نظرمثبت محمود صادقی نماینده مجلس به ابراهیم رئیسی درگفتگوی اختصاصی با«پرسش»؛

چشم انداز مبارزه با فساد ناامید کننده است

محمود صادقی نماینده سرشناس مجلس دراین جدید ترین اظهارنظر رسانه ایش، از قطعی بودن ریاست ابراهیم رئیسی تولید آستانقدس رضوی بر قوه قضاییه تا پایان امسال خبرداده،همچنین نظرمثبت خود را به رییسی ابراز کرده است. صادقی اما با شرایط کنونی از چشم انداز مبارزه با فساد در کشور اظهارناامیدی کرده است.

پرسش:محمود صادقی نماینده سرشناس مجلس دراین جدید ترین اظهارنظر رسانه ایش، از قطعی بودن ریاست ابراهیم رئیسی تولید آستانقدس رضوی بر قوه قضاییه تا پایان امسال خبرداده،همچنین نظرمثبت خود را به رییسی ابراز کرده است. صادقی اما با شرایط کنونی از چشم انداز مبارزه با فساد در کشور اظهارناامیدی کرده است.

اشاره: «پرسش» در چهار موضوع عفو زندانیان سیاسی، حکم یاشار سلطانی، تغییر رییس دستگاه قضا و ایجاد کانال مالی اروپا گفت و گویی را با دکتر محمودصادقی استاد حقوق دانشگاه تربیت مدرس و رییس فراکسیون شفاف سازی مجلس دهم انجام داده است.‌

 

متن کامل گفتگوی «پرسش» با دکتر محمود صادقی به این شرح است:

 

پرسش: سوال نخست درباره عفویست که قرار است در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انجام شود. آیا شامل زندانیان سیاسی هم می شود؟

صادقی: چون آقایان وجود زندانی سیاسی را نمی پذیرند چندان مشخص نیست.

ولی ظاهرا در یکی از بندها درباره محکومین به اقدام علیه امنیت ملی هم آمده است که اگر مدت مشخصی از حبسشان را گذرانده باشند بتواند شامل آنها هم شود‌. ولی اطلاع دقیقی ندارم.

 

پرسش: سوال دوم درباره نقل قول رییس مجلس از دستور مقام معظم رهبری درباره اصلاح ساختار کشور طی ۴ ماه است. بالاخره اصلاح ساختار کشور بود یا ساختار بودجه؟

صادقی: علاوه بر اصلاحیه ای که منتشر شد فیلم خود آقای لاریجانی هم نشر پیدا کرد که ایشان گفتند اصلاحات ساختاری که می تواند به اصلاح نظام بودجه ریزی کشور منجر شود.

به هر ترتیب ابهام داشت. مخصوصا این که گفته اند در چهار ماه آینده. اگر این را در نظر بگیریم بعید می دانم اصلاحات ساختاری مدنظر باشد؛ چون اصلاح ساختاری نیازمند تشکیل شورای بازنگری قانون اساسی است. طبق قانون اساسی مصوبات این شورا نیز برای نهایی شدن باید به رفراندوم گذاشته شود. من خیلی بعید می دانم منظورشان چنین چیزی باشد. احساس می کنم یک جوری می خواستند یک طوفان فکری در جامعه ایجاد کنند.

اما ظاهرا با توجه به وضعیت تحریمی که سال آینده با آن مواجه هستیم فکر کنم احتمالا منظور انعطاف پذیری در نظام بودجه ریزی است که بتواند با شرایط پیش رو منعطف باشد و تغییر کند.

احتمالا منظور آقای لاریجانی این بوده ولی باز  صحبت هایشان مبهم است.

 

پرسش: نظرتان درباره حکم اخیر یاشار سلطانی چیست؟ از سویی دادستان تهران  گفته رسانه ها باید در مبارزه با فساد به ما کمک کنند‌. این دو تناقض ندارد؟

صادقی: ظاهرا حکم آقای سلطانی بدوی است. امیدواریم در مرحله تجدید نظر این حکم لغو شود.

من همان موقعی که تازه ایشان را بازداشت کرده بودند در تذکر رسمی شفاهی در مجلس اعلام کردم این گونه اقدامات سبب محدود شدن آزادی افراد در برخورد با فساد می شود و مانع شفاف سازی است.

در دنیا شاهد وجود قوانینی برای حمایت از افشاگران و گزارشکران فساد هستیم.

در کشور خودمان هم در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد بحث حمایت از گزارشگران فساد آمده است.

صحبت هایی که من از دادستان تهران شنیدم قدری عجیب است. به نظر می آید ایشان با مساله برخوردی سیاسی داشته است. یعنی نگاه ایشان این بوده که آقای یاشارسلطانی مساله املاک نجومی را در پاتک و مقابله با بحث حقوق های نجومی مطرح کرده و اطلاعاتی از یک جناح سیاسی در شورای شهر آن زمان به ایشان برای شروع یک بازی سیاسی داده شده است.

دادستان این تلقی را داشته اند و بر همین مبنا هم با یک نگاه سیاسی امنیتی با آقای سلطانی برخورد کرده اند.

در مقوله گزارشگری فساد در قوانین دنیا قیدی وجود دارد که فرد افشاکننده فساد در صورتی مورد حمایت قانون قرار می گیرد که بعدا این فساد اثبات شود و اتهام دروغ نباشد. در موضوع املاک نجومی خود دادستانی ورود کرد و تعداد  زیادی از ( مصادیق املاک نجومی) را مطابق گزارش هایی که منتشر کرد تایید کرد.

علاوه بر این برخی اشخاص و تشکل های مدنی مثل تشکلی که آقای احمدتوکلی دارد به قضیه املاک نجومی ورود و نتایج آن را هم منتشر کردند و هیچ برخوردی هم با آنها صورت نگرفت.  در حالی که با آقای سلطانی که به نظر فقط گزارش سازمان بازرسی کشور را منتشر کرده است چنین برخوردی شد.

پرسش: چشم انداز مبارزه با فساد در کشور را چطور می بینید؟

صادقی: مقداری ناامیدکننده است. امروز خبری را در کانالم منتشر کردم.  فراکسیون شفاف سازی مجلس روز دوشنبه در محل سازمان اداری و استخدامی کشور جلسه ای را با آقای دکترانصاری رییس این سازمان داشت.

در این جلسه از  ایشان خواستیم گزارشی را از نزدیک درباره اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم درباره سامانه حقوق و مزایای مدیران و همچنین قانون منع به کارگیری بازنشستگان دهد.

ماده ۲۹ شامل همه دستگاهها اعم از قوه مجریه، مقننه و قضاییه می شود.

نکته ناامیدکننده این بود که نهادهای ناظر یعنی سازمان بازرسی کل کشور قوه قضاییه و دیوان محاسبات مجلس که مطابق این ماده قانونی خود موظف به نظارت بر اجرای درست این قانون هستند در زمینه ارائه اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای مدیران خود خوب عمل نکرده اند‌. فقط دادستانی استان مازندران به صورت محدود اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای خود را بارگذاری کرده است. ولی مابقی بخش ها از جمله سازمان بازرسی که خود متولی نظارت بر این سامانه و اجرای این تکلیف قانونی است هنوز این ماده قانونی را درباره خود هم اجرا نکرده است.

پیگیری که شد گویی گفتند ما اطلاعاتمان را آماده کرده بودیم ولی رییس قوه قضاییه به ما اجازه ندادند این ها را در سایت بارگذاری کنیم.

وقتی دستگاههایی که مطابق قانون خودشان باید مسوول بازرسی و نظارت بر رفتار دستگاههای حاکمیتی و متکفل پیشگیری و مبارزه با فساد باشند خود التزام به تکالیفی که بر دوش آنهاست نیستند باید گفت چشم انداز مبارزه با فساد متاسفانه ناامید کننده است.

پرسش: سوال بعدی درباره تغییر رییس قوه قضاییه است. آمدن آقای رییسی قطعی شده؟

صادقی: شنیدم که قطعی است. ایشان مقدمات کارش را دارد انجام می دهد. به احتمال زیاد حداکثر از شروع سال جدید کارش را آغاز می کند.

 خود من امیدوارم با این تغییر مدیریتی، تغییرات مثبتی در رویکردها و رویه قوه قضاییه به وجود آید‌. یک دلیل این خوش بینی این است که آقای رییسی فردی از درون قوه قضاییه محسوب می شود و دیگر نیازی نیست مدتی طولانی کارآموزی کند. یعنی در همان شروع بر کارش مسلط است. پیشینه ایشان هم نشان می دهد که فردی منضبط است و نسبتا به بحث "شفافیت" نگاه مثبتی دارد. در آستان قدس هم تا حد زیادی چنین رویکردی را دنبال می کند.

پیش بینی من این است که با آمدن آقای رییسی که البته آمدنش قطعی است تحولات مثبتی در قوه قضاییه رخ دهد.

پرسش: سوال آخر درباره کانال مالی اروپا با ایران است. امروز دیدم از آن به عنوان موفقیت دستگاه دیپلماسی ایران یاد کرده بودید. اما شنیده شد که اروپایی ها ایجاد این کانال را هم منوط به پذیرش اف. ای. تی. اف از سوی ایران کرده اند. صحت دارد؟

صادقی: من در برخی خبرهای داخلی شنیدم که اروپایی ها این دو را به هم ربط داده اند اما در منابع موثق رسمی حداقل من چنین چیزی را ندیدم.

تجربه نشان داده است که بعضی منابع خبری داخلی چندان قابل اتکا نیستند.

اما اگر اروپا ربطی بین اف. ای. تی. اف و ایجاد کانال مالی اروپا داده باشد کار بی ربطی کرده است. چون ایجاد کانال مالی اروپا در ادامه تعهدات ناشی از برجام است. اگر اروپا چنین پیش شرطی قرار داده باشد شرط غیرقابل قبولی است.

اما اگر به متن مصاحبه من نگاه کنید به طور مطلق از ایجاد این کانال استقبال نکرده ام. بلکه باید ابتدا در عمل دید این کانال چیست. در ثانی این کانال مالی که محدود به دارو و کالاهای اساسی است برای شروع خوب است اما اگر بخواهد در همین حد بماند مثبت نیست.

نکته ای که باعث شد من به ایجاد این کانال نگاه مثبتی داشته باشم این است که ایجاد این کانال نشانگر ایجاد یک شکاف بین اتحادیه اروپا و آمریکاست. این می تواند فتح باب و نقطه آغازی برای استقلال نهادهای مالی اروپا از آمریکا باشد.‌ با این توصیفات آن را نشانه موفقیت دستگاه دیپلماسی ایران دانستم.

 

*گفت و گو از: ناصرغضنفری

 

###َ
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.