معاون رییس جمهور آمریکا با تهدید ایران خواستار خروج اروپا از برجام شد

پرسش:مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، از متحدان اروپایی آمریکا خواست تا از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران خارج شوند و نسبت به افزایش تحریم‌ها علیه ایران نیز هشدار داد.

پرسش:مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، از متحدان اروپایی آمریکا خواست تا از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران خارج شوند و نسبت به افزایش تحریم‌ها علیه ایران نیز هشدار داد.

پنس روز پنج‌شنبه در نشست ناموفق  «امنیت و آینده صلح خاورمیانه» در ورشو لهستان، مدعی شد ایران «بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت در خاورمیانه» است .

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین ایجاد سازوکار معروف به «اینس‌تکس» (ابزار حمایت از مبادلات تجاری) از سوی سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا را تصمیمی نادرست دانست «که تنها به تقویت ایران، تضعیف اتحادیه اروپا و ایجاد فاصله بیشتر بین اروپا و ایالات متحده خواهد انجامید.»

معاون دونالد ترامپ تأکید کرد که «وقت آن شده که شرکای اروپایی ما از توافق هسته‌ای با ایران کنار بکشند و همراه با ما فشارهای لازم اقتصادی و دیپلماتیک را به ایران  وارد آورند.»

پنس تأکید کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران «همچنان سخت‌تر خواهند شد». 

معاون ترامپ همچنین تهدید کرد: فرصت رویارویی با ایران را از دست نخواهیم داد

از اتحادیه اروپا، ازجمله لهستان، میزبان نشست ورشو، تاکنون نشانه‌ای مبنی بر قصد خروج از برجام دیده نشده است. مقام‌های اروپایی می‌گویند که برجام را همچنان برای جلوگیری از بی‌ثباتی‌ها مفید می‌دانند.

پیش از این، کاخ سفید به اروپایی‌ها در مورد ثبت و راه‌اندازی کانال مالی تذکر داده و گفته بود اگر بکوشند تحریم‌ها علیه ایران را دور بزنند «با جریمه‌ و تنبیه‌های سنگین مواجه خواهند شد».

از سویی دیگر، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز ۲۲ بهمن اتحادیه اروپا را متهم کرد که «رویکرد دوگانه خود را در قبال ایران حفظ کرده است.»

او گفت اگر اتحادیه اروپا خواستار اجرای همکاری موثر با ایران است، باید سیاست خود را برای جلب رضایت آمریکا کنار بگذارد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.