همین است. بنابراین ساختار ایرادی ندارد منتها باید کم و زیادش کرد».

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.