ترامپ دستور بررسی مقدمات دعوت پوتین به آمریکا را داده

پرسش:کاخ‌سفید می‌گوید در جریان دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی فنلاند، رئیس‌جمهوری آمریکا از جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود خواسته مقدمات دعوت از همتای روس خود برای سفر به واشنگتن را آغاز کند.

پرسش:کاخ‌سفید می‌گوید در جریان دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی فنلاند، رئیس‌جمهوری آمریکا از جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود خواسته مقدمات دعوت از همتای روس خود برای سفر به واشنگتن را آغاز کند.

سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید  گفت فعالیت‌ها برای رسیدگی به این دستور رئیس‌جمهور در کاخ‌سفید آغاز شده است. آن طور که خانم سندرز نوشته این سفر برای پاییز سال جاری در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که هنوز واکنش‌های خشمگین نسبت به محتوای دیدار روز دوشنبه ترامپ با ولادیمیر پوتین ادامه دارد و در تحولی جدید سناتورهای کنگره آمریکا در اجماعی فراحزبی به لایحه‌ای رای دادند که طی آن در اختیار گذاشتن مقام‌های سابق ایالت متحده برای بازجویی در یک کشور دیگر را ممنوع می‌کند.

این لایحه که روز پنجشنبه با ۹۸ رای موافق و بدون هیج رای مخالفی در سنا تصویب شد در حمایت از مایکل مک‌فاول، سفیر سابق آمریکا در روسیه و از منتقدان جدی پوتین است که گفته شده کرملین او را به "فعالیت های غیرقانونی" در خاک روسیه متهم کرده و خواستار استرداد او برای حضور در دادگاه شده است.

مک‌فاول دقایقی بعد از این رای در توییتر از حمایت سناتورهای کنگره کشورش تشکر کرد.

ترامپ پیشنهاد پوتین برای 'مبادله مظنونان' را رد کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با تغییر موضع نسبت به گفته‌هایش در فنلاند، با پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای در اختیار گذاشتن چند شهروند آمریکایی برای بازجویی در مسکو در برابر اجازه بازجویی از ۱۲ افسر روس متهم به مداخله در جریان انتخابات آمریکا، مخالفت کرد.

مخالفت ترامپ با این پیشنهاد در حالی روز پنجشنبه (۱۹ ژوئیه - ۲۸ تیر) اعلام شد که او پیش‌تر در کنفرانس خبری پس از دیدار خود با ولادیمیر پوتین در فنلاند، از پیشنهاد رئیس‌جمهور روسیه برای تشکیل کمیته مشترک میان بازجویان روس و آمریکایی برای رسیدگی به پرونده ادعایی مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ تحت عنوان "پیشنهادی بی‌نظیر" یاد کرده بود.

در پی این اظهارات، ولادیمیر پوتین، ضمن حمله به منتقدان دیدار هلسینکی پیشنهاد کرده بود که اگر سیستم قضایی آمریکا خواستار بازجویی از ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه است، مسکو هم تمایل دارد که از چند امریکایی از جمله سفیر سابق آمریکا در روسیه بازجویی کند.

محتوای پیشنهاد پوتین که در آمریکا جنجال‌برانگیز این بوده که کرملین با بازجویی ۱۲ شهروند خود که در جریان تحقیقات بازرس رابرت مولر در ارتباط با دخالت ادعایی آنها در انتخابات نوامبر دو سال پیش به دادگاه معرفی شده‌اند، موافقت خواهد کرد به شرطی که آمریکا هم اجازه دهد چند شهروند این کشور که مسکو آنها را متهم به "فعالیت های غیرقانونی" در خاک روسیه کرده، از سوی بازرسان روسیه بازجویی شوند.

بیل برائودر، تاجر و از منتقدان جدی ولادیمیر پوتین که سالها در روسیه زندگی و کار کرده، یکی از کسانی است که مسکو به دنبال بازجویی از اوست. بازرسان روسیه برائودر را به فساد مالی و فرار مالیاتی متهم می‌کنند اما خود او می گوید کرمیلین بابت نقش او در رسوایی دولت روسیه در جریان قضیه فرزندخواندگی کودکان روس در آمریکا عصبانی است.

او گفت: "خوشحالم که آقای ترامپ من را تحویل پوتین نمی‌دهد اما همزمان متعجبم که چرا در همان دیدار فنلاند با این پیشنهاد مخالفت نشده... ضمنا من سال‌هاست که دیگر شهروند بریتانیا شده ام و آمریکایی محسوب نمی‌شوم و اگر آقای پوتین مرا می‌خواهد باید با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا صحبت کند که البته گمان کنم خانم می بر سر قضیه سم نواچوک حرفهای زیادی برای گفتن به آقای پوتین دارد."

"ترامپوتین" روی جلد مجله تایم

همزمان با ادامه انتقادها از دیدار ترامپ با ولادیمیر پوتین، مجله تایم طرح روی جلد خود را به نحوی انتخاب کرده که تصویری در هم ادغام شده از ترامپ و پوتین را القاء می‌کند و این دو را یک نفر معرفی می‌کند.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.