وزارت دفاع روسیه: سامانه اس-۳۰۰ به سوریه منتقل شده‌است

پرسش:وزارت دفاع روسیه می‌گوید انتقال سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ به سوریه تکمیل شده‌است. ایالات متحده و آمریکا در مورد پیامد انتقال این سامانه پیشرفته بر بحران سوریه و افزایش نفوذ جمهوری اسلامی و نیروهای متحد آن هشدار داده بودند.

پرسش:وزارت دفاع روسیه می‌گوید انتقال سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ به سوریه تکمیل شده‌است. ایالات متحده و آمریکا در مورد پیامد انتقال این سامانه پیشرفته بر بحران سوریه و افزایش نفوذ جمهوری اسلامی و نیروهای متحد آن هشدار داده بودند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، ۱۰ مهر ماه در جریان نشستی با حضور رئیس‌جمهوری آن کشور، که از شبکه روسیه-۲۴ پخش شده، گفته است «روز گذشته کار پایان یافت». شویگو تاکید کرده این سامانه امنیت پرسنل نظامی روسیه در سوریه را افزایش می‌دهد.

موضوع انتقال سامانه اس-۳۰۰ به سوریه البته تازگی ندارد و پیش‌تر نیز مطرح شده بود، اما پس از سرنگون شدن ایلوشین ارتش روسیه در گرماگرم حملات اسرائیل به لاذقیه بود، که مسکو تصمیم گرفت به آن جامه عمل بپوشاند.

هواپیمای نظامی ایلوشین-۲۰ ارتش روسیه شامگاه ۲۶ شهریور با شلیک موشک از سامانه روسی اس-۲۰۰ که در اختیار پدافند سوریه قرار دارد سقوط کرد و ۱۵ سرنشین آن کشته شدند.

مسکو اول مهر ماه اسرائیل را متهم کرد در این رخداد روسیه را «گمراه کرده است» و سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد کشورش نیروی هوایی اسرائیل و تصمیم‌گیرندگان آن را در ساقط شدن هواپیمای روسی «کاملا مقصر» می‌داند.

البته اسرائیل گفته است که اطلاعات مربوط به عملیات در سوریه را به مسکو انتقال داده بود. وزیر دفاع اسرائیل، نیز تاکید کرده با وجود ماجرای هواپیمای روسی، اسرائیل عملیات خود را در سوریه ادامه خواهد داد. اسرائیل بارها گفته تحت هیچ شرایطی حاضر نیست حضور و گسترش نفوذ ایران و گروهی مانند حزب‌الله لبنان را در اطراف مرزهایش بپذیرد.

در بهار گذشته، زمانی که بحث انتقال سامانه اس-۳۰۰ به سوریه مطرح بود، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به مسکو سفر کرد و پس از آن مشاور نظامی ولادیمیر پوتین، اعلام کرد کشورش پدافند هوایی اس-۳۰۰ را در اختیار سوریه قرار نمی‌دهد.

وزیر دفاع روسیه نیز هفته پیش گفته بود مسکو به درخواست اسرائیل در سال ۲۰۱۳ از انتقال اس-۳۰۰ به سوریه خودداری کرده بود اما «در حال حاضر وضعیت تغییر کرده و ما مسئول این تغییرات نیستیم».

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید واشینگتن هنوز قادر به تائید خبر انتقال اس-۳۰۰ نیست. هدر نائورت گفته «امیدوارم که آن‌ها (روسیه) این کار را نکرده باشد».

خانم نائورت می‌گوید «این موضوع از نظر من، بحران مربوط به سوریه را به طور جدی افزایش می‌دهد. ولی من هنوز نمی‌توانم این موضوع (انتقال سامانه) را تائید کنم».

در اسرائیل نیز وزیر آموزش آن کشور مجددا تاکید کرده که راهبرد کشورش در قبال تهران تغییری نکرده و «ما اجازه نخواهیم داد ایران جبهه سومی علیه ما بگشاید».

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.