بنیادشهید:به بستگان درجه یک اتباع خارجی مدافع حرم تابعیت داده می شود/شورای امنیت: رد می شود

پرسش:مدیرکل بنیاد شهید استان خراسان‌رضوی از موافقت شورای عالی امنیت ملی با اعطای تابعیت ایرانی به بستگان درجه یک اتباع خارجی‌ای خبر داده است که در سوریه به شهادت می رسند.

پرسش:مدیرکل بنیاد شهید استان خراسان‌رضوی از موافقت شورای عالی امنیت ملی با اعطای تابعیت ایرانی به بستگان درجه یک اتباع خارجی‌ای خبر داده است که در سوریه به شهادت می رسند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از عابدین عابدی‌مقدم نوشته بود: “شورای عالی امنیت ملی با پیشنهاد آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی مبنی بر اعطاء تابعیت به اتباع خارجی مدافع حرم موافقت کردند و مصوبه‌ای گذاشتند تا در استان‌ها کارگروهی برای احراز هویت و اعطاء تابعیت به این افراد تشکیل شود.”

این خبرگزاری بعدا این خبر را برداشت، اما مقام ها آن را تکذیب نکرده اند.
بنابر اعلام بنیاد شهید استان خراسان رضوی، لیست خانواده درجه یک “شهدای مدافع حرم” به “دستگاه‌های ذیربط” معرفی شده است.
بر اساس اصل چهل و دوم قانون اساسی: “اتباع خارجه می‌توانند در حدود قوانین به تابعیت ایران در آیند و سلب تابعیت اینگونه اشخاص در صورتی ممکن است که دولت دیگری تابعیت آنها را بپذیرد یا خود آنها درخواست کنند.”
عابدی‌مقدم با اشاره به اینکه قانون اساسی تابعیت مضاعف را نفی کرده گفته است: “مصوبه شورای عالی امنیت ملی به‌عنوان بالاترین مقام تصمیم‌گیری کشور، این مسئله (تابعیت مضاعف) را برداشته است. بنابراین امیدواریم با پیگیری‌ها هرچه زودتر مشکل حل شود و بتوانیم در خدمت خاندانی که به‌نحوی به‌جای ما جنگیدند و تعلق به نظام جمهوری اسلامی دارند، باشیم.”
کمتر از یک سال پیش مجلس در مصوبه‌ای دولت را مجاز به اعطای تابعیت ایرانی به خانواده اتباع خارجی “مدافع حرم” کرد.
در این مصوبه آمده بود: “دولت مجاز است به همسران، فرزندان و والدین شهدای دارای تابعیت خارجی (غیرایرانی) که در هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت‌های محوله از سوی مراجع ذیصلاح، به شهادت رسیده‌اند حداکثر یک سال پس از تقاضای تابعیت، تابعیت ایرانی اعطاء کند.”
در سال‌های اخیر علاوه بر صدها ایرانی که در سوریه به شهادت رسیده اند، ده‌ها مهاجر ساکن ایران نیز در نبرد در سوریه به شهادت رسیده اند که اغلب آنها اهل افغانستان بوده‌اند، اما اتباع کشورهای دیگر هم در میان آنها بوده است.
منابع نزدیک به سپاه می‌گویند که برای سازماندهی داوطلبان افغان و پاکستانی شرکت در جنگ سوریه دو واحد نظامی با عنوان لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون تشکیل شده است.

از سوی دیگر بعدازظهر دوشنبه شورای امنیت ملی خبر اعطاء تابعیت به خانواده‌های اتباع خارجی مدافع حرم را تایید نکرد.
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ، اظهارات مربوط به موافقت این شورا با اعطای تابعیت ایرانی به خانواده‌های درجه یک اتباع خارجی مدافع حرم را ‘غیر دقیق خواند’ و آن را تایید نکرد.
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در اطلاعیه ای اعلام کرد: پیرو درج برخی خبرها در رسانه های عمومی مستند به مصاحبه یکی از مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص ‘موافقت شورای عالی امنیت ملی با اعطاء تابعیت ایرانی به خانواده‌های درجه یک اتباع خارجی مدافع حرم’ ، به اطلاع می رساند، این اظهارات غیردقیق بوده و تایید نمی شود.
این دبیرخانه خاطرنشان کرد:مرجع انتشار هر گونه خبری در خصوص مصوبات و جلسات شورای عالی امنیت ملی صرفا دبیرخانه این شورا است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.