دادستان تهران از صدور ۱۵۰ کیفرخواست برای «متهمان» اعتراضات دی‌ماه خبر داد

پرسش:عباس جعفری دولت‌آبادی، ۱۵ بهمن ماه در جلسه معاونان دادسرای تهران، گفته ۱۵۰ فقره کیفرخواست برای «متهمان» اعتراضات دی‌ماه صادر شده و «چهار نفر» نیز همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند.

پرسش:عباس جعفری دولت‌آبادی، ۱۵ بهمن ماه در جلسه معاونان دادسرای تهران، گفته ۱۵۰ فقره کیفرخواست برای «متهمان» اعتراضات دی‌ماه صادر شده و «چهار نفر» نیز همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران،دولت‌آبادی اظهار داشته «دیدگاه دادستانی تهران این نیست که هر کس در خیابان دستگیر شود، متهم بوده» و در بخشی دیگر از سخنانش تاکید کرده «تنها چهار نفر در بازداشت هستند».

دادستان تهران هشتم بهمن ماه گفته بود «۱۰ تن» از بازداشتی‌ها هنوز در بازداشت به‌سر می‌برند.

علیرضا رحیمی، یکی از نمایندگان مجلس تهران، هفته پیش گفته‌ بود «پنج هزار نفر» در جریان اعتراضات در شهرهای ایران، بازداشت شده و «هنوز ۵۰۰ نفر» در بازداشت هستند.

رحیمی که همراه ۱۰ نماینده دیگر برای بازدید و پرس‌وجو در مورد مرگ شماری از معترضان در حین بازداشت، اخیرا به اوین رفته بود، روز یک‌شنبه در کانال تلگرام خود نوشت نمایندگان در نهایتموفق «به صبحت با باقیمانده کمی از بازداشت‌شدگان» شده‌اند.

علاوه بر بازداشت‌ها، در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی نیز از درگذشت سینا قنبری، از معترضان بازداشت‌شده در زندان اوین، و نیز وحید حیدری و شهاب ابطحی‌زاده در اراک، محسن عادلی در دزفول، سارو قهرمانی و کیانوش زندی در سنندج منتشر شده‌ است.

با انتشار این گزارش‌ها شماری از نمایندگان مجلس در مورد وقوع «کهریزک دوم» هشدار دادند، اما مقام‌های قضایی می‌گویند درگذشتگان در زندان، «خودکشی» کرده‌اند یا مرگ آن‌ها با تجمع‌های اعتراضی ارتباطی نداشته‌ است.

اعتراضات گسترده دی ماه، نخست به شرایط اقتصادی و از مشهد آغاز شد، اما در مدت کوتاهی به شهرهای متعدد سرایت کرد و روندی سیاسی به خود گرفت. دست‌کم ۲۵ نفر در جریان اعتراضات کشته شدند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.