روحانی، رئیسی و قالیباف به روند اولین مناظره انتخابات شکایت کردند

پرسش:گزارشها می گوید حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف از روند برگزاری مناظره اول تلویزیونی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران شکایت کرده‌اند.

پرسش:گزارشها می گوید حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف از روند برگزاری مناظره اول تلویزیونی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران شکایت کرده‌اند.

مصطفی میرسلیم، نامزد دیگر این انتخابات هم در نامه‌ای به روند برگزاری مناظره اعتراض کرده است.

احسان قاضی‌زاده هاشمی، رئیس این کمیسیون بدون ذکر نام، از شکایت چهار نامزد از "اولین مناظره تلویزیونی" خبر داده است .

قاضی‌زاده‌ هاشمی گفته است: " شکایت سه نفر از نامزدها مربوط به موارد مطرح شده در اولین مناظره و شکایت یک نامزد نیز مربوط به حاشیه این مناظره است."

اولین مناظره دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ، که سه ساعت طول کشید جمعه ۸ اردیبهشت برگزار شد.

جدال لفظی اسحاق جهانگیری و حسن روحانی از یک سو و محمدباقر قالیباف از سوی دیگر در این مناظره خبرساز شد.

اعتراض روحانی، رئیسی و قالیباف

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری امروز یکشنبه (۱۰ اردیبهشت) از شکایت حسن روحانی به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخاباتی خبر داده است.

آشنا به خبرگزاری ایسنا گفته است: "آقای روحانی به دلیل طرح سه اتهام از سوی آقای قالیباف و عدم تخصیص فرصت برای پاسخگویی به این اتهامات به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شکایت کرده است."

حسن روحانی پیشتر و در جریان اولین مناظره گفته بود حق اعتراض را برای خود محفوظ می‌دارد.

همزمان ابراهیم رییسی، دیگر نامزد این انتخابات شکایت مکتوب خود را نسبت به روند برگزاری این مناظره تلویزیونی ارسال کرده است.

حسین قربان زاده، مشاور سیاسی محمدباقرقالیباف هم ارائه شکایت مشابهی را تایید کرده است.

قربان زاده گفته است: "یکی از موارد شکایات این بود که به آقای روحانی دو دقیقه زمان بیشتری برای صحبت اختصاص داده شد."

مشاور سیاسی قالیباف بی‌طرفی مجری مناظره (مرتضی حیدری) را زیر سئوال برده و گفته: "موضوع دیگر بحث بی طرفی مجری بود که مطابق با قانون انتخابات باید تضمین بی طرفی مجری برنامه وجود داشته باشد در حالی که آقای حیدری در پایان زمان قانونی هر کاندیدا به فرد تذکر می داد و صحبت او را قطع می‌کرد، درباره آقای روحانی منتظر ماند تا صحبت ایشان تمام شود و این تذکر با ملایمت داده شد."

محمد باقر قالیباف، پیشتر و پس از پایان اولین مناظره تلویزیونی گفته بود: "بنده می‌خواستم تصویری پخش شود اما این اجازه را ندادند در حالی که کار منطقی و درستی بود، به هر حال این گونه تشخیص دادند. ان‌شاءالله بعداً بتوانند جبران کنند."

در جریان مناظره محمد باقر قالیباف و حسن روحانی یکدیگر را به "دروغ‌گویی" متهم کردند.

مصطفی میرسلیم، نامزد دیگر این انتخابات هم هر چند مانند سه نامزد دیگر به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخاباتی شکایت نکرده اما به روند مناظره اول اعتراض کرده است.

محمدعلی امانی، رییس ستاد انتخابات مصطفی میرسلیم گفته است: "ما به آقای قاضی‌زاده هاشمی (رئیس کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری) نامه‌ای نوشتیم و اشاره کردیم که آقای میرسلیم در اولین مناظره مسایل خود را در چارچوب موضوع مناظره مطرح کرد اما سایر نامزدها چنین چارچوبی را رعایت نمی‌کردند."

امانی گفته است: "نامه ما شکایت نبود . از کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات خواستیم که تکلیف ما را برای مناظره‌های بعدی روشن کنند."

اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری هم به تندی از قالیباف انتقاد کرد و عملکرد اصول‌گرایان را به واسطه حمایتشان از محمود احمدی‌نژاد زیر سوال برد.

در مقابل ، جهانگیری متهم شد که فقط برای حمایت از حسن روحانی در مناظره‌ها نامزد شده است.

ادعای نقل شده از بابک زنجانی درباره حمایت از ستاد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نیز یکی از محورهای حمله محمدباقر قالیباف به حسن روحانی بود.درحالی که روحانی به صراحت گفت که رییس قوه قضاییه گفته است که بابک زنجانی چنین ادعایی را مطرح کرده است اما قالیباف آن را مثابه یک اتهام مستقیم مطرح کرد.

مناظره بعدی نامزدهای ریاست جمهوری ایران قرار است روز جمعه ۱۵ اردبیهشت برگزار می‌شود.

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای هر نامزد انتخاباتی "۵۵۵ دقیقه برنامه رادیویی و ۵۵۵ دقیقه برنامه تلویزیونی" در نظر گفته شده است.

در مجموع و با احتساب زمان مناظره‌ نامزدها در کل "به هر نامزد ۱۴۷۰ دقیقه زمان تعلق" گرفته است.

قرار است دو مناظره دیگر با حضور تمام نامزدها روزهای جمعه ۱۵ و ۲۲ اردیبهشت برگزار شود.

بنا بر اعلام صدا وسیما، موضوع دو مناظره‌ آینده به ترتیب سیاسی و اقتصادی است.

 

###




نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.