تایید محکومیت دو ایرانی متهم به 'عملیات تروریستی' به ۱۵ سال زندان در کنیا

پرسش: به گفته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ، سفیر کنیا در تهران به دلیل تایید صدور حکمی برای دو تبعه ایرانی در دادگاهی در نایروبی، به وزارت خارجه احضار شده و سفیر ایران در آن کشور هم به تهران فراخوانده شده است.

پرسش: به گفته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ، سفیر کنیا در تهران به دلیل تایید صدور حکمی برای دو تبعه ایرانی در دادگاهی در نایروبی، به وزارت خارجه احضار شده و سفیر ایران در آن کشور هم به تهران فراخوانده شده است.

قاسمی به ایسنا گفته، ایران به سفیر کنیا در تهران نسبت به صدور این حکم "ابراز ناخرسندی" کرده و رای دادگاه را "ناعادلانه" اعلام کرده است.

بر اساس گزارشها از کنیا دادگاهی در این کشور دو ایرانی مظنون به برنامه‌ریزی برای "عملیات تروریستی" را به ۱۵ سال زندان محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: "مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه به طرف کنیایی اطلاع داد که جمهوری اسلامی ایران سفیر خود در کنیا را جهت مشورت به تهران فراخوانده است".

قاسمی گفته است که "دادگاه عالی کنیا بهمن ماه سال گذشته در رسیدگی مجدد به پرونده دو متهم مذکور، ضمن تبرئه آنان از اتهامات وارده، حکم آزادی هر دو نفر را صادر کرد" اما "با مداخلات غیر قضائی" پلیس کنیا از اجرای حکم و بازگشت این دو نفر به ایران ممانعت کرد و "روز جمعه گذشته دیوان عالی کنیا رأی دادگاه عالی آن کشور را نقض کرد و دو ایرانی را به زندان بازگرداند".

 

 

منصور موسویحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمنصور موسوی

حکم دادگاه عالی کنیا

رسانه‌های کنیا روز جمعه ۲۴ اسفند گزارش کردند که دادگاه عالی این کشور به دو مظنون عملیات تروریستی در این کشور حکم ۱۵ سال زندان داده است.

به گزارش سایت کنیایی "استار" هیات قضات دادگاه عالی این کشور در خصوص اتهامات احمد ابوالفتحی و منصور موسوی به توافق نرسیده بودند و ۲ قاضی از ۶ قاضی دادگاه عالی معتقد بودند که مدارک ارائه شده "بسیار ناکافی" است، با این حال با رای چهار قاضی موافق محکومیت حکم ۱۵ سال برای این دو شهروند ایران صادر شده است.

ابوالفتحی و موسوی پس از صدور حکم، به زندان امنیتی "کامیتی" فرستاده شده‌اند تا مدت زمان باقیمانده‌ حبس‌شان را گذارنده و پس از آن از کنیا اخراج شوند.

این دو نفر تا روز جمعه، ۵ سال در زندان‌های کنیا گذرانده بودند و با این احتساب اکنون بایستی ۱۰ سال دیگر در این کشور در زندان باشند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.