امارات: چهار کشتی تجاری هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفتند

آمریکا همچنین ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را همراه با چند بمب‌افکن‌ بی-۵۲ به خلیج فارس اعزام کرده و انتظار می‌رود که طی روزهای آتی به تنگه هرمز برسد.

پرسش:امارات متحده عربی هدف قرار گرفتن چهار کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های بندر فجیره را تایید کرد و گفت که این «عملیات خرابکارانه خطرناک» تلفات جانی برجای نگذاشت.

این بندر در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد.

وزارت خارجه امارات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد عملیات خرابکارانه علیه کشتی‌های تجاری و تهدید جان خدمه آنها «تحولی خطرناک» محسوب می شود.

این گزارش می‌افزاید کشتی‌های مورد هدف قرار گرفته در مالکیت خارجی‌ها بوده، اما نامی از کشور خاصی نبرده است.

این گزارش بدون اشاره‌ به نوع «خرابکاری» می‌گوید امارات با همکاری «طرف‌های محلی و بین‌‌المللی» تحقیق درباره این حادثه را آغاز کرده است.

بندر فجیره یکی از بنادر بزرگ سوخت‌گیری کشتی‌ها در جهان است و امارات اعلام کرده که در این حادثه نشت محصولات نفتی به دریا اتفاق نیفتاده است.

در این بیانیه تصریح شده که «جامعه جهانی باید برای جلوگیری از به خطر افتادن امنیت و سلامت دریانوردی اقدام کند».

به نقل از شبکه عرب‌زبان «المیادین» گزارش شده است که «انفجارهایی قوی بندر الفجیره را لرزاند. انفجارها متعلق به تعدادی نفتکش است که آتش گرفته و تعداد آن هفت تا ده نفتکش است».

خبرگزاری امارات ساعاتی بعد وقوع این انفجارها «در داخل بندر» را تکذیب کرد. گزارش وزارت خارجه امارات نیز می‌گوید «عملیات خرابکارانه بیرون از بندر اتفاق افتاده است».

در همین زمینه خبرگزاری رویترز با پوشش خبری هدف قرار گرفتن کشتی‌ها می‌نویسد این حادثه در میان افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا اتفاق می‌افتد.

باتوجه به هشدارهای قبلی آمریکا و دعوت اماراتی ها به کمک برای امنیت در منطقه چنین به نظر می رسد که این حادثه در جهت توجیه و در راستای این هشدارها و دعوت ها صورت گرفته باشد.

ساعاتی پس از انتشار گزارش‌ها درباره «عملیات خرابکارانه خطرناک»، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ، در صفحه توئیتر خود نوشت: «انفجارهای فجیره نشان داد امنیت جنوب خلیج فارس شیشه‌ای است».

آقای فلاحت‌پیشه توضیح بیشتری در این زمینه نداده است.

در همین حال علی مطهری، نایب رئیس مجلس ، حضور ناوهای آمریکایی در منطقه را «جنگ روانی» خواند و گفت که آمریکا وارد جنگ با جمهوری اسلامی نخواهد شد، «زیرا اسرائیل در تیررس ما است».

آمریکا همچنین ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را همراه با چند بمب‌افکن‌ بی-۵۲ به خلیج فارس اعزام کرده و انتظار می‌رود که طی روزهای آتی به تنگه هرمز برسد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.