جمعی از مستندسازان کشور به «بی‌گناهی» فعالان محیط زیست بازداشت‌شده شهادت دادند

پرسش:شماری از مستندسازان کشور در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه به «بی‌گناهی» ۸ فعال محیط زیست بازداشت‌شده شهادت دادند و خواستار رسیدگی «عادلانه و شفاف» به پرونده آنان شدند.

پرسش:شماری از مستندسازان کشور در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه به «بی‌گناهی» ۸ فعال محیط زیست بازداشت‌شده شهادت دادند و خواستار رسیدگی «عادلانه و شفاف» به پرونده آنان شدند.

نامه این مستندسازان در ایرنا، بازتاب یافته که نسبت به سرنوشت امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه ابراز نگرانی می‌کنند.

هشت فعال محیط زیست از سال گذشته در بازداشت به‌سرمی‌برند. قوه قضائیه در ابتدا اتهام آنها را «جاسوسی برای بیگانگان» اعلام کرده بود، اما چند ماه بعد اتهام «فساد فی الارض» برای برخی از آنها مطرح شد که حکم صادره برای این اتهام می‌تواند اعدام باشد.

این پرونده در عین حال تحت الشعاع مرگ کاووس سیدامامی، رئیس موسسه حیات وحش پارسیان، قرار داشته است که در بازداشتگاه جان باخت. مقامات مربوط علت مرگ وی را «خودکشی» عنوان کرده‌اند.

« ۱۶۰ مستندساز ایرانی» در نامه خود به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ، نوشته‌اند که فعالان محیط زیست بازداشت‌شده «بیشتر عمر خود را به روشنگری و افزایش حساسیت‌ها نسبت به محیط زیست در خطر ایران و نجات حیات وحش کشورمان پرداخته‌اند و از جمله حافظان اصلی یوزپلنگ آسیایی بوده‌اند که به نماد و سمبل محیط زیستی ایران بدل شده».

امضاکنندگان این نامه سپس اتهام «جاسوسی و خیانت به میهن، و اتهام افساد فی الارض» به این هشت فعال محیط زیست را غیرقابل باور خوانده و تاکید کرده‌اند «هر کس که می‌شناسدشان جز آبادانی در این ارض از آنها سراغ ندارد».

پیش از این وزارت اطلاعات، شورای عالی امنیت ملی ، و هیاتی چهار نفره که رئیس جمهور به آن ماموریت رسیدگی به این پرونده را داده بود، اتهام جاسوسی به این فعالان محیط زیست را رد کرده‌اند. نامه مستندسازان  نیز به رای وزارت اطلاعات و هیات چهار نفره رئیس جمهوری درباره این پرونده اشاره دارد و می‌گوید که «هر روز به جمع شاهدان بی‌گناهی آنها افزوده می‌شود».

این مستندسازان در نهایت به آقای لاریجانی گفته‌اند که درخواست «دادرسی شفاف، عادلانه و برگزاری دادگاه علنی، و اعطای حق انتخاب آزادانه‌ وکیل به متهمان» را دارند.

تاکنون سه جلسه دادگاه هشت فعال محیط زیست به صورت غیرعلنی برگزار شده است که در هر سه این جلسات نیز تنها وکلای «مورد اعتماد» قوه قضائیه حضور داشته‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.