حکم نهایی پرونده پزشک معالج عباس کیارستمی صادر شد

پرسش:قائم مقام معاون انتظامی سازمان کل نظام پزشکی از صدور حکم نهایی پرونده عباس کیارستمی خبر داد و گفت: طبق این حکم، پزشک معالج به توبیخ کتبی با درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محکوم شده است.

پرسش:قائم مقام معاون انتظامی سازمان کل نظام پزشکی از صدور حکم نهایی پرونده عباس کیارستمی خبر داد و گفت: طبق این حکم، پزشک معالج به توبیخ کتبی با درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محکوم شده است.

 

محسن خلیلی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص این حکم توضیح داد: بر این اساس، تا سه سال برای این پزشک عدم سوءپیشینه انتظامی صادر نمی ‌شود؛ به این ترتیب وی نمی‌ تواند مسئولیت فنی مراکز درمانی را برعهده گیرد یا موسس مرکز درمانی باشد.
وی افزود: با توجه به سوءسابقه ‌احرازشده برای این پزشک در پرونده کیارستمی، در صورتی که وی قصور دیگری انجام دهد و پرونده جدیدی برای او تشکیل شود، در آرای بعدی احکام سنگین‌ تری برای وی صادر خواهد شد. 
قائم مقام معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در مورد حکم سایر متهمان پرونده کیارستمی نیز اظهار داشت: در خصوص سایرین قرار منع تعقیب صادر شد که با اعتراض به قرارهای منع تعقیب صادرشده، هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی تهران به موجب رای تاریخ 14 آذر 95 اعتراض را موثر و وارد ندانسته است، تخلف و قصوری از ناحیه مشتکی عنهم را احراز نکرده و اعتراض را رد کرده است.
خلیلی گفت: پیش از این جراح عباس کیارستمی، با انطباق تخلفات با ماده سه و بند «ت» ذیل ماده 37 آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته و به استناد بند «د» ذیل تبصره یک ماده 38 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی، وی به سه ماه محرومیت از مطب در محل ارتکاب تخلف (شهر تهران) محکوم شده بود. 
وی افزود: پس از آن، شاکی انتظامی به رای اعتراض کرده و تقاضای رسیدگی فوق العاده داده بود. پرونده در اجرای ماده 40 قانون سازمان نظام پزشکی به این هیات ارجاع شد، با وصول پرونده، عضو محقق تعیین و بررسی های کارشناسی لازم صورت گرفت و پرونده در جلسه هیات مطرح شد.
خلیلی ادامه داد: با توجه به گزارش عضو محقق و محتوا و مستندات پرونده و با توجه به اینکه تخلفی افزون بر موارد قبلی احراز نشده بود، تجدیدنظرخواه در این مرحله اعتراض موجه و موثری که نقض رای را ایجاب کند، به عمل نیاورد و اعلام شد که رای تجدیدنظر صحیح صادر شده است و تجدیدنظرخواهی شاکی وارد به نظر نمی رسد. 
وی گفت: بنابراین به استناد ماده مرقوم و مواد 95، 101، 122 آیین رسیدگی دادسراها و هیات های انتظامی، ضمن رد اعتراض شاکی، رای تجدیدنظرخواسته تایید شد، همچنین اعتراض راجع به سایر پزشکان به دلیل خروج از رای تجدیدنظر خواسته مفروغ شد؛ بر این اساس این رای به استناد مواد 104 و 111 قانون مزبور قطعی و لازم الاجرا است.
عباس کیارستمی متولد اول تیرماه 1319 در تهران، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تدوین‌گر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست و کارگردان هنری بین‌المللی، همچنین شاعر و نقاش ایرانی بود. 
این فیلم‌ساز ایرانی تاثیرگذار در سینمای جهان از سال ۱۹۷۰ میلادی در حوزه سینما شروع به فعالیت کرد و بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، کوتاه و مستند ساخت که از مهمترین کارهای وی می‌توان به کلوزآپ، طعم گیلاس و باد ما را خواهد برد، اشاره کرد. 
پیش از این هیات بدوی، اقدام به عمل جراحی، وجود مغایرت در شرح عمل و اظهارات شفاهی پزشک معالج، عدم درج نتیجه ویزیت بیمار و سیر بیماری به طور روزانه در پرونده بالینی و ترک بیمار با وجود عوارض ایجادشده و رفتن مسافرت را قصور پزشک معالج اعلام کرده بود. 
کیارستمی، پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال ۱۹۹۷ در پنجاهمین دورهٔ جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس این جایزه را گرفت. 
او در جشنواره‌های متعدد معتبر فیلم جهان به عنوان داور حضور داشت و با چهار دوره داوری در جشنواره فیلم کن در سال‌های ۱۹۹۳، ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۴ در میان هنرمندان ایرانی پیشتاز است. 
کیارستمی که با دریافت ۳۲ دستاورد شخصی، پرافتخارترین هنرمند ایران به شمار می‌رود، 14 تیرماه 1395 در بیمارستانی در پاریس درگذشت، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، علت اصلی مرگ کیارستمی را خونریزی حاد تحت پرده‌های مغزی (ساب دورال) که منجر به مرگ مغزی وی شده بود، اعلام کرد. 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.