زنگنه درباره مذاکرات سطح تولید نفت اوپک:

فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

پرسش:در حالی که وزیران چند کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در اجلاس پیش رو درباره سطح تولید نفت به توافق برسند، وزیر نفت ایران در این باره ابراز تردید کرده است.

پرسش:در حالی که وزیران چند کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در اجلاس پیش رو درباره سطح تولید نفت به توافق برسند، وزیر نفت ایران در این باره ابراز تردید کرده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، پس از ترک نشستی در جمع خبرنگاران گفت: "فکر نمی‌کنم به توافق برسیم."

تحریم‌های آمریکا علیه ایران که قرار است در ماه‌های آتی بازگردانده شوند، و مشکلات تولید نفت در ونزوئلا و لیبی، از عواملی هستند که بر تحولات بازار نفت در ماه‌های پیش رو تاثیر می‌گذارند.

یژن زنگنه تردید خود درباره امکان توافق را پس از آن بیان کرد که از جلسه کمیته نظارتی مشترک تثبیت تولید کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک خارج شد.

هرچند که ایران به عضویت این کمیته انتخاب نشده، بیژن زنگنه به نشست پنجشنبه آن دعوت شده بود.

او گفت ابتدا اعضای خود اوپک باید به توافقی برسند و بعد با روسیه وارد گفتگو شوند. روسیه عضو اوپک نیست.

در حالی که عربستان و روسیه به دنبال افزایش تولید نفت هستند، برخی از دیگر کشورها با چنین افزایشی مخالفت‌هایی دارند.

پیش از این هم ایران با بالا بردن تولید مخالفت کرده است. کشورهای دیگری چون ونزوئلا و عراق نیز به دلیل محدودیت‌های فنی نمی‌توانند تولید خود را به سرعت بالا ببرند.

پیش از صحبت‌های زنگنه، ناظران، اظهارات وزیر انرژی عربستان را به نشانه امکان توافق تعبیر کرده بودند.

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، در سخنانی پذیرفت که افزایش شدید تولید نفت خام ممکن است برای دیگر اعضا "از نظر سیاسی غیرقابل‌قبول" باشد.

فالح گفت حدود یک میلیون بشکه از تولید کشورهای عضو اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت پایین آمده است و به این ترتیب می‌توان درباره افزایش حدود یک میلیون بشکه‌ای مذاکره کرد.

وی گفت می‌توان سهمی بالاتر به برخی کشورهای دیگر داد تا جبران مشکلات تولید دیگران را بکنند، اما چنین راه حلی ممکن است برای دیگران قابل قبول نباشد.

او گفت: "تصمیم برای بالا بردن سطح تولید نفت کشورهای عضو اوپک‌ و غیراوپک، باید با اجماع گرفته شود و عربستان به نظر همه کشورها احترام می‌گذارد. اطمینان دارم به اجماع می‌رسیم."

وزیر نفت عراق، جبار لعیبی، به خبرنگاران گفت: "امیدواریم که به توافق برسیم. عراق امیدوار است که بتواند شکاف میان دو طرف را کاهش دهد."

به گزارش خبرگزاری فرانسه سهیل محمد مزروعی، وزیر نفت امارات متحده هم گفته است که برای رسیدن به توافق بسیار خوشبین است.

هند: ایران متحد نفتی ما است

دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند، هم به بی بی سی گفته است که هند ایران را متحد نفتی خود می‌داند.

وزیر نفت هند در پاسخ به این سوال که آیا هند خرید نفت از ایران را کم می‌کند، گفت: "ایران متحد نفتی ما است. ما باید بتوانیم انرژی خود را از منابع مختلف در جهان تامین کنیم. می‌دانیم باید در قالب مقررات عمل کنیم. پالایشگرها هم می دانند. هند اوضاع را تحت نظر دارد و برای امنیت انرژی اش نگران است."

او گفت: "در چالش قبلی یعنی در دور قبلی تحریم‌ها، هند تا میزان خاصی مستثنا شد که بتواند از ایران نفت بخرد. اجازه بدهید صبر کنیم ببینیم چه می‌شود و برای نتیجه گیری عجله نکنیم."

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.