رویترز:

کمیسیونر انرژی اروپا به ایران تضمین می دهد

پرسش:رویترز گزارش داد: میگل آریاس کانیته کمیسیونر انرژی اروپا امروز (شنبه) به مقام های عالی رتبه ایرانی اطمینان خاطر خواهد داد که اتحادیه اروپا به رغم خروج آمریکا از توافق هسته ای، خواستار تداوم روابط تجاری خود با تهران است.

پرسش:رویترز گزارش داد: میگل آریاس کانیته کمیسیونر انرژی اروپا امروز (شنبه) به مقام های عالی رتبه ایرانی اطمینان خاطر خواهد داد که اتحادیه اروپا به رغم خروج آمریکا از توافق هسته ای، خواستار تداوم روابط تجاری خود با تهران است.

 

خبرگزاری انگلیسی در ادامه گزارشی در این باره افزود: کانیته در دو روز اقامت خود در ایران با پنج مقام ارشد ایرانی از جمله رئیس سازمان انرژی اتمی، وزیران نفت و امور خارجه این کشور، دیدار خواهد کرد.
کمیسونر انرژی اروپا با همکاری ایران احتمال دور زدن نظام مالی آمریکا برای دولت های اتحادیه اروپا را از طریق پرداخت مستقیم درآمدهای نفتی، افزایش می دهد.
به گفته مقام های اروپایی، این ماموریت که با رهبری کانیته انجام می شود حرکتی نمادین است که ایران را به پایبند ماندن به توافق هسته ای فرامی خواند و از حسن روحانی رئیس جمهوری اعتدالگرای ایران در برابر تندروهایی که به دنبال محدود کردن توان وی برای مذاکره با غرب هستند، حمایت می کند. 
رویترز به نقل از یکی از مقام های ارشد ایران نوشت 'این ماموریت برای ما اهمیت زیادی دارد زیرا عزم اروپا را برای پایبندی به تعهدات خود نشان می دهد'.
این خبرگزاری ادامه داد: اروپا حفظ توافق هسته ای را لازمه امنیت بین الملل می داند.
رهبران اروپایی در حمایت از توافق 2015 متحد شده اند. بروکسل ممنوعیت تبعیت شرکت های اروپایی از تحریم های آمریکا را علیه ایران در دست بررسی دارد و از دولت های اروپایی خواسته است تا برای پرهیز از جریمه های آمریکا، نقل و انتقالات مالی خود بدون واسطه با بانک مرکزی ایران انجام دهند. 
اتحادیه اروپا همچنین به دنبال آن است تا به بانک سرمایه گذاری اروپا امکان تجارت را در ایران فراهم کند. 
این در حالیست که ترامپ بارها از برجام با عنوان «بدترین توافق تاریخ» نام برده که برنامه موشکی ایران و نفوذ این کشور را در سوریه، یمن، عراق و لبنان مهار نمی کند. 
وی هشتم مه (18 اردبیبهشت ماه) از این توافق خارج شد و تهران را به بازگشت تحریم ها تهدید کرد. 

در همین حال  وزیر نفت با بیان اینکه کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا حامل پیام حفاظت از برجام از سوی این اتحادیه است، گفت: طرفین باید وارد بحث های جزئی شوند و برای عملیاتی و اجرایی کردن توافق ها تلاش کنند.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیژن زنگنه عصر شنبه پس از دیدار «میگل آریاس کانته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، پیام این اتحادیه در حفاظت از برجام و همچنین اراده سیاسی سران اروپا را به تهران منتقل کرد. 
وزیر نفت افزود: در نشست امروز درباره راه های تحقق اراده سیاسی اتحادیه اروپا و نیز موضوعاتی که پیشتر بین وزیر امور خارجه ایران و وزیران خارجه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) مطرح شده بود، گفت وگو شد.
زنگنه خاطر نشان کرد: این دیدار، یک تلاش مشترک برای یافتن راه های تحقق مسایلی مانند نفت، پتروشیمی و فرآورده های نفتی است که با آن مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، طرفین ایرانی و اروپایی باید وارد موضوع های جزئی و تلاش برای عملیاتی و اجرایی کردن توافق ها شوند.
وزیر نفت خاطرنشان کرد: قرار است در ادامه نشست ها درباره جزئیات همکاری 2 طرف، گفت و گو شود.
زنگنه درباره تاثیرگذاری تحریم های آمریکا بر تصمیم های اوپک نیز گفت: اوپک بر اساس اجماع اعضای این سازمان، تصمیم گیری می کند.
وی تصریح کرد: باور داریم اگر اتحادیه اروپا به ما کمک کند و به اظهارات خود پایبند باشد، سطح صادرات نفت ایران تغییر نخواهد کرد.
وزیر نفت به این پرسش که چه تضمین‌هایی از سوی مشتریانی چون هند و چین برای خرید نفت ایران وجود دارد، پاسخ داد: ما با آنها مذاکره کردیم و هیچ موج منفی از آنها دریافت نکرده ایم.
زنگنه درباره این که «شما گفتید ایران قصد دارد به تولید 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز برسد، آیا این هدف‌گذاری با وجود تحریم‌ها امکانپذیر خواهد بود؟» افزود: این مشکل خواهد بود اما آن را کنار نمی‌گذاریم. زمان بیشتری می‌برد، با این حال آن را رها نمی‌کنیم.
به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه و «میگل آریاس کانته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا عصر امروز درباره تعامل ایران و اروپا، پس از خروج آمریکا از برجام مذاکره کردند.
دونالد ترامپ در 18 اردیبهشت با تکرار اتهام هایی علیه ایران، آمریکا را از برجام خارج کرد و تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش را علیه ایران بازگرداند. این تصمیم با مخالفت بسیاری از کشورها از جمله طرف های برجام مواجه شده است و اروپایی ها تلاش تازه ای را برای خنثی کردن تاثیر تحریم های آمریکا بر شرکت های اروپایی آغاز کرده اند.
مقام های سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته جاری در جلسه های متعدد بر حفظ برجام و حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا تاکید و سران اتحادیه اروپا نیز چهارشنبه شب (26 اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام کردند که به حمایت از فعالیت شرکت های تجاری خود با ایران ادامه می دهند.
کمیسیون اروپا دیروز در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد، روند تجدید قانون انسداد را آغاز کرده تا شرکت های اروپایی فعال در ایران را از تحریم های آمریکا محافظت کند.
کمیسیون اروپا در این بیانیه اعلام کرده، می خواهد این تمهیدات را پیش از 15 مردادماه امسال و پیش از آغاز دور نخست اعمال مجدد تحریم های آمریکا اجرا کند.

از سوی دیگر رییس سازمان انرژی اتمی گفت: اقدام آمریکا در خروج از برجام یک اقدام نابخردانه بوده است و این نشان از بر داشت صحیح مسوولان ارشد نظام است که واقعا نمی توان به آمریکا اعتماد کرد.

 

 

به گزارش ایرنا «علی اکبر صالحی» پس از دیدار با «میگل آریاس کانیته »کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران افزود: این حرف اگر آن زمان برای عده ای مسموع نبود برای کل جامعه جهانی دیگر مسموع شده و جا افتاده است که آمریکا یک کشور قابل اتکا و اعتمادی در تعاملات بین المللی نیست. 
وی با اشاره به دیدارهای خود با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا طی دو سال اخیرگفت: این چهارمین بار است که در دوسال اخیر با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا که یکی از عمده ترین مسوولیت ها در این اتحادیه است ملاقات داشتیم.علاوه بر این ظرف این دوسال رفت و آمدهای زیادی بین متخصصین ایرانی و اتحادیه اروپا در حوزه صنعت هسته ای داشتیم و در کنار آن برای کارشناسان ایرانی کارگاه های فنی و آموزشی متعددی را در ایران برقرار کردیم.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به همکاریهای هسته ای ایران و اتحادیه اروپا گفت: تاکنون دو کنفرانس در بروکسل و اصفهان برگزار کرده ایم علاوه بر این اتحادیه اروپا تعهداتی را درباره همکاری های هسته ای با ایران پذیرفته است که یکی از آنها ایجاد مرکز ایمنی پیشرفته در ایران است .
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اروپایی ها متعهد شده اند 20 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کنند، اظهار داشت:علاوه براین قرار است در پروژه مهم اروپا درباره گداخت هم مشارکت کنیم و با مرکز تحقیقات اروپایی همکاری داشته باشیم. در واقع این فرصت فراهم شده است که تحت عنوان یورواتم با اروپا همکاری کنیم .
گداخت هسته‌ای،همجوشی هسته‌ای، فوزیون یا فیوژن فرآیندی عکس عمل شکافت هسته‌ای است. در فرایند همجوشی هسته‌ای هسته‌های سبک مانند هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم با یکدیگر همجوشی داده شده و هسته‌های سنگین‌تر و مقداری انرژی تولید می‌شود.
برای اینکه همجوشی امکان‌پذیر باشد هسته‌هایی که در واکنش وارد می‌شوند باید دارای انرژی جنبشی کافی باشند تا بر میدان الکترواستاتیکی پیرامونشان فائق آیند. از این رو دماهای وابسته به واکنش‌های همجوشی فوق‌العاده بالاست.
صالحی همچنین درباره خروج آمریکا از برجام هم گفت:در خصوص تحولات اخیر در ارتباط با برجام و خروج آمریکا از برجام آقای کانیته به عنوان کمیسیونر انرژی که یکی از عمده ترین مسوولیت ها در اتحادیه اروپا است اقداماتی را که اتحادیه اروپا درصدد انجام آن است را تشریح کردند.
وی افزود: قرار شد (قانون مربوط به )مسدود سازی که به قانون سال 1996 اتحادیه اروپا بر می گردد را مجدد احیا کنند که به طور جد این مساله در حال پیگیری است. 
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد:در خصوص مسائل بانکی و به کارگیری یورو به عنوان تعاملات مالی بیان ایران و اتحادیه اروپا هم پیشنهاداتی شده و گام های اولیه آن برداشته شده است. 
صالحی در عین حال گفت: تا زمانی که این قول ها عملیاتی نشود خیلی نمی توانیم با قوت صحبت کنیم،اما امیدواریم در آینده نزدیک شاهد عملیاتی شدن این قول و قرارها باشیم .
وی در ادامه گفت: ما در این چهل سالی که از عمر انقلاب می گذرد روی پای خود ایستاده ایم و در مقابل تمامی محدودیت ها مقاومت کردیم و توانستیم به همت این مردم شاهد پیشرفت و اقتدار بیشتر برای جمهوری اسلامی باشیم. 
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: از این به بعد هم با هر مانعی می توانیم به سهولت روبرو شویم و آن مانع را کنار بگذاریم و یقین بدانید که آینده برای ما بسیار روشن است چون ما می دانیم اقتدار، جایگاه و ظرفیت ایران به گونه ای است که ایران را نمی توانند به سهولت تحت فشار قرار دهند. 
صالحی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب توانستیم به خوبی اهداف انقلاب و منویات رهبران بزرگ انقلاب یعنی امام راحل و رهبر معظم انقلاب را پیش ببریم، تصریح کرد: امروز ایران در وضعیتی است که قابل مقایسه با اول انقلاب نیست و ملت ایران بدانند که ما با قوت و قدرت بدون هیچ گونه نگرانی راه پیشرفت را پیش خواهیم گرفت و هیچ مشکل جدی نخواهد بود. 
معاون رئیس جمهوری یادآورشد: البته می توانند در این حرکت ما گاهی کندی ایجاد کنند ولی هیچ گاه تا به امروز و از این به بعد هم نخواهند توانست ما را متوقف کنند.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: شاهد هستیم که اتحادیه اروپا با توجه به اهمیت این توافقنامه تمام تلاش خود را می کند و در قول این را گفته است، امیدواریم در عمل هم این گونه باشد.
صالحی گفت: تلاش های اتحادیه اروپا نشان می دهد برجام یک توافقنامه بسیار مهم بین المللی است که هم در جهت منافع ملی ما ،و هم در جهت منافع منطقه و هم در جهت منافع جامعه بین المللی است. شاید با رفتن یک کشور آن هم به خاطر جایگاهی که دارد یک مقدار مشکل پیش بیاید ولی این گونه نیست که بتوانند مانع جدی برای ما تلقی شوند.
به گزارش ایرنا «میگل آریاس کانیته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا شب گذشته به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات کشورمان شب گذشته وارد تهران شده است این اولین سفر یک مقام عالیرتبه اروپایی به تهران بعد از خروج آمریکا از برجام است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.