در دیدار آمانو با وی- قدردانی از ایران برای خویشتنداری؛

روحانی تهدید به خروج ایران از برجام کرد

پرسش: رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه اگر حقوق ملت ایران در برجام تامین نشود، دلیلی وجود ندارد که در برجام بمانیم، گفت: تداوم برجام در گرو توازن تعهدات همه طرفین است.

پرسش: رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه اگر حقوق ملت ایران در برجام تامین نشود، دلیلی وجود ندارد که در برجام بمانیم، گفت: تداوم برجام در گرو توازن تعهدات همه طرفین است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار 'یوکیانو آمانو' مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین،افزود: فعالیتهای هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده و هست، اما این تهران است که درباره سطح همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم می گیرد و مسئولیت تغییر وضعیت و سطح همکاری ایران با آژانس بر عهده کسانی خواهد بود که وضعیت جدید را بوجود آورده اند.
وی دوشنبه 11 تیرماه سفر خود به دو کشور اروپایی را آغاز کرد و در نخستین مرحله وارد زوریخ بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس شد. هدف این سفر را که اتریش مقصد دوم آن بود، گفت و گو در مورد آینده برجام و توافقات میان ایران و اتحادیه اروپا می‌دانند. 
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری و محمود واعظی رییس دفتر رئیس جمهوری، روحانی را در این سفر همراهی کردند. 
روحانی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی آژانس دفاع از حقوق ملت ها در بهره مندی از فناوری صلح آمیز هسته ای است، یادآور شد: برجام موفقیتی بزرگ برای دیپلماسی و آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و ادامه این موفقیت فقط در گرو توازن تعهدات همه طرفین است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه خروج آمریکا از برجام این توافقنامه را از تعادل خارج کرده است، تاکید کرد: در این شرایط بقیه طرفهای توافق وظیفه دارند در مقابل این اقدام ایستاده و خارج شدن تعهدات طرفین از توازن را جبران کنند.
روحانی اظهار کرد: منطقی نیست ایران در معاهده ای یک طرف به تمام تعهداتش عمل کند و طرف دیگر تعهداتش را زیر پا بگذارد. اگر به حقوق ملت خود در برجام نرسیم، در هر شرایطی تصمیم جدیدی خواهیم گرفت.

**برجام یک دستاورد بسیار بزرگ فنی و دیپلماتیک بود 
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار با بیان اینکه در مقطع حساسی قرار داریم و امیدواریم تماس با مقامات ایرانی همچنان به صورت نزدیک ادامه یابد، گفت: برجام یک دستاورد بسیار بزرگ فنی و دیپلماتیک بود و آژانس هم در راستی آزمایی های خود بارها تاکید کرده که ایران به طور کامل به تعهداتش در برجام عمل کرده است.
آمانو از اینکه ایران تاکنون در برابر خروج یکجانبه آمریکا از برجام خویشتنداری نشان داده است، قدردانی کرد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.