شورای نگهبان بار دیگر مصوبه سقف حقوق مدیران را به منظور افزایش آن، رد کرد

پرسش:عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از ایراد دوباره این شورا به مصوبه تبصره ماده ۳۸ برنامه ششم مربوط به ساز و کار جلوگیری از خروج نخبگان از کشور خبر داده است.

پرسش:عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از ایراد دوباره این شورا به مصوبه تبصره ماده ۳۸ برنامه ششم مربوط به ساز و کار جلوگیری از خروج نخبگان از کشور خبر داده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است: مصوبه سقف حقوق مدیران کشور مجددا از سوی این شورا رد شد.

عباسعلی کدخدایی تاکید کرده است: «با توجه به عدم اصلاح ایراد شورا در تبصره ۳۸ لایحه برنامه ششم توسعه و اصرار مجلس بر همان مصوبه قبلی، ایراد شورای نگهبان به مصوبه همچنان باقی است و در جلسه شب گذشته اعضای شورای نگهبان آن را تأیید نکردند و در اسرع وقت موضوع به مجلس هم اعلام خواهد شد.»

مجلس چهارشنبه هفته گذشته در چارچوب لایحه برنامه ششم توسعه و ایراد شورای نگهبان سقف حقوق مدیران را افزایش داد و ۲۴ میلیون تومان تعیین کرده بود.

به دنبال این مصوبه گروه‌ها و شخصیت‌های اصول‌گرا به شدت از تعیین سقف ۲۴ میلیون تومانی حقوق مدیران دستگاه‌های قوای سه‌گانه ایران انتقاد کرده اند.

سخنگوی شورای نگهبان نیز روز جمعه گفته بود که شورای نگهبان به مصوبه مجلس دربارهٔ حقوق‌های مدیران ایراد گرفته است.

وی گفته بود که این مصوبه «منجر به خروج برخی از متخصصین و نخبگان» از کشور و «موجب اخلال در نظام اداری کشور» می‌شد، «به همین دلیل مغایر قانون اساسی شناخته شد».

به دنبال ایراد شورای نگهبان ، نمایندگان مجلس ایران در نشست روز شنبه، ۱۴ اسفند، در مصوبه پیشین خود درباره حقوق دریافتی کارمندان و مدیران دولتی در برنامه ششم توسعه ایران بازنگری کرده و سقف حقوق مدیران را کاهش داده‌اند.

براساس مصوبه جدید، سقف حقوق کارمندان و مدیران دولتی به کمی بیش از ۱۲ میلیون تومان در ماه می‌رسد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، روز شنبه در واکنش به مخالت اصولگرایان با حقوق تعیین شده، گفته بود: «بعضی از آقایانی که این حرف‌ها را زدند من نمی‌خواهم نام ببرم. اینها در مجلس سابقه دارند و دریافتی‌های آنها از مجلس وجود دارد. آنقدر جانماز آب نکشند و من می‌دانم که چه‌طوری بودند.»

او این افراد را متهم کرد که «جار و جنجال» راه می‌اندازند و خطاب به آنها گفت که «اینطور نیست که شما به خاطر انتخابات حرف‌های خلافی بزنید و کسی چیزی به شما نگوید.»

رئیس مجلس هم‌چنین افزوده: «پس چرا به شورای نگهبان چیزی نمی‌گویید، در حالی که شورای نگهبان عامل آن بوده … لابد از رد صلاحیت‌های خود می‌ترسند».

اینک با ایراد گرفته شده توسط شورای نگهبان به کمی ۵/ ۱۲ میلیون تومان حداکثر حقوق ماهانه مدیران به منظور جذب نخبگان در ساختار حکومتی و ممانعت از خروج آنها،این مصوبه باردیگر به مجلس برای افزایش می رود.
###

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.