مجلس به کلیات بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۷ رأی مثبت داد

پرسش:پس از مخالفت اولیه، اکثریت نمایندگان مجلس روز چهارشنبه، ۱۱ بهمن‌ماه، به کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت حسن روحانی برای سال ۹۷ رای موافق دادند.

پرسش:پس از مخالفت اولیه، اکثریت نمایندگان مجلس روز چهارشنبه، ۱۱ بهمن‌ماه، به کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت حسن روحانی برای سال ۹۷ رای موافق دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشتر در روز یک‌شنبه هفته جاری در اقدامی کم‌سابقه به این لایحه رای منفی داده بودند.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، تاکید کرده بود که رد لایحه بودجه «تنها باعث اتلاف ۷۲ ساعته وقت نمایندگان شده و پیام منفی به جامعه منتقل می‌کند».

درحالی که دولت در لایحه خود خواستار افزایش قیمت انواع انرژی شده بود، کمیسیون تلفیق مجلس اعلام کرد که قیمت انرژی در بودجه سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند.

همچنین قطع یارانه چند میلیون تن از شهروندان کشور دیگر موضوع مورد اختلاف دولت و مجلس بود.

در همین زمینه در جلسه روز چهارشنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس، تأکید کرد که با تغییر پیشنهاد دولت، به گفته او، «تلاش شده است به همه افراد نیازمند، یارانه پرداخت شود».

به این ترتیب در روز چهارشنبه، به گزارش ایرنا، نمایندگان با ۱۸۲ رأی موافق، ۷۳ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع کلیات بودجه سال آینده را تصویب کردند.

پیش از آن محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، و علی‌اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، نیز در این جلسه از بودجه سال ۹۷ دفاع کردند.

با تصویب کلیات بودجه ۹۷، به گزارش خبرآن‌لاین، دولت روحانی اکنون از سوی مجلس مجاز شده است در صورت کاهش منابع حاصل از صادرات نفت، ۵۰ درصد از حساب ذخیره ارزی کشور را برای تأمین مابه‌التفاوت حاصل‌شده برداشت کند.

در این لایحه بودجه، قیمت هر بشکه نفت ۵۵ دلار و قیمت هر دلار آمریکا ۳۵۰۰ تومان ایران در نظر گرفته شده است.

بودجه سال ۹۷ در شرایطی با افزایش حدوداً صد هزار میلیارد تومانی همراه شد که، به گزارش خبرگزاری‌ها،‌ سهم بودجه عمرانی برای سال آینده، ۱۱ هزار میلیارد تومان و بودجه پیش‌بینی شده برای یارانه‌ها ۱۹ هزار میلیارد تومان کاهش داشته است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.