ایران «دخالت در سرنگونی» جنگنده اسرائیلی را تکذیب کرد

پرسش:وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، ۲۱ بهمن‌ماه، در واکنشی رسمی به اخبار منتشرشده از سوریه، «دخالت ایران در سرنگونی جنگنده» اسرائیلی را تکذیب کرده و منکر حضور نظامی در خاک سوریه شد.

پرسش:وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، ۲۱ بهمن‌ماه، در واکنشی رسمی به اخبار منتشرشده از سوریه، «دخالت ایران در سرنگونی جنگنده» اسرائیلی را تکذیب کرده و منکر حضور نظامی در خاک سوریه شد.

ساعتی پیش از آن که رسانه‌های اسرائیل و سوریه از ادامه حملات هوایی اسرائیل علیه سوریه در بامداد شنبه، ۲۱ بهمن، خبر دهند، اسرائیل از ساقط کردن یک «پهپاد ایرانی» در حریم هوایی اسرائیل و همزمان از سقوط یک جنگنده خود در خاک اسرائیل بر اثر آتش پدافند سوریه خبر داده بود.

در پی این اتفاقات، خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی ارتش اسرائیل در روز شنبه هشدار داد که جمهوری اسلامی و سوریه «با آتش بازی می‌کنند».

جاناتان کانریکس، سخنگوی ارتش، در عین حال متذکر شد که اسرائیل در پی وخیم کردن اوضاع نیست و از تشدید درگیری پرهیز دارد.

این مقام با اشاره به «ورود پهپاد» ایرانی به حریم هوایی اسرائیل از طریق خاک سوریه این اتفاق را «شدیدترین و فاحش‌ترین نقض تمامیت ارضی اسرائیل» به دست ایران در سال‌های گذشته توصیف کرد.

در واکنش به این اتهام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت جمهوری اسلامی روز شنبه توئیتی منتشر کرد حاکی از این که این اخبار صحت ندارد و «پرواز پهپاد ایرانی و نیز دخالت ایران در سرنگونی جنگنده متجاوز صهیونیستی» ادعایی «مضحک» است.

سخنگوی وزارت خارجه: ادعای پرواز پهباد ایرانی و نیز دخالت ایران در سرنگونی جنگنده متجاوز صهیونیستی مضحک‌تر از آن است که بدان پرداخته شود؛ چرا که جمهوری اسلامی ایران اساسا حضوری مستشاری در سوریه آنهم به درخواست دولت مشروع و قانونی آن کشور دارد. https://t.co/gCNCERZoJV

— پاد (@PadDolat) February 10, 2018

در این توئیت به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجهن آمده است: «ادعای پرواز پهپاد ایرانی و نیز دخالت ایران در سرنگونی جنگنده متجاوز صهیونیستی مضحک‌تر از آن است که بدان پرداخته شود؛ چرا که جمهوری اسلامی ایران اساسا حضوری مستشاری در سوریه آن‌هم به درخواست دولت مشروع و قانونی آن کشور دارد.»

در هفت سالی که از آغاز جنگ داخلی سوریه می‌گذرد، جمهوری اسلامی همواره حضور نیروهایش در این کشور مستشاری و نه نظامی و جنگی، بوده است.

پیش از واکنش رسمی دولت جمهوری اسلامی به اخبار امروز سوریه، حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه، در روز شنبه از تایید خبر سقوط پهپاد ایرانی سر باز زده بود.

سردار سلامی در عین حال تهدید کرد: «امروز از همین نقطه می‌توانیم همه پایگاه‌های آمریکا در منطقه را نابود کنیم و جهنمی برای صهیونیست‌ها [اسرائیل] ایجاد کنیم.»

در همین حال وب‌سایت خبری موسوم به «الکوثر» در ایران بیانیه‌ای را منتشر کرد منسوب به «فرماندهی اتاق عملیات متحدان سوریه» که در آن آمده بود: «ادعای دشمن [اسرائیل] درباره این که هواپیمای بدون سرنشین وارد حریم هوایی فلسطین اشغالی شد دروغ است.»

خبرگزاری رسمی آلمان در گزارش خود از این بیانیه، فرماندهی این «اتاق عملیات» را بر عهده قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، دانسته است.

در دو سال گذشته حملات متعددی در سوریه صورت گرفته که همگی توسط اسرائیل بوده است و آخرین آن، هفته گذشته، ساعاتی پس از بازدید نخست‌وزیر اسرائیل از نزدیکی مرز با سوریه انجام گرفت.

اما حملات هوایی شنبه، پس از رخدادهای سحرگاه شنبه تشدید شد. اسرائیل بامداد شنبه گزارش داد که بالگردهای تهاجمی این کشور از مدل آپاچی، یک «پهپاد ایرانی» را که از آسمان سوریه به حریم هوایی اسرائیل «رخنه کرده بود» متلاشی کردند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.