هیاتی از نمایندگان مجلس یکشنبه آینده از اوین بازدید می‌کند

پرسش:در پی چند هفته ابراز نگرانی در مورد وضعیت کسانی که در اعتراضات دی ماه بازداشت شده اند، نمایندگان مجلس می گویند هیاتی شش نفره از اعضای مجلس قرار است روز یکشنبه آینده از زندان اوین بازدید کنند.

پرسش:در پی چند هفته ابراز نگرانی در مورد وضعیت کسانی که در اعتراضات دی ماه بازداشت شده اند، نمایندگان مجلس می گویند هیاتی شش نفره از اعضای مجلس قرار است روز یکشنبه آینده از زندان اوین بازدید کنند.

به گزارش منابع خبری اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس روز یکشنبه گفتند که هیاتی به ریاست الله یار ملکشاهی، رئیس این کمیسیون، بازدید از زندانیان را صبح روز هشتم بهمن انجام خواهد داد.

گفته شده است که دادستان تهران با انجام چنین بازدیدی موافقت کرده است.

علی مطهری نماینده مجلس یکشنبه گفت: "امروز صبح با لاریجانی درباره بازدید نمایندگان از زندان اوین صحبت کردم. ایشان گفت دادستان تهران موافق انجام این کار هستند و قرار شد روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و قضایی مجلس هیات ۵، ۶ نفره‌ای را برای انجام این بازدید تعیین کنند."

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید، که به اصلاح طلبان نزدیک است، هم گفت که پیگیری های کارگروهی در مجلس در این باره به نتیجه رسیده "تا بازدیدی از زندان داشته باشد لذا متعاقب بازدید، پیگیری‌ها را انجام خواهیم داد."

اعتراضاتی که ناگهان از روز هفتم دی ها برای چندین روز در ده ها شهر ایران خودنمایی کرد جدی ترین ناآرامی های تقریبا یک دهه اخیر کشور بود.

در این اعتراضات که طی آن ۲۵ نفر کشته شدند، چند هزار نفر بازداشت شدند. حداقل سه نفر در زندان ها جان باخته اند اما روایات رسمی از نحوه مرگ آنها با تردید گسترده روبرو شده و به نگرانی در مورد سرنوشت سایر بازداشتی ها دامن زده است. 

سارو قهرمانی، ۲۴ ساله در سنندج، وحید حیدری در اراک و سینا قنبری، ۲۲ ساله در تهران دستگیر شده بودند. پیکرهای هر سه نفر پس از چند روز تحویل خانواده هایشان شد.

به علاوه مسئولیت مرگ کسانی که در خیابان ها کشته شدند رسما به عهده گرفته  نشده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای یکشنبه هفته پیش گفت که "سلاح‌های مورد استفاده و موثر در کشته شدن این افراد از سلاح‌های افراد نظامی نبوده است."

پیشتر بیش از ۱۵۰ نفر از وکلای کانون دادگستری در شهرهای مختلف در نامه ای به رییس قوه قضاییه درخواست کردند که امکان دیدار آنها با بازداشت‌شدگان فراهم شود و آنها فرصت دفاع از بازداشتی ها را پیدا کنند.

همزمان علی نوبخت حقیقی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، گفته است که رئیس پزشکی قانونی به مجلس دعوت شده تا درباره "خودکشی" بازداشتی ها توضیح دهد.

شماری از نمایندگان قبلا از جان باختن دست‌کم سه نفر از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اعلام نگرانی کرده بودند.

از سوی دیگر وزیر کشور گزارش ناآرامی ها را به رئیس جمهور داده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفت: "براساس اطلاعات دستگاه های انتظامی و امنیتی و سایر دستگاه‌ها ضمن شناسایی و معرفی ریشه ها و بسترهای ایجاد این نا آرامی ها؛ پیشنهاداتی در راستای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث در گزارش فوق ذکر شده است."

جزئیاتی از این گزارش منتشر نشده است.

 

محمد خاتمیحق نشر عکس Khatami.ir

 

ادامه واکنش اصلاح طلبان به اعتراضات

همزمان اصلاح طلبان که از زمان اعتراضات به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته اند به موضع گیری در باره آن ادامه می دهند.

 

محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید روز یکشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران در این باره گفت: "... اعتراض حق مردم است و باید بین اعتراض و تخریب تفاوت قائل شد گرچه معترضین و مردم زود متوجه شدند و خط خود را از عواملی که دنبال تخریب بودند دور کردند."

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین هم گفته است: "منشا آنچه در جامعه ما رخ داد، بروز نارضایتی و بروز نوعی بی‌اعتمادی جامعه به حاکمان و جریاناتی است که در نظام هستند اعم از اصلاح طلبان و دیگران؛ یعنی توقعات برآورده نشده است."

او که در دیدار با اعضای انجمن مدرسین دانشگاه‌ها صحبت می کرد گفت: "مردم ما ناراضی هستند و اگر گسل‌های نارضایتی فعال شود، خیلی خسارت‌بار است و مشخص نیست به کجا خواهد انجامید."

گزارش این صحبت ها در وبسایت خاتمی منتشر شده است.

آقای خاتمی گفته جوانانی که شعارهای تند و ساختارشکنانه می دادند، برانداز نبودند بلکه اعتراض داشتند. او گفت آنها "آشغال و آشوب‌طلب نبودند بلکه جوانانی بودند که احساساتشان غلبه کرده البته این را باید در نظر بگیریم که آمریکا و اسراییل و آنهایی که دستشان به خون مردم با ترور آغشته است و آنهایی که مردم با انقلاب آنها را بیرون راندند، در این جریان آمدند وسط صحنه و سوءاستفده کردند و این سبب شد که اکثریت جامعه ناراضی ما خودشان را کنار بکشند."

رئیس جمهور پیشین از عملکرد صداوسیما هم انتقاد کرده و گفته است: "دائما مردم می بینند از آنجا نفرت پراکنی صورت می‌گیرد و به نفع برخی جریانات با پایگاه های ضعیف، بدترین تخریب‌ها صورت می‌گیرد و اطلاعات یک طرفه به مردم عرضه می شود."

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.