کنگره آمریکا به لغو وضعیت اضطراری ترامپ رای داد

پرسش:سناتورهای آمریکایی به لغو حکم دونالد ترامپ مبنی بر اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرز مکزیک رای دادند.

پرسش:سناتورهای آمریکایی به لغو حکم دونالد ترامپ مبنی بر اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرز مکزیک رای دادند.

۱۲ جمهوری‌خواه به همراه ۴۵ دموکرات و دو سناتور مستقل کنار هم ایستادند تا طرح لغو اعلام وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی آمریکا از سوی آقای ترامپ با ۵۹ رای موافق به تصویب برسد.

 

آقای ترامپ معتقد است که وضعیت در مرزهای جنوبی این کشور با مکزیک بحرانی استعکسAFP

Image captionآقای ترامپ معتقد است که وضعیت در مرزهای جنوبی این کشور با مکزیک بحرانی است

 

ترامپ گفته این مصوبه را وتو خواهد کرد. او که صبح امروز هم در این باره به خبرنگاران گفته بود، تنها دقایقی پس از رای مجلس سنا در توییتر ابتدا تنها با نوشتن کلمه "وتو" واکنش نشان داد و کمی بعد در توضیح آن نوشت که مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد چرا که به نظر او دموکرات‌ها به دنبال برداشتن مرزها هستند در حالی که آمار جرم و جنایت و قاچاق موادمخدر و انسان رو به افزایش است.

 

 

پست توییتر از @realDonaldTrump: I look forward to VETOING the just passed Democrat inspired Resolution which would OPEN BORDERS while increasing Crime, Drugs, and Trafficking in our Country. I thank all of the Strong Republicans who voted to support Border Security and our desperately needed WALL!

 

مجلس نمایندگان کنگره که اکثریت آن با دموکرات‌هاست ماه گذشته این طرح را تصویب کرده بود.

پیش از این گزارش شده بود که هفت جمهوری‌خواه در کنار دموکرات ها به این طرح رای مثبت خواهند داد اما جمهوریخواهان که اکثریت را در سنا دارند فراتر از این پیش‌بینی‌ها با دموکرات‌ها هم نظر شدند و به این ترتیب آقای ترامپ با مخالفت جدی کنگره در برابر تصمیمش برای احداث دیوار مکزیک روبرو شده است.

میت رامنی و مایک لی هر دو از ایالت یوتا، لامر الکساندر از ایالت تنسی؛ سوزان کالینز، از ایالت مین؛ لیزا مورکوئسکی از آلاسکا و رند پال، جمهوری‌‍خواه برجسته کنتاکی از جمله ۱۲ جمهوری خواهی بودند که عصر پنجشنبه (۱۴ مارس) به این طرح رای مثبت دادند.

جمهوری‌خواهان با ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی اکثریت مجلس سنا را دارند و دموکرات‌ها برای به تصویب رساندن این طرح دست‌کم به همراهی ۴ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند.

در همین حال، آقای ترامپ که امروز (پنجشنبه ۱۴ مارس) با خبرنگاران در کاخ‌سفید صحبت می‌کرد با تاکید دوباره بر بحرانی بودن وضعیت در مرزهای جنوبی این کشور گفت احتمالا باید این طرح را در صورت تصویب وتو کند.

"ما در نهایت آن (دیوار) را به طور کامل احداث خواهیم کرد. همه حقوق‌دانان معتقدند که این تصمیم کاملا مطابق قانون اساسی است."

او همچنین با حمله به دموکرات‌ها در توییتر آنها را "منکران ضرورت مرز" نامید و گفت رای مخالف به تصمیم او در حقیقت "رای به نانسی پلوسی" است.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان است که مخالفت جدی او با بودجه درخواستی آقای ترامپ برای احداث دیوار مرزی با مکزیک موجب تعطیلی دولت فدرال آمریکا در ماه‌های دسامبر و ژانویه گذشته شد.

پست توییتر از @realDonaldTrump: A big National Emergency vote today by The United States Senate on Border Security & the Wall (which is already under major construction). I am prepared to veto, if necessary. The Southern Border is a National Security and Humanitarian Nightmare, but it can be easily fixed!

ترامپ همچنین دموکرات‌ها را متهم کرده که به جرایم، قتل‌ها و موضوعاتی چون موادمخدر و قاچاق انسان در مرزهای جنوبی این کشور "بی‌توجهند".

این در حالی است که دموکرات‌ها می‌گویند به مشکلات ناشی از ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی این کشور واقفند اما راه مقابله با آن را احداث دیوار بتونی نمی‌دانند بلکه حاضرند با احداث بودجه به روزآمد و هوشمند کردن تدابیر مرزبانی کمک کنند.

همزمان آمارها حکایت از روند رو به کاهش ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا طی دو دهه گذشته است هر چند آمارها طی چند ماه گذشته افزایش نسبی داشته است.

 

پست توییتر از @realDonaldTrump: A vote for today’s resolution by Republican Senators is a vote for Nancy Pelosi, Crime, and the Open Border Democrats!

با این حال، به نظر نمی‌رسد طرحی که امروز سنا تصویب کرد بیش از یک اعلام مخالفت علنی با کاخ‌سفید راه به جایی ببرد. چرا که با وتو کردن آن از سوی ترامپ، آن گاه کنگره به تصویب مجدد آن با اکثریت دست‌کم دو سومی نیاز دارد. حدنصابی که به دست آوردن آن برای دموکرات‌ها بسیار دشوار و تقریبا محال خواهد بود.

با وجود این، پیام این مصوبه یک مخالفت جدی دیگر میان کنگره و کاخ‌سفید تلقی خواهد شد آن هم تنها یک روز پس از تصویب طرحی که طی آن سناتورها به پایان دادن حمایت آمریکا از اتئلاف به سرکردگی عربستان در جنگ یمن صادر کردند.

روز گذشته، سنای آمریکا که در کنترل جمهوری‌خواهان است طرحی را تصویب کرد که خواستار پایان حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن می‌شود.

این طرح فراجناحی با ۵۴ رای موافق و ۴۶ رای مخالف تصویب شد و دست ردی به سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در حمایت از عربستان‌سعودی و رهبران آن علیرغم تنش‌های اخیر است.

ترامپ پیش‌تر وعده داده بود که چنین مصوبه‌ای را هم وتو کند.

بدین ترتیب، رئیس جمهوری آمریکا که طی ۲۶ ماه گذشته از حق وتوی خود علیه مصوبات کنگره استفاده نکرده بود احتمالا باید دو بار با امضای خود رسما در برابر کنگره بایستد؛ دو وتو و طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال در تاریخ آمریکا آن هم فقط طی دو ماه که مجلس نمایندگان کنگره به دست دموکرات‌ها افتاده است.

روز گذشته، رسانه‌های آمریکا گزارش کردند که سناتورها لینزی گراهام؛ تد کروز و بن سس برای متقاعدکردن آقای ترامپ درباره لغو اعلام وضعیت اضطراری به کاخ‌سفید رفته‌اند اما جلسه آنها با رئیس‌جمهوری موفقیت‌آمیز نبوده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.