آیت الله جنتی خطاب به حسن روحانی: اگر اقتصاد مقاومتی محقق نشده عذرخواهی کنید

پرسش:آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری، با درخواست از حسن روحانی رئیس جمهور برای گزارش‌دهی در مورد میزان تحقق”اقتصاد مقاومتی” گفت: “اگر کارهایی شده بگویید تا مردم خوشحال شوند، اگر نشده از مردم عذرخواهی کنید و بگویید چرا کاری نشده است.”

پرسش:آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری، با درخواست از حسن روحانی رئیس جمهور برای گزارش‌دهی در مورد میزان تحقق”اقتصاد مقاومتی” گفت: “اگر کارهایی شده بگویید تا مردم خوشحال شوند، اگر نشده از مردم عذرخواهی کنید و بگویید چرا کاری نشده است.”
جنتی این سخنان را امروز سه شنبه ، در دومین نشست سالانه مجلس خبرگان رهبری و در حضور روحانی بیان کرد و افزود: “یکی از درماندگی‌های ما این است که به مردم گزارش نمی‌دهیم.”
سخنان احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری نشان می دهد که حسن روحانی و طرفداران اصلاح طلب او نه تنها تحقق خواسته خود مبنی بر آشتی ملی را اکنون دور از دست می بینند، بلکه باید خود را برای روزهایی دشوار در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو آماده کنند.

جنتی، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، در جلسه ای که حسن روحانی نیز به عنوان یکی از اعضا در آنجا حضور داشت، خواستار عذرخواهی او شد و تاکید کرد که رییس جمهوری باید توضیح دهد که چرا در زمینه اقتصاد مقاومتی و حل و فصل مشکلات مردم کاری نکرده است.

آیت الله جنتی همچنین خدا را شکر گفته که رهبر انقلاب قاطعانه به پیشنهاد آشتی ملی مطرح شده از سوی محمد خاتمی جواب رد داده است.
وی به صراحت معنای درخواست آشتی ملی را تمایل و اصرار اصلاح طلبان برای بازگشت به عرصه قدرت و به دست گرفتن سمت های مدیریتی دانسته و گفته است:”مدتی برخی مملکت را به آشوب کشیدند خدا خواست سر جایشان نشستند و مردم آنها را از صحنه طرد کردند ولی بیکار نشستند. الان مواردی در نظام اسلامی هست که فتنه‌گرها پست‌هایی دارند و می‌بینید چطور با جوانان ما برخورد می‌کنند. اینها آشتی ملی را مطرح می‌کنند یعنی چه؟ یعنی ما هر بلایی سر مردم آوردیم، امروز ما را بپذیرید ما می‌خواهیم برای پست‌های مدیریتی اقدام کنیم.”

این موضع گیری سرسختانه بار دیگر نشان می دهد که طیفی که اکنون دست بالا را در کشور دارد تا چه اندازه در برابر جناح رقیب خود انعطاف ناپذیر است و در این حتی آماده است عرصه را بر رییس جمهوری که تنها از حمایت اصلاح طلبان برخوردار و خود متعلق به آنان محسوب نمی شود، تنگ تر از گذشته کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، جنتی در ادامه با انتقاد از “مشکلات سیاسی و فرهنگی کشور” و “بیکاری” گفت: “چه کسی در مقابل این‌ها مسئول است؟ مسائل سیاسی ما هم سر جای خودش است، مساله فتنه سر جایش است.”

رئیس مجلس خبرگان با تاکید بر اینکه “مساله فتنه را نباید سبک گرفت این مساله دوم است حتی اگر اول نباشد” افزود: “فتنه… خاموش نشده حتی عده‌ای دوباره به دنبال آن هستند.”

جنتی هشدار داد: “الان مواردی در نظام اسلامی هست که فتنه‌گرها پست‌هایی دارند.” وی همچنین خطاب به اعضای مجلس خبرگان رهبری، که بسیاری از آنها امامان جمعه شهرهای مختلف هستند، گفت: “شما تریبون‌های زیادی در نماز جمعه در اختیار دارید، مردم به شما رای داده‌اند، باید آنان را روشن کنید که مساله فتنه چیست.”
نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، که عمدتا از روحانیون به‌شدت محافظه کار هستند، در پی انتخابات اسفند ۱۳۹۴ به این مجلس راه یافته اند. در انتخابات سال پیش خبرگان، احمد جنتی به عنوان آخرین و حسن روحانی به عنوان اولین نماینده پایتخت به این مجلس رفتند.
جنتی در بخش دیگری از سخنرانی خود در مجلس خبرگان رهبری، از نمایندگان این مجلس خواست “مراقب” دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها که در ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد باشند.

دبیر شورای نگهبان با انتقاد از فقدان “نظارت” بر انتخابات شوراها گفت: “انتخابات شورای شهر و روستا واقعا مصیبت است چون حساب و کتابی ندارد، مشخص نیست صلاحیت افراد چگونه تعیین می‌شود.”

طبق قوانین جاری کشور، انتخابات شوراها تنها انتخاباتی است که نظارت بر آن بر عهده شورای نگهبان نیست. تایید صلاحیت کاندیداهای شوراها، با مجلس است که هم اکنون، حامیان دولت روحانی در آن در اکثریت هستند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.