دولت گزارش دیوان محاسبات را «نادرست و باعث تشویش اذهان عمومی» خواند

پرسش:دو روز پس از مصاحبه رئیس دیوان محاسبات که دولت حسن روحانی را به بی‌نظمی و بی‌انضباطی مالی و «آینده‌فروشی» متهم کرد، سخنگوی دولت گزارش این مقام را «باعث تشویش اذهان عمومی» توصیف کرد.

پرسش:دو روز پس از مصاحبه رئیس دیوان محاسبات که دولت حسن روحانی را به بی‌نظمی و بی‌انضباطی مالی و «آینده‌فروشی» متهم کرد، سخنگوی دولت گزارش این مقام را «باعث تشویش اذهان عمومی» توصیف کرد.

روز جمعه هم سازمان برنامه و بودجه که زیرمجموعه دولت است در بیانیه‌ای رسمی گزارش این مقام را «یک‌جانبه» و اثبات‌نشده خوانده بود.

رئیس دیوان محاسبات روز پنج‌شنبه هفته گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی دولت حسن روحانی را به بی‌نظمی مالی و «آینده‌فروشی» متهم کرده و گفت که میزان بدهی دولت «رشد ۲۲۹ درصدی» داشته است.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه ، در گزارشی به نقل از مصاحبه عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور، گفت: «دولت در حال آینده‌فروشی است و این از علائم بی‌انضباطی مالی عمومی است.»

 آذر در مصاحبه خود درباره گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ همچنین گفت که در مقایسه با سال پیش از آن یعنی ۹۴ «میزان تخلفات و انحراف دولت از قانون بودجه» در سال ۹۵ بیشتر شده است.

گزارش تفریغ بودجه که سالانه توسط دیوان محاسبات کشور تنظیم می‌شود در واقع گزارشی است از عملکرد مالی هر دولت در طول یک سال.

در واکنش به این اظهارنظر منفی، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه که سخنگوی دولت حسن روحانی نیز هست،‌ روز شنبه، هفتم بهمن‌ماه، گزارش دیوان محاسبات را «باعث تشویش اذهان عمومی و سوءاستفاده رسانه‌های معاند» توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، نوبخت همچنین گلایه کرده است که چرا دیوان محاسبات «ابهامات موجود» را به سازمان برنامه و بودجه اطلاع نداده تا درباره آنها پاسخ بگیرد.

به گفته آذر، دولت حسن روحانی در سال ۹۴ به «۵۵ درصد احکام بودجه» بی‌توجهی کرده، اما این رقم یعنی عدم رعایت احکام بودجه در سال ۹۵ «به ۶۵ درصد افزایش یافته است».

محمدباقر نوبخت روز شنبه درباره واریز نشدن برخی درآمدها به خزانه که در گزارش دیوان محاسبات به آنها اشاره شده گفت: «عملکرد ما در خزانه نشان می‌دهد که چقدر واریزی داشته‌ایم و مدارک آن نیز موجود است و دیوان محاسبات می‌تواند از ما مدرک بخواهد.»

نوبخت که روز شنبه برای پاسخ به دیوان محاسبات نشستی خبری ترتیب داده بود به اتفاق بیژن زنگنه، وزیر نفت، در این جلسه شرکت کرد و به غالب ایرادات مورد نظر رئیس دیوان محاسبات پاسخ داد.

رئیس دیوان محاسبات کشور روز پنج‌شنبه در مصاحبه خود همچنین شرکت ملی گاز ایران را «بی‌انضباط‌ترین شرکت‌های دولتی در سال ۹۵» نام نهاده و گفته بود: «در سال ۹۵ حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان درآمد شرکت‌های زیرمجموعه نفت ازجمله شرکت ملی گاز، شرکت پالایش و پخش و پالایشگاه‌ها به خزانه واریز نشده است.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این انتقاد گفت: «اگر در بودجه ۱۳۹۵ تخلفی رخ داده باید به دادستانی فرستاده شود و بعد مراحل تعیین شده را طی کند، نه این که دیوان محاسبات عنوان کند که دستگاهی هزاران میلیارد تومان پرداخت نکرده و حتی برای رفع ابهام سؤالی نشده است و این خود پیامدهایی دارد.»

پیشتر سازمان برنامه و بودجه نیز در بیانیه رسمی خود به طور مشروح به تک‌تک‌ ایرادهای مورد نظر دیوان محاسبات پاسخ داده و در پایان نتیجه گرفته بود که «با وجود همه محدودیت‌‌ها و باقی بودن آثار تحریم‌های ظالمانه قدرت‌های زورگو تغییر روند شاخص‌های اقتصادی و بودجه‌ای در سال ۱۳۹۵ مثبت و قابل دفاع بوده» است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.