هشدار چین به آمریکا: جنگ تجاری برنده‌ای نخواهد داشت

پرسش:شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در اظهارنظری که به منزله انتقاد پوشیده از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مطرح شده، گفته است سیاست حمایت‌گرایی برخی کشورها محکوم به شکست است.

پرسش:شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در اظهارنظری که به منزله انتقاد پوشیده از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مطرح شده، گفته است سیاست حمایت‌گرایی برخی کشورها محکوم به شکست است.

سیاست حمایت‌گرایی از دوران قبل از جنگ جهانی دوم توسط برخی دولت‌ها اجرا شده که طبق آن دولت‌ها برای حمایت از تولید و خدمات داخلی دست به افزایش تعرفه واردات و دادن یارانه می‌کنند.

  • شی این سخنان را در نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اپک) در پورت مورزبی پایتخت پاپوآ گینه‌‌نو مطرح کرد، جایی که احتمالا تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین مطرح خواهند شد.

شی نسبت به گسترش تنش میان دو کشور هشدار داده و گفته است تاریخ نشان می‌دهد که رویارویی چه در قالب جنگ سرد چه جنگ گرم و یا جنگ تجاری، هیچ برنده‌ای نخواهد داشت.

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است آماده است تعرفه‌های وضع شده علیه محصولات چینی را "دوبرابر" کند.

دو کشور امسال درگیر جنگ تجاری شده‌اند و نشانه‌ای مبنی بر عقب‌نشینی نشان نمی‌دهند.

آمریکا می‌گوید تعرفه‌ها در واکنش به سیاست‌های "ناعادلانه" چین وضع شده‌اند.

چین و آمریکا می‌گویند تعرفه‌های وضع شده که اکنون به میلیاردها دلار می‌رسد می‌توانند بیشتر شوند.

شی جین‌پینگ گفته است ایجاد موانع و قطع همکاری‌های نزدیک اقتصادی بر خلاف قوانین اقتصادی و روند تاریخی است.

 شی گفته است این رویکردی کوته‌نظرانه است و محکوم به شکست. رئیس‌جمهوری چین هشدار داده "آنهایی که درها را می‌بندند، تنها خودشان را از سایر دنیا جدا می‌کنند و راه‌شان را گم می‌کنند."

اما مایک پنس، معاون ترامپ که پس از شی سخنرانی کرد گفت وضع تعرفه‌ها علیه چین به خاطر "عدم تعادل" در روابط تجاری با این کشور است.

او گفت ایالات متحده، رویه خود را تا زمان تغییر شیوه و رفتار چین تغییر نخواهد داد.

اظهارات پنس یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که ترامپ در گفت‌و‌گو با خبرنگاران از توافق میان آمریکا و چین ابراز اطمینان کرد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.