ارائه گزارش مختصردادستان کل آمریکااز تحقیق مولردرباره ترامپ؛تبرئه ترامپ ازتبانی با روسیه-دموکرات ها نپذیرفتند

پرسش:ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا نامه‌ای درباره تحقیقات رابرت مالر، مستشار ویژه در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا، به کنگره ارسال کرد.

پرسش:ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا نامه‌ای درباره تحقیقات رابرت مالر، مستشار ویژه در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا، به کنگره ارسال کرد.

به گفته جری نادلر، رئیس کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان، وزیر دادگستری «نامه‌ای بسیار مختصر» به کنگره فرستاده است.

آقای نادلر گفت: «در حالی که این گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس‌جمهوری مرتکب جرم شده، در عین حال او را تبرئه هم نکرده است».

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد، ویلیام بار در نامه خود گفته است که تحقیقات رابرت مالر نه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را تبرئه کرده و نه به این نتیجه رسیده که او مرتکب جرم شده است.

بر اساس نامه وی، شواهد گردآوری شده توسط مالر برای اینکه «به این نتیجه رسید» که ترامپ در مسیر عدالت مانع‌تراشی کرده است «کافی نیست».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هرگونه تبانی با روسیه را رد کرده است. وی روز یکشنبه در نخستین واکنش خود به این گزارش گفت که نتایج تحقیقات مستشار ویژه بیانگر «تبرئه کامل و نهایی است».

انتشار این گزارش مختصر در حالی است که بسیاری از قانونگذاران آمریکا در هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه خواهان انتشار کامل این گزارش هستند.

دمکرات‌های مجلس نمایندگان گفته‌اند که این مجلس اجازه نخواهد داد یافته‌ها ویرایش شود یا انتشار جزئیات آن با مانع روبرو شود، و تهدید کرده‌اند که اگر لازم شد احضارهایی صورت خواهد گرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع ناشناس، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، روز شنبه گفته بود اطلاعات باید به شکلی به کنگره ارائه شود که نمایندگان بتوانند علنا درباره آن بحث کنند.

وی افزوده بود که ارائه هرگونه گزارش مختصر طبقه‌بندی شده برای قانونگذاران ارشد و اعضای کمیته اطلاعاتی کنگره را رد می‌کند.

تحقیقات رابرت مولر ۲۲ ماه به طول انجامید. وی در تحقیقات خود بدنبال این نکته بود که آیا روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا دخالت کرده و آیا بین دستیاران دونالد ترامپ و مقام‌های روسی تماس‌هایی برقرار شده است یا نه.

مستشار ویژه در این پرونده همچنین بدنبال آن بود که آیا آقای ترامپ به شکل غیرقانونی تلاش کرده بود تا با ایجاد مانع بر سر تحقیقات، در مسیر عدالت سنگ‌اندازی کند.

مالر در جریان تحقیقات خود چندین شخص حقیقی و حقوقی را به اتهام‌های مختلف تحت تعقیب قانونی قرار داد. با این حال، تا به امروز هیچ اتهامی که دال بر همکاری بین دستیاران ترامپ و مقام‌های روسی باشد به طور مستقیم مطرح نشده است.

رسانه‌های آمریکا به نقل از منابع وزارت دادگستری گزارش داده‌اند که انتظار نمی‌رود بر اساس تحقیقات مالر، افراد دیگری تحت تعقیب قرار گیرند. با این حال، سایر حوزه‌های قضایی می‌توانند پرونده‌هایی را درباره موضوعات فرعی برگرفته از تحقیقات مالر باز کنند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.