ایناریتو از رهبران جهان به خاطر 'خشم و دروغ' انتقاد کرد؛

آغاز جشنواره کن با سخنان آتشین ضدترامپ

ایناریتو گفت: من صد در صد مخالف وضعیت جاری هستم و انتظار دارم چیزی جلوی این روند خطرناک که می تواند ما را به سال ۱۹۳۹ برگرداند بگیرد. می دانیم که اگر این شعارها ادامه یابد انتهای این قصه به کجا ختم می شود.

پرسش:رئیس هیات داوران کن در شروع این جشنواره تلویحاً از دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا انتقاد کرد و گفت رهبران جهان با "خشم، عصبانیت و دروغ" حکومت می کنند.

آلخاندرو گونزالز ایناریتو، کارگردان مکزیکی، گفت که فائق آمدن بر شعارها پیرامون موضوع مهاجرت - از جمله ایده ساخت دیواری در مرز آمریکا و مکزیک - می تواند به جنگ جهانی دیگری منجر شود.

این کارگردان ۵۵ ساله که در کنفرانس خبری هیات منصفه شرکت کرده بود افزود: "مشکل این است که آنچه می بینیم به خاطر نادانی است."

او پیش از اکران فیلم "مردگان نمی‌میرند" اثر جیم جارموش در مراسم افتتاحیه صحبت می کرد.

ایناریتو گفت: "من صد در صد مخالف وضعیت جاری هستم و انتظار دارم چیزی جلوی این روند خطرناک که می تواند ما را به سال ۱۹۳۹ برگرداند بگیرد. می دانیم که اگر این شعارها ادامه یابد انتهای این قصه به کجا ختم می شود."

کارگردان فیلم های "بردمن" و "بابل" در اشاره به تغییرات اقلیمی گفت: "جهان درحال ذوب شدن است و کسانی هستند که اساسا با خشم و عصبانیت و دروغ حکومت می کنند و با داستان نویسی این باور را در مردم شکل می دهند که این داستان ها حقیقت و واقعیت است."

ساعاتی بعد فیلم کمدی مردگان جیم جارموش به زبانی ظریف تر در زمینه تغییرات اقلیمی و سیاست های مهاجرتی به رهبران جهان تاخت.

این فیلم با بازیگری بیل موری، آدام درایور و تیلدا سوئینتون زمین را که به دلیل شیوه های مدرن حفاری نفت در قطب از مدارش خارج شده به تصویر می کشد.

شخصیت موری در این فیلم می گوید: "شاید کابوسی باشد که بالاخره تمام می شود" و شخصیت درایور در پاسخ می گوید: "شک دارم. آخر عاقبت خوبی نخواهد داشت."

فیلم آغازین جشنواره به طور همزمان در ۶۰۰ سینما در فرانسه اکران شد.

ایناریتو و سایر اعضای هیات داوران در نزدیک به دو هفته آینده ۲۱ فیلم شرکت کننده در این رقابت را ارزیابی خواهند کرد.

فیلم منتخب برنده جایزه معتبر نخل کن طلای جشنواره کن خواهد شد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.