بازگشت ظریف به تهران و تلفن مایک پومپئو به وزیر خارجه چین

علاوه بر این، تحریم بانکی و مالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ارتباط تجاری ایران با خارج را محدود کرده است.

پرسش:محمدجواد ظریف پس از دیدار با رهبران آسیا به تهران بازگشته و یک بار دیگر تاکید کرده که "جنگی پیش نخواهد آمد". همزمان مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا در گفتگو با ونگ‌یی همتای چینی خود از آنچه "مشکل‌ دو جانبه با ایران" خوانده شده سخن گفته اما وزیرخارجه چین آمریکا را به خودداری از افزایش تنش دعوت کرده است. 

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، پومپئو و ونگ‌یی تلفنی با هم گفتگو کرده‎اند و وزیرخارجه چین به پومپئو گفته که آمریکا نباید در جریان اختلافات تجاری میان دو کشور "زیاده‌روی" کند.  ونگ‌یی همزمان تاکید کرده که پکن خواستار از سرگیری دوباره گفتگوهای تجاری میان دو کشور است.

در جریان این گفتگو دو دیپلمات ارشد همچنین درباره تنش اخیر میان واشنگتن و تهران گفتگو کرده‌اند و آن طور که خبرگزاری رویترز نوشته وزیر خارجه چین گفته از هر دو طرف می‌خواهد از اقداماتی که به افزایش تنش بیا‌نجامد خودداری کنند.

گفتگوی تلفنی مایک پومپئو با همتای چینی خود تنها دو روز پس از آن صورت گرفته که گزارش شده بود یک نفتکش ایرانی در چین پهلو گرفته و حدود ۱۳۰ هزار تن نفت تخلیه کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه (۱۶ مه) به طور اختصاصی گزارش کرده بود که یک تانکر حامل نفت ایران در بندر جواشان چین پهلو گرفته است. 

اقدامی که از نظر واشنگتن نقض تحریم نفتی ایران محسوب می‌شود. 

با وجود این، مورگن اورتگس، سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا ضمن تایید گفتگوی پومپئو و ونگ‌یی درباره ایران از جزئیات این گفتگوی تلفنی سخن نگفته است.

در همین حال، محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران که برای دیدار بار رهبران ژاپن، چین، هند و ترکمنستان به یک تور آسیایی رفته بود در راه بازگشت به تهران گفته با مقام‌های هند هم درباره یک ساز و کار مالی ویژه در جهت ادامه روابط بازرگانی رایزنی کرده است. 

خبرگزاری فارس در همین رابطه به نقل از ظریف نوشته: "الان دولت در حال انتقال است و انتخابات در هند است و قرار شد تصمیمی را که درباره عدم خرید موقتی نفت از ایران گرفتند، بعد از تشکیل دولت که در هفته‌های آینده خواهد بود، مورد تجدیدنظر قرار دهند و تصمیم نهایی را براساس ضوابط خودشان که از مهمترین آنها امنیت انرژی هند است و ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی و قابل اعتماد انرژی هند است، اتخاذ کنند."

ظریف که روز گذشته هم در پکن با ونگ‌یی همتای چینی خود دیدار کرده بود به ایرنا گفته: "واقعیت این است که ترامپ رسما گفته و مجددا به تازگی هم تاکید کرده است که خواهان جنگ نیست، اما افرادی اطراف وی نشسته‌اند و به بهانه اینکه می‌خواهند آمریکا را در برابر ایران قدرتمندتر کنند او را به سمت جنگ سوق می‌دهند."

وزارت خارجه چین همزمان با دیدار ظریف از این کشور گفته بود پکن قطعا با تحریم‌های یک جانبه آمریکا مخالف است.

از اول ماه مه، ایالات متحده از تمدید معافیت هشت کشور از واردات نفت ایران خودداری کرده و گفته است که در نظر دارد صادرات نفت ایران را به صفر کاهش دهد. 

اگرچه کارشناسان در دستیابی به این هدف تردید دارند، اما تحریم آمریکا باعث کاهش چشمگیر صادرات نفتی و در نتیجه عواید ارزی جمهوری اسلامی خواهد شد. 

علاوه بر این، تحریم بانکی و مالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ارتباط تجاری ایران با خارج را محدود کرده است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.