حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی برای خسارت سیل را به آینده موکول کردند

به دنبال تحریم‌های آمریکا، سقوط ریال و چشم‌انداز رکود اقتصادی در کشور، حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین مجوز دادند که سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به ۲۰ درصد کاهش یابد.

پرسش:حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، در پاسخ به درخواست حسن روحانی، رئیس جمهوری، برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در جبرات خسارت‌های سیل، مجوز برداشت از این صندوق را به آینده موکول کرده است.

رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس جمهور گفتند که از منابع دیگر برای رسیدگی به سیل‌‎زدگان استفاده شود، و "در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود."

رهبر انقلاب به روحانی یادآوری کرده که "مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است."

ایشان خواهان آن شده است که فعلا از ظرفیت پنج درصد بودجه عمومی برای حوادث غیرمترقبه، جابجایی بودجه‌های پروژه‌های عمرانی موجود و بیمه‌ها و تسهیلات بانکی برای جبران خسارت‌های سیل استفاده شود.

تخمین رسمی از خسارت سیل‌های اخیر ایران به ۳۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

صندوق توسعه ملی در ایران برای سرمایه‌گذاری بلندمدت درآمدهای نفتی و کم کردن وابستگی دولت به نفت در هزینه‌های جاری ایجاد شده و قرار بوده "حداقل ۳۰ درصد" از درآمدهای نفت و گاز ایران به این صندوق واریز شود.

رهبر انقلاب در اواخر سال ۹۶ مجوز داد که دو و نیم میلیارد دلار از این صندوق برای "تقویت بنیه دفاعی" برداشته شود.

در اواخر سال گذشته خورشیدی نیز خبر داده شد که رهبر انقلاب برای برداشت یک و نیم میلیارد دلار دیگر از صندوق توسعه ملی مجوز داده تا صرف "تقویت بنیه دفاعی" شود.

به دنبال تحریم‌های آمریکا، سقوط ریال و چشم‌انداز رکود اقتصادی در کشور، حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین مجوز دادند که سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به ۲۰ درصد کاهش یابد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.