البرادعی خواستار آشتی جهان عرب با ایران شد

پرسش:'محمد البرادعی' رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته ای خواستار آشتی کشورهای عربی با ایران و ترکیه شد.

پرسش:'محمد البرادعی' رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته ای خواستار آشتی کشورهای عربی با ایران و ترکیه شد.

 

پایگاه 'روسیا الیوم' روز یکشنبه اعلام کرد که البرادعی، در صفحه توئیتر خود نوشت: ما در جهان عرب با فاجعه ای انسانی، ناجوانمردانه و اختلافاتی ویران کننده میان خود و همسایگان مواجهیم. همه می دانند که این منازعات موجب وخیم تر شدن اوضاع می شود و هیچ راه حلی به جز گفت وگو ندارد. آیا تاکنون به مذاکرات با یکدیگر و مذاکرات اعراب با ترکیه و ایران و بررسی اختلافات فکر کرده ایم؟ آیا بدون مذاکره راهی برای نجات از سقوط در پرتگاه وجود دارد؟
دیپلمات مصری دارنده جایزه صلح نوبل افزود: جنگ ها، منازعات را وخیم تر می کند. جنگ (تحمیلی) عراق علیه ایران و جنگ های خلیج فارس نمونه آن است. هر چقدر این اختلافات پیچیده تر شود نیاز به گفت وگو بیشتر می شود؛ مانند منازعه کره شمالی با آمریکا. 
البرادعی افزود: من از شدت منازعه میان کشورهای عربی با ایران و ترکیه خبر دارم و به نظر من برای جلوگیری از هرگونه رویارویی ویران کننده، مذاکرات مستقیم ضروری است . ما با این تلاش چه چیزی را از دست خواهیم داد؟
رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته ای چندی پیش هم از کشورهای عربی منطقه خواسته بود به جای این که سرنوشت خود را به دست ابرقدرت ها بسپارند، با ایران که همسایه آنها در منطقه است، مذاکره کنند.
سیاستمدار کهنه کار مصری در صفحه شخصی توئیتر خود نوشته بود : منطقه، به ما تعلق دارد و امنیت آن امنیت ماست. آیا در آینده به عنوان یک طرف اساسی در مذاکرات با ایران مشارکت خواهیم داشت، همان کاری که همسایگان کره شمالی انجام دادند، یا سرنوشتمان را به ابرقدرت ها خواهیم سپرد و بعد از بدشانسی گله خواهیم کرد؟ 
وی افزود: در مذاکرات با ایران شرکت کنید تا در راه حل ها از امنیت و منافع شما مایه نگذارند. 
البرادعی اخیرا نیز در توئیتر با انتقاد از اظهارت اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد کشورهای عربی از آن ها خواست که ابزار دست دیگران و گاو شیرده نباشند. 
سیاستمدار مصری رهبران کشورهای عربی را به وحدت و تغییر وضعیت موجود در کشورشان فرا خواند. 
ترامپ چندی پیش در کنفرانس مطبوعاتی با «امانوئل مکرون» همتای فرانسوی اش گفته بود که برخی کشورها (عربی) بدون حمایت واشنگتن نمی توانند حتی یک هفته دوام آورند، بنابراین باید هزینه این حمایت را بپردازند. 
وی افزود، ما هفت تریلیون دلار را صرف دفاع از کشورهای ثروتمند کردیم و (به زودی) سربازان آمریکایی در منطقه جای خود را به نیروهای نظامی همین کشورها خواهند داد. 
البرادعی دیپلمات و سیاستمدار مصری، دارنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۵ است که در سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.
وی پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری سابق مصر و تعیین عدلی منصور به ریاست موقت، به عنوان معاون عدلی در امور بین‌الملل منصوب شد، اما در ۲۰۱۳، به دنبال کشتار طرفداران مرسی توسط ارتش، استعفا کرد. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.