ظریف: سیاست‌های «تندروانه» اتاوا به ضرر کانادا خواهد بود

پرسش:وزیر خارجه از اقدام پارلمان کانادا برای متوقف کردن روند بهبود روابط با تهران ابراز تاسف کرد و گفت این اقدام به ضرر کانادا خواهد بود.

پرسش:وزیر خارجه از اقدام پارلمان کانادا برای متوقف کردن روند بهبود روابط با تهران ابراز تاسف کرد و گفت این اقدام به ضرر کانادا خواهد بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، روز پنجشنبه ۲۴ خرداد هنگام بازگشت از آفریقای جنوبی گفت: «متاسفانه در کانادا تصورات غلط و توهماتی در مورد ایران وجود داشته و هنوز نیز علی‌‌رغم اینکه دولت کانادا عوض شده و این دولت با دیدگاه‌های دیگری وارد صحنه شده، این فشارهای سیاسی توسط تندروها ادامه دارد.»

در طرحی که به ابتکار حزب محافظه‌کار در پارلمان کانادا روز سه‌شنبه به تصویب رسید، اتاوا «فورا هرگونه مذاکره یا بحث» برای برقراری دوباره مناسبات با ایران را متوقف می‌کند.

محمدجواد ظریف گفت که به باور او این سیاست‌ها «تندروانه» و در تضاد با «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی» است و با اشاره به کانادا افزود: «متحدان آنها در منطقه اشتباهات و جنایت‌هایی را مرتکب شده‌اند و آنها در برابر این اقدامات سکوت کرده‌اند و در مقابل، متاسفانه جمهوری اسلامی ایران را متهم به جنایاتی می‌کنند که متحدان خودشان در منطقه انجام داده‌اند.»

در این مصوبه، پارلمان کانادا سپاه پاسداران را به خاطر آنچه ادعا کرده «حمایت از تروریسم در سطح جهان» و رهبر انقلاب را به خاطر به تعبیر این نهاد؛ درخواست برای «نسل‌کشی مردم یهود»، محکوم کرده است.

به نظر می‌رسد اظهارات رهبرانقلاب درباره «نابودی اسرائیل» در طرح پارلمان استرالیا به «نسل‌کشی مردم یهود» تعبیر شده است.

سپاه پاسداران نیز بنا به درخواست این مصوبه در فهرست‌ گروه‌های «تروریستی» قرار گرفته است.

در واکنش به این اقدام، سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، اقدام پارلمان کانادا مبنی بر تروریست اعلام کردن سپاه پاسداران را «تحریک‌آمیز» دانسته و گفت نماینده‌ای که این طرح را داده حامی اسرائیل است.

این طرح به ابتکار گارنت جنِس، نماینده ایالت آلبرتا تهیه شده است.

سخنگوی ستاد نیروهای مسلح، کانادا را «اسیر خیمه‌شب‌بازی‌های دشمنان نظام جمهوری اسلامی» دانست و هشدار داد که «طرح‌های شیطانی علیه بازوهای دفاعی ایران با پاسخ پشیمان‌کننده مواجه خواهد شد.»

پارلمان کانادا همچنین خواستار آزادی فوری همه کانادایی‌ها از زندان‌های ایران شده است.

در این مصوبه همچنین از ایران خواسته شده به مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی اجازه خروج داده شود.

کاووس سیدامامی تبعه کانادا و استاد دانشگاه و فعال محیط زیست ۱۹ بهمن ماه سال گذشته تحت بازداشت اطلاعات سپاه در زندان اوین درگذشت؛ دلیل مرگ او خودکشی عنوان شده است.

پیش از او زهرا کاظمی عکاس-خبرنگار که دارای تابعیت کانادا بود، در سال ۱۳۸۲ بر اثر ضربه به سرش هنگام بازداشت درگذشت.

دولت سابق محافظه‌کار کانادا در شهریور ۱۳۹۱ مناسبات خود را با ایران قطع کرده بود. در حالی که جاستین ترودو، نخست‌وزیر لیبرال کانادا، وعده بهبود روابط با ایران را داده بود، روز سه‌شنبه به نفع توقف مذاکرات با ایران رای داد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.