رونمایی از «کشتی قرآنی مطلا» در قم؛ واکنش منفی کاربران فضای مجازی

پرسش:رونمایی از یک کشتی قرآنی مطلا در روز چهارشنبه دیروز توسط نماینده ولی فقیه که در نهایت به حرم امام حسین (ع) اهدا شده، با واکنش های منفی در فضای مجازی روبرو شده است.

پرسش:رونمایی از یک کشتی قرآنی مطلا در روز چهارشنبه دیروز توسط نماینده ولی فقیه که در نهایت به حرم امام حسین (ع) اهدا شده، با واکنش های منفی در فضای مجازی روبرو شده است.

ساخت این اثر که هزینه آن هنوز به طور رسمی اعلام نشده، با واکنش منفی برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است که از نابسامانی‌های اقتصادی کشور مثال می‌آورند و خواستار حل‌وفصل این نابسامانی‌ها به جای صرف هزینه بر روی چنین پروژه‌هایی هستند.

برخی کاربران نوشته‌اند که هزینه ساخت چنین اثری ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

خبرگزاری‌های تصاویری از حجت الاسلام محمد سعیدی تولید حرم حضرت معصومه(س) و نماینده ولی فقیه در استان قم منتشر کرده‌اند که او را کنار این کشتی مطلا همراه با علی اصغر موسویان، خالق این اثر، نشان می‌دهد.

به گفته موسویان، این کشتی سه متر طول، یک متر عرض و یک متر ارتفاع دارد و روی بدنه آن متن قرآن با خطوط ثلث، شکسته نستعلیق و خط نستعلیق کتابت شده است.

وی همچنین عنوان کرده که در دیدار با رهبر انقلاب و پس از توصیه ایشان مبنی بر «نوآوری در آثار هنری» انگیزه ساخت چنین اثری را پیدا کرده است.

علی اصغر موسویان پیش از این نیز یک قرآن مرقع طلا کتابت کرده بود که آن نیز در نهایت به حرم حضرت علی (ع) اهدا شد.

وی همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم عنوان کرده که این اثر بر روی کشتی چوبی طراحی و ساخته شده، اما جنس قرآن حک شده بر آن از برنز و طلاست. وزن تقریبی اثر نیز ۷۰ کیلوگرم برآورد شده است.

رونمایی از این کشتی به فاصله کوتاهی از اعتراض های سراسری انجام گرفته است، اعتراضاتی که با شعارهای اقتصادی در مشهد آغاز شد اما به سرعت سراسر کشور را فراگرفت و شعارهای ساختارشکنانه و سیاسی را هدف قرار داد.

از این رو ساخت این کشتی انتقاد شدید برخی از ایرانیان را به دنبال داشته است.

کاربری در توئیتر با اشاره به ماه‌ها عدم پرداخت حقوق کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و اعتصابات آنها نوشت: «حضرت علی یکی از استاندارانش را فقط به دلیل اینکه در مهمانی ثروتمندان شرکت کرده بود عزل کرد! حالا نماینده ولی‌فقیه در قم قرآن مطلا در کشتی مطلا رونمایی می‌کند! در همین حال کارگران نیشکر هفت‌تپه باید طلای زنان‌شان را بفروشند و غذا بخرند!»

کاربری دیگر به اسم م.ش نوشته: «رکوردبازی با قرآن و معارف سالهاست رایج است. همه چیزمان دکوری شده دین دکوری، قرآن دکوری، نهج‌البلاغه دکوری، احکام دکوری».

یک کاربر هم به اسم« د...» از این ماجرا چنین انتقاد کرده: «در مملکتی زندگی می‌کنیم که کارگرش هر شش ماه حقوق نمی‌گیره، بچه هشت ساله دست‌فروشی می‌کنه و فقر از سر و روش می‌ریزه بعد با پول همین ملت می‌رن قرآن‌مطلا می‌سازن».

توییت کاربری به اسم سیدمحمود ر..نیز چنین مضمونی دارد: «مردم نان شب ندارند، قرآن‌مطلا رونمایی می‌شود! خوب شد که مشخص شد از قم تا تهران، از علما تا زعما همه ماشاء الله از درد مردم بی‌اطلاعند».

پیش از این حسن روحانی رئیس‌جمهوری  نیز از این کشتی بازدید کرده بود که تصاویر مربوط به آن نیز اکنون در شبکه‌های اجتماعی مدام بازنشر می‌شود.

 

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.