انتقاد دونالد ترامپ از انتشار «گزارش غلط» درباره ایران

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، اما «خرابکاری‌های» اخیر در منطقه را «مشکوک» خوانده و گفته که این اقدامات با هدف «تنش‌زایی» در منطقه انجام می‌شود.

پرسش:رئیس‌جمهوری آمریکا عصر دوشنبه به وقت آمریکا در توئیتی تازه از رسانه‌های به گفته وی «جعلی»، انتقاد کرد که یک اظهارنظر او درباره ایران را «غلط» منتشر کردند و گفت که ایالات متحده برای مذاکره با ایران تلاش کرده است.

دونالد ترامپ در این زمینه نوشته است: «رسانه‌های جعلی یک اظهارنظر را نوعا غلط منتشر کردند، بدون دانستن این نکته که ایالات متحده تلاش کرده است تا با ایران مذاکره کند. این یک گزارش غلط است...»

وی افزوده است: «ایران اگر و هر زمان که آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت. در این فاصله، اقتصادشان به اضمحلال می‌رود...»

رئیس‌جمهوری آمریکا هیچ اشاره‌ای به گزارش مورد نظر خود نکرده است. ولی به نظر می‌رسد منظور او بازتاب توئیتی است که یکشنبه شب درباره ایران منتشر کرده بود.

ترامپ در آن توئیت که واکنش‌های زیادی برانگیخته است، نوشته بود: «اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات متحده را دوباره تهدید نکنید».

وی این توئیت را بعد از آن منتشر کرد که خبرگزاری‌ها به نقل از منابع عراقی از وقوع انفجار در منطقه سبز بغداد و در نزدیکی سفارت آمریکا خبر دادند.

وزیر خارجه ایران در واکنش به تهدید ترامپ گفته است: «ایرانی‌ها هزاران سال سربلند ایستاده‌اند در حالی که متجاوزان از میان رفته‌اند. تروریسم اقتصادی و رجزخوانی‌ها برای نسل‌کشی به کار ایران پایان نخواهد داد».

وی افزوده است:‌ «دونالد ترامپ به تحریک "تیم بی‌" امید دارد به چیزی دست یابد که اسکندر، چنگیز و دیگر متجاوزین در آن ناکام بوده‌اند».

«تیم بی» اشاره به جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل دارد.

تنش‌ میان ایران و آمریکا در روزهای اخیر به شدت بالا گرفته است تا جایی که گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره وقوع جنگ احتمالی میان این دو کشور مطرح شده است. اما مقام‌های تهران و واشینگتن اطمینان داده‌اند که هیچ کدام قصد جنگ ندارند.

در همین حال، سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام که نزدیک به دونالد ترامپ است، در توئیتی نوشت که ایران پشت تهدیدات امنیتی در منطقه خاورمیانه است و خواستار آن شد که اگر منافع آمریکا تهدید شد، «واکنش شدید نظامی» نشان داده شود.

وی می‌گوید: «واضح است که ایران در هفته‌های گذشته به خطوط نفتی و کشتی‌های دیگر کشورها حمله کرده و جریانی از تهدیدات علیه منافع آمریکا در عراق به راه انداخته است».

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که روبن گالگو، سناتور دمکرات از ایالات آریزونا، فورا توئیت لیندسی گراهام را به چالش کشیده و گفته که او نیز همان اطلاعات را دیده است.

گالگو در توئیتی نوشته است: «این چیزی نیست که گفته می‌شود. اطلاعاتی کاملا یک‌طرفه‌ برای اینکه او [گراهام] نتیجه مورد دلخواه برای خود و رسانه‌ها برداشت کند».

مقام های اماراتی و عربستانی هفته گذشته از حمله به چهار کشتی در نزدیکی بندر فجیره امارات و حملات پهپادی به خطوط لوله نفت عربستان خبر دادند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، اما «خرابکاری‌های» اخیر در منطقه را «مشکوک» خوانده و گفته که این اقدامات با هدف «تنش‌زایی» در منطقه انجام می‌شود.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.