حسن روحانی وارد بغداد شد

پرسش:حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های عراقی به این کشور سفر کرده‌است. این نخستین سفر روحانی به عراق است. 

پرسش:حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های عراقی به این کشور سفر کرده‌است. این نخستین سفر روحانی به عراق است. 

به گزارش «ایرنا» رئیس‌جمهوری پیش از سفر به عراق، گفته بود برای جمهوری اسلامی مسئله «ترانزیت اهمیت خاصی دارد» افزوده «علاقه‌مند به توسعه راه‌های ارتباطی میان ایران و عراق هستیم».

او همچنین به موضوعاتی مانند روابط اقتصادی و تجاری، مسئله گرد و غبار و بحران‌های زیست‌محیطی، سرمایه‌گذاری یا گردشگری به‌عنوان مسائل دیگر مورد گفت‌وگو بین طرف‌ها اشاره کرده‌است.

سفر حسن روحانی سه روز طول خواهد کشید و او قرار است در جریان آن با برهم صالح، رئیس‌جمهوری، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان و حضرت آیت الله سیستانی، مرجع تقلید دیدار کند.

به نظر می‌رسد با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در پی خروج دونالد ترامپ از «برجام»، عراق برای تهران، به یکی از کشورهای کلیدی در جریان مبادلات مالی و تجاری تبدیل شده‌است.

مقام‌های ایران گفته بودند در تلاش هستند در مبادلات با عراق از پول این کشور به جای دلار استفاده کنند.

تهران از سال گذشته فروش گاز به بغداد را نیز آغاز کرده‌است که البته با بازگشت تحریم‌ها عراق باید از معافیت‌هایی در این زمینه برخوردار شود.

در دی ماه سال جاری وزیر خارجه ایران گفته بود دو کشور می‌توانند «سقف مبادلات را تا ۲۰ میلیارد دلار در سال افزایش دهند». 

حضور ایران در عراق به پیش از خروج ترامپ از برجام باز می‌گردد و نیروهای مورد حمایت تهران طی سال‌های گذشته نقش عمده‌ای در نبردها علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی(داعش) داشتند. 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز گفته است حفظ بخشی از نیروهای نظامی کشورش در عراق مهم است چون باعث می‌شود که «واشینگتن از نزدیک ایران را زیر نظر داشته باشد».

خبرگزاری رویتز می‌گوید دیدار روحانی از عراق حامل پیامی برای ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آمریکا، در مورد حضور و نفوذ جمهوری اسلامی در عراق خواهد بود؛ عرصه‌ای که می‌تواند محل افزایش تنش‌ها بین واشینگتن و تهران باشد. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.