کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد

پرسش:کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد.

پرسش:کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیرعامل شرکت اس‌کی اینوویشن کره جنوبی گفته است که انتظار می‌رود خریداران کره‌ای واردات نفت از ایران را از ماه ژانویه یا اوایل ماه فوریه از سر بگیرند.

در ماه نوامبر، مرحله دوم تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که از جمله شامل تحریم نفتی و بانکی بود به اجرا گذاشته شد. در همان زمان، ایالات متحده هشت کشور خریدار نفتی ایران را از تحریم ثانویه نفتی معاف کرد و به آنها اجازه داد تا به مدت شش ماه مقدار معینی نفت از ایران خریداری کنند.

این هشت کشور عبارتند از کره جنوبی، چین، هند و ژاپن - خریداران عمده نفت ایران - همراه با ایتالیا، یونان، تایوان و عراق که همگی مجاز به خرید مقدار معینی از نفت ایران هستند بی‌آنکه با تحریم های ثانویه آمریکا مواجه شوند.

با توجه به اینکه دولت آمریکا بر "صفر کردن" فروش نفت توسط جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده بود، در آن زمان گفته شد که انگیزه اعطای معافیت نفتی جلوگیری از افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی است. با به اجرا درآمدن تحریم نفتی ایران، بهای نفت خام روندی نزولی را آغاز کرد.

کره جنوبی قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها، از ماه سپتامبر خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود. این کشور سومین واردکننده نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور است.

مدیرعامل شرکت اس‌کی اینوویشن گفته است که با توجه به معافیت اعطا شده از سوی آمریکا به نظر می‌رسد کره جنوبی بتواند در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه خرید نفت از ایران را از سر بگیرد. گفته شده که مذاکرات برای از سرگیری واردات نفت به نتیجه رسیده و شرایط فروش و تحویل محموله‌های نفتی از ایران به نتیجه رسیده است.

به گفته منابع نفتی، با توجه به مشکلات کنونی، نفت ایران با تخفیف و تسهیلات ویژه فروخته می‌شود.

مدیرعامل اس‌کی اینوویشن گفته ممکن است کره جنوبی تا دویست هزار بشکه نفت و میعانات گازی در روز از ایران خریداری کند.

تحریم ایالات متحده همچنین شامل تحریم ارتباط بانکی با جمهوری اسلامی است. در نتیجه، انتقال ارز حاصل از فروش نفت به ایران نیز با دشواری‌هایی مواجه است. در مورد کره جنوبی، مشخص نیست که نحوه تسویه حساب به چه صورت خواهد بود. در دور قبلی تحریم‌ها، ارز حاصله از صادرات نفتی ایران تا زمان لغو تحریم‌ها در شماری از کشورها در حساب‌های ویژه و دور از دسترس دولت ایران نگهداری می‌شد و در برخی دیگر، برای خرید کالاهای بومی جهت عرضه در بازار ایران به کار می‌رفت.

در مورد تمدید معافیت از تحریم نیز ابهاماتی وجود دارد. برخی منابع آمریکایی گفته‌اند که احتمال دارد با پایان گرفتن مهلت شش ماهه و با توجه به عرضه وافر نفت در بازار، از تمدید معافیت برای دست کم بعضی از این هشت کشور خودداری شود. برخی دیگر نیز از تمدید این مهلت همراه با کاهش تدریجی میزان واردات مجاز برای این کشورها سخن گفته‌اند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.