اولین دیدار یک رئیس جمهور ایران با آیت‌الله العظمی سیستانی

پرسش:حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای سفر رسمی به عراق سفر کرده امروز با آیت الله العظنی سیستانی از مراجع تقلید پرنفوذ شیعه در این کشور که ساکن شهر نجف است دیدار کرد.

پرسش:حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای سفر رسمی به عراق سفر کرده امروز با آیت الله العظنی سیستانی از مراجع تقلید پرنفوذ شیعه در این کشور که ساکن شهر نجف است دیدار کرد.

این اولین دیدار یک رئیس جمهور ایران با آیت الله سیستانی در عراق است. رسانه های ایرانی می گویند در جریان سفر رسمی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین به عراق، آیت الله سیستانی حاضر به ملاقات با او نشده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و ایرج مسجدی، سفیر این کشور در بغداد  روحانی را در ملاقاتش با آیت الله سیستانی همراهی می کنند.

آیت الله سیستانی پیش از این با برخی مقام های جمهوری اسلامی که به عراق سفر کرده اند، دیدار کرده است. از جمله آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام که زمستان دو سال پیش درگذشت، در نجف دیدار کرده بود.

مسیح مهاجری مدیر روزنامه "جمهوری اسلامی" و از همراهان این سفر در خاطراتی که از دیدار این دو نقل کرده گفته است که آیت الله هاشمی رفسنجانی، از دلایل خودداری آیت الله سیستانی از سفر به ایران پرسید و او را برای سفر دعوت کرد اما آیت الله سیستانی این سفر را نپذیرفت و گفت به دلایل امنیتی حتی برای زیارت بارگاه امام علی(ع) که در نزدیکی خانه اش است، نمی رود.

 

  •  
آیت الله سیستانی از روحانیون پرنفوذ شیعه است که دخالتی در امور سیاسی روزمره ندارد و جایگاه سنتی مرجعیت شیعه را حفظ کرده استحق نشر عکسFARS
 

 

مهاجری نقل کرده که آیت الله سیستانی از اختلافات موجود بین مقام های ایرانی مطلع بود و به آیت الله هاشمی رفسنجانی گفته بود "شما اگر خودتان در ایران متحد باشید همه مشکلات حل خواهد شد آقای هاشمی رفسنجانی گفتند ما اختلاف نداریم. من و رهبری با هم خیلی خوب هستیم و هیچ مشکلی نداریم. البته گاهی اختلاف نظرهایی پیش می‌آید ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می‌آیم و از ایشان تبعیت می‌کنم".

 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.