بن بست در مذاکرات پیونگ یانگ- واشنگتن؛

پومپئو: ادامه تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ تا غیر اتمی شدن کامل کره شمالی

پرسش:پس از انتقاد شدید کره شمالی از مواضع آمریکا که آن را گانگستری خواند، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از سفر به این کشور و دیدار با هم‌تایان خود از کره جنوبی و ژاپن در توکیو، تاکید کرده تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ، تا غیر اتمی شدن کامل کره شمالی ادامه پیدا خواهد کرد. یک روز پیش کره شمالی از مذاکرات با پومپئو ابراز تاسف کرده‌ بود.

پرسش:پس از انتقاد شدید کره شمالی از مواضع آمریکا که آن را گانگستری خواند، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از سفر به این کشور و دیدار با هم‌تایان خود از کره جنوبی و ژاپن در توکیو، تاکید کرده تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ، تا غیر اتمی شدن کامل کره شمالی ادامه پیدا خواهد کرد. یک روز پیش کره شمالی از مذاکرات با پومپئو ابراز تاسف کرده‌ بود.

سفرپومپئو به توکیو برای بیان نتیجه مذاکرات با کیم یانگ‌چال، معاون کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی و یکی از نزدیک‌ترین مشاوران رهبر آن کشور، صورت گرفته‌است.

وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید «تحریم‌ها تا وقتی غیر اتمی شدن کره شمالی به‌صورت قابل تائید و کامل انجام نشود، سر جایشان باقی می‌مانند».

او در جریان کنفرانس خبری مشترکی با هم‌تایان خود از کره جنوبی و ژاپن، افزوده «در حالی‌که ما از پیشرفت‌ها در مذاکرات دلگرم شده‌ایم، اما پیشرفت‌ها به تنهایی نمی‌توانند کاهش تحریم‌های فعلی را موجه جلوه دهند».

وزیر خارجه آمریکا افزوده است که غیر اتمی شدن کره شمالی مسائلی مانند موشک‌ها و دیگر جنگ‌افزارهای آن کشور را نیز در بر می‌گیرد.

کره شمالی: تاسف‌انگیز - آمریکا: سازنده

روز شنبه و پس از سفر پومپئو به پیونگ‌یانگ، مقام‌های کره شمالی مذاکرات انجام‌شده را «تاسف‌انگیز» توصیف کرده و واشینگتن را متهم کردند که می‌خواهد به این کشور فشار یکجانبه وارد کند.

وزیر خارجه آمریکا، اما دیدار خود با کیم یانگ‌چال را «سازنده» توصیف کرده و گفته بود که در برخی زمینه‌ها «پیشرفت بسیار خوبی» به‌دست آمده‌است.

خبرگزاری کره شمالی در بیانیه‌ای که از طرف وزارت خارجه آن کشور منتشر کرده می‌گوید «انتظار داشتیم طرف آمریکایی با تدابیر سازنده، برای اعتمادسازی در مسیر مذاکرات کره شمالی و آمریکا، (به پیونگ‌یانگ) بیاید… اما ایالات متحده چنان خواسته‌های یک‌جانبه‌ای در رابطه با غیر اتمی شدن کامل و غیر قابل بازگشت مطرح کرده، که برخلاف روح مذاکرات (رهبران) آمریکا و کره شمالی است».

آقای پومپئو در واکنش به بیانیه وزارت خارجه کره شمالی انتقادها به خواسته‌های واشینگتن را رد کرده و گفته این خواسته‌ها همان‌هایی‌ست که توسط شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده‌است. اشاره او به قطعنامه‌ها و تحریم‌هایی‌ست که به دلیل فعالیت‌های اتمی کره شمالی منتشر و اجرا شده‌اند.

بازتاب اظهارات مقام‌های کره شمالی

اظهارات مقام‌های کره شمالی و ابراز «تاسف» آن‌ها پس از گفت‌وگوهای روز شنبه به‌طور گسترده‌ای در رسانه‌ها، از جمله در شرق آسیا، بازتاب پیدا کرده‌است.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، می‌گوید سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی خواسته‌های آمریکا در مورد نحوه غیر اتمی شدن را رد کرده و بار دیگر بر روند گام‌به‌گام، که خواسته پیشین پیونگ‌یانگ بود، تاکید کرده‌است. مقام‌های ایالات متحده تاکید کرده‌اند خواستار غیر اتمی شدن کامل و بی‌بازگشت کره شمالی در یک بازه زمانی مشخص هستند تا پس از آن به تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ پایان دهند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به این موضوع اشاره کرده که در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی، انتقاد مستقیمی از دونالد ترامپ نشده، بلکه گفته شده «ما اعتماد کامل خود در مورد رئیس‌جمهوری ترامپ را حفظ می‌کنیم». در عین حال تاکید شده واشینگتن نباید اجازه دهد که «بادهای مخرب» بر «تمایل رهبران دو کشور» تاثیر بگذارد.

شبکه تلویزیونی ان‌اچ‌کی ژاپن می‌گوید توکیو در دیدار روز یک‌شنبه خواستار همکاری ژاپن، آمریکا و کره جنوبی برای حل چالش‌های دیگر، از جمله مسئله موشک‌های بالیستیک کره شمالی‌ شده است.

روزنامه دولتی چین «چاینا دیلی» می‌گوید پکن همچنان «مسیر دوجانبه» را «بهترین راه» ممکن می‌داند و از واشینگتن و پیونگ‌یانگ می‌خواهد در «میانه راه» دیدار کنند. اشاره روزنامه دولتی چین به اظهارات مقام‌های آن کشور از جمله وزیر خارجه است، که گفته‌اند چالش موجود در شبه‌جزیره رابطه نزدیکی با «تهدیدهای درازمدت علیه کره شمالی» دارد؛ به این معنی که پیونگ‌یانگ در قبال غیر اتمی شدن از تضمین‌های امنیتی کاملی برخوردار شود.

این در حالی‌ست که رسانه‌های آمریکایی در روزهای اخیر از اقدامات «پنهانی» کره شمالی و تلاش برای «فریب» واشینگتن خبر داده‌اند و وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده مایک پومپئو «قاطعانه» خواستار غیراتمی شدن «کامل» پیونگ‌یانگ است.

پومپئو، پس از دیدار روز یک‌شنبه با کنگ کیانگ‌هوا، وزیر خارجه کره جنوبی و کونو تارو، هم‌تای ژاپنی خود، در کنفرانس خبری مشترکی با آن‌ها شرکت کرده‌است. وزیران خارجه سه کشور، دیدار مشابهی در سئول داشتند که دو روز پس از گفت‌وگوهای دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون در سنگاپور، صورت گرفت.

سفر تازه وزیر خارجه ایالات متحده به کره شمالی، سومین سفر او به این کشور بود و آقای پومپئو را هیئتی که از مذاکره‌کنندگان همراهی می‌کرد. ایالات متحده و کره شمالی، پس از دیدار خرداد ماه میان رهبران دو کشور در سنگاپور، بر سر حرکت به سوی غیر اتمی شدن شبه‌جزیره کره توافق کردند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.