رئیس سابق صداوسیما ممنوع‌الکار بودن چند هزار هنرمند در این سازمان را تایید کرد

پرسش:رئیس سابق صداوسیما در یک مصاحبه خبر داد که، بر اساس نظر وزارت اطلاعات، چند هزار نفر از هنرمندان و کارشناسان در این سازمان «ممنوع‌الکار و ممنوع‌الورود» هستند.

پرسش:رئیس سابق صداوسیما در یک مصاحبه خبر داد که، بر اساس نظر وزارت اطلاعات، چند هزار نفر از هنرمندان و کارشناسان در این سازمان «ممنوع‌الکار و ممنوع‌الورود» هستند.

محمد سرافراز در مصاحبه با شماره روز سه‌شنبه، ۲۱ اسفند، روزنامه شرق یکی از دلایل استعفای خود را دخالت «نهادهای امنیتی» اعلام کرد و گفت که این نهادها خواستار «ممنوع‌الکار و ممنوع‌الورود» بودن برخی از هنرمندان و کارشناسان بودند.

وی اضافه کرد: «من با این حرف مخالفت ندارم؛ چون یک دستگاه امنیتی وظیفه دارد در این موارد تحقیق کند و نظر بدهد؛ ولی مشکل این بود که مثلا باید فهرست شفاف و روشنی از هنرمندان و کارشناسانی که ممنوع‌الورود و ممنوع‌الکار بودند، وجود می‌داشت که وجود نداشت. چیزهای پراکنده‌ای بود که شامل چند هزار نفر می‌شد.»

وی گفت که «این قسمت در مسئولیت مستقیم وزارت اطلاعات بود».

پیش از این بارها گزارش‌هایی از ممنوع‌الکار تعدادی از بازیگران سینما، خوانندگان و دیگر هنرمندان منتشر شده است.

در همین حال گزارش‌های مختلفی نیز منتشر شده است مبنی بر این که برخی از هنرمندان در صداوسیما ممنوع‌المصاحبه هستند.

محمد سرافراز سال ۹۵ و پس از ۱۸ ماه ریاست بر سازمان صدا و سیما استعفا داد.

پیش از این استعفا گزارش‌هایی درباره اختلاف سرافراز با نهادهای امنیتی منتشر شده بود و وی نیز در مصاحبه با روزنامه «جام جم» گفته بود که «یک دستگاه امنیتی» با شهرزاد میرقلی‌خان، مشاور سابقش «برخورد غیرمنطقی» کرده و از خانم میرقلی‌خان خواسته است که کشور را ترک کند.

در همین حال شهرزاد میرقلی‌خان در فیس‌بوکش نوشته بود که ماموران سپاه پاسداران از وی خواسته‌اند که از کشور خارج شود.

در همین زمینه، امیر تاجیک، رئیس شبکه مستند، در مطلبی در روزنامه «جام جم» نوشته بود که گزارش شهرزاد میرقلی خان در خصوص «حیف و میل بی‌جهت بودجه سازمان» به رئیس صداوسیما، علت مسائل پیش آمده برای وی بوده است.

سرافراز در مصاحبه روز سه‌شنبه خود گفت که یکی از برنامه‌هایش اصلاح ساختار سازمان صدا و سیما و کاهش هزینه‌ها بوده است.

به گفته سرافراز، این سازمان «تعداد زیادی نیرو داشت که خیلی‌ها بر اساس رابطه و سفارش آمده بودند و در بدو ورود آموزش‌های لازم را ندیده بودند».

وی گفت که صداوسیما حدود ۲۰ هزار نیروی رسمی و حدود ۲۰ هزار نیروی غیررسمی داشت که سه هزار نفر از آنان مدیر هستند.

رئیس سابق صدا و سیما گفت که در دوره ریاست عزت‌الله ضرغامی بودجه این نهاد دو هزار میلیارد تومان و مخارجش ۲۷۰۰ میلیارد تومان بود.

به گفته سرافراز، مدیران صداوسیما برای تامین کسری بودجه «در مقاطعی بخشی از املاک سازمان را فروختند. مثلا در الهیه ملکی بود که بیش از صد میلیارد تومان فروخته شد».

بودجه صداوسیما هر ساله افزایش یافته و حتی در سالیان اخیر گاهی علاوه بر بودجه عادی ازصندوق توسعه ملی نیز برای تامین هزینه‌های این نهاد برداشت شده است.

افزایش بودجه صداوسیما در حالی است که این نهاد خود از طریق فروش آگهی نیز درآمد دارد.

در همین حال احسان قاضی زاده، عضو هیئت نظارت بر صدا و سیما در مصاحبه با وب‌سایت خبرآن‌لاین گفته که بودجه این نهاد در سال ۹۷، سه هزار و صد میلیارد تومان است که هزار و هشتصد میلیارد آن از محل درآمد آگهی‌های بازرگانی صداوسیما است.

به گفته قاضی زاده، این نهاد همچنین ۲۰۰ میلیون یورو برای «تولیدات تلویزیونی فاخر» دریافت کرده است.

در همین حال خبرگزاری ایلنا پیش از این در گزارشی خبر داده بود که «قیمت آگهی در صداوسیمای ایران به طور متوسط ۱۸۰ درصد بالا‌تر از معادل ریالی آگهی در شبکه یورونیوز است».

بر اساس گزارش رسانه‌ها، صداوسیما با بحران کاهش مخاطب روبه‌رو است.

 

###

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.