کمالوندی: روند افزایش ظرفیت تولید گازهای یو اف ۴ و ۶ را آغاز می‌کنیم

پرسش:سخنگوی سازمان انرژی اتمی می‌گوید در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شد، ایران روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف ۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ «کارخانه روتور سانتریفیوژ» را آغاز می‌کند.

پرسش:سخنگوی سازمان انرژی اتمی می‌گوید در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شد، ایران روند افزایش ظرفیت‌های لازم برای تولید گاز یو اف ۶ و یو اف ۴ و ساخت و مونتاژ «کارخانه روتور سانتریفیوژ» را آغاز می‌کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، به ایسنا گفته است قرار بود ایران «در چارچوب برجام در انتهای برنامه‌ ۱۵ ساله حداقل به ۱۹۰ هزار سو» غنی‌سازی دست یابد. او با اشاره به سخنرانی روز دوشنبه رهبر جمهوری اسلامی افزوده است «باید کارهایی را انجام بدهیم که این روند با سرعت بیشتر و در زمان کوتاه‌تری به دست آید».

کمالوندی می‌گوید این موضوع در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که از سوی نمایندگی ایران در وین تحویل داده خواهد شد، اعلام شده‌است. او در بخشی دیگر از سخنان خود گفته است «در همکاری‌های ما با آژانس در سطوح پادمانی، پروتکل الحاقی و برجامی تغییر ایجاد نمی‌شود و همه را انجام می‌دهیم».

ساعاتی پیش از اظهارات کمالوندی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، از سازمان انرژی اتمی خواست که «هرچه سریع‌تر» مقدمات لازم برای دستیابی ایران به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم را «فعلا در چارچوب برجام» فراهم کند.

رسیدن به ۱۹۰ هزار سو، یکی از خط قرمزهای رهبر انقلاب پیش از دستیابی به توافق اتمی وین بود. ظرفیت غنی‌سازی ایران درحال حاضر حدود شش هزار سو است.

سو، واحد جداسازی ایزوتوپ‌های اورانیوم است. هگزافلوراید اورانیوم، که فرمول آن یو اف ۶ است، ترکیبی است که در روند غنی‌سازی اورانیوم به‌کار می‌رود. یو اف ۴ نیز فرمول شیمیایی اورانیوم تترافلورید است. روتور بخشی از سانتریفیوژ است.

حسن روحانی فرودین سال گذشته گفته بود ایران در سال ۱۳۸۳ به یو‌ اف ۴ و یو‌ اف ۶ دست پیدا کرده‌است. این گازها به سانتریفیوژها تزریق می‌شوند. شماری از مقام‌های ایران گفته بودند تزریق یو اف ۶ به سانتریفیوژهای آی‌آر هشت ایران، بخشی از «حقوق ایران بر اساس برجام» محسوب می‌شود.

پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، رسما اعلام کرد کشورش از توافق اتمی خارج می‌شود، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی گفت به سازمان انرژی اتمی دستور داده است تا آمادگی لازم را برای «غنی‌سازی صنعتی بدون محدودیت داشته باشد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی می‌گوید اظهارات روز دوشنبه رهبر انقلاب «به این منظور است که در ظرفیت‌ها و زمینه‌هایی که لازم است باید کارهایی به سرعت انجام شود».

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات تازه ایران ممکن است به خروج اروپا از برجام بیانجامد، پاسخ مشخصی نداده، بلکه گفته ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای را ندارد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.