سینمای ۲۰۱۷، بهترین هایش: از پایان خوش تا برو بیرون

پرسش:باپایان یافتن سال 2017 میلادی 10 فیلم برتر این سال هالیوود مورد توجه منتقدان قرار گرفته است؛ فیلم هایی که گلدن گلوب و اسکار از میان آنها انتخاب می شود.

پرسش:باپایان یافتن سال 2017 میلادی 10 فیلم برتر این سال هالیوود مورد توجه منتقدان قرار گرفته است؛ فیلم هایی که گلدن گلوب و اسکار از میان آنها انتخاب می شود.

 

 

 

 

 

کوچک سازیحق نشر عکس Paramount Pictures

۱۰ - کوچک سازی

فیلم کوچک سازی به رغم عنوانش بیانگر بلندپروازی سرگیجه آور کارگردان آن، آلکساندر پاین است. تخصص او کمدیهای خیالبافانه ای (نبراسکا، راههای فرعی) است که میتوان نشانه های آنها را در آمریکای معاصر پیدا کرد، ولی آخرین فیلم او یک داستان علمی-تخیلی آخرالزمانی تاثیرگذار است که حوادث آن در زمانی نامشخص در آینده و در آمریکا در حال روی دادن است. مت دیمون و کریستن ویگ نقش زوجی را بازی میکنند که میخواهند از طریق کوچک سازی خود در حد عروسکهای باربی هزینه های زندگیشان را کم کنند، اما این فکر مضحک شروع ماجرا است. خودتان میتوانید بقیه ماجرا را حدس بزنید، کوچکسازی در عوض ناگهان آدم را در فضایی تازه رها میکند. ۲۰۱۷

.حق نشر عکس A24

۹- داستان یک روح

روح بودن چگونه است؟ داشتن یک زندگی ابدی بدون آنکه بتوان بر جهان فیزیکی هر نوع تاثیری گذاشت مگر از طریق یک چراغ چشمک زن. دیوید لوری (اژدهای پیت، آنها بیگناهند) به این موضوع در شکل اغراق شده آن و از طریق یک بازی منحصر به فرد می پردازد: نقطة قوت فیلم این است که یک بازیگر برنده جایزه اسکار (کیسی افلک) نقش اصلی را بازی میکند، ولی تقریبا هیچ دیالوگی ندارد، و در اکثر اوقات در پس یک ملافه سفید بلند پنهان است. بسته به اینکه چقدر آنرا مرموز بدانید، فیلم داستان روح یا تاملی شاعرانه است بر ناپایداری و تنهایی، یا لطیفه ای است مطول درباره مردی که هنوز آنچنان بالغ نشده که از پس ضربه جدایی دوام آورد.

.حق نشر عکس STX Entertainment

۸- بهترین‌هایش

صنعت فیلم بریتانیا در سال ۱۹۴۱ به لحاظ ذهنی درگیر ماجرای تخلیه سربازان در بندرگاه دونکرک بود: دو تا از پیشنهادهای دوستانه برای فیلمسازی یکی حماسه حیرت انگیزی بود که خود عملیات را نشان میداد(دونکرک) و دیگری اتفاقات پشت صحنه آنرا (تاریکترین ساعت). راضی کننده تر از هر دوی آنها کمدی عاشقانه چندلایه لون شرفیگ بود که در آن یک منشی (گما آرترتون) به منظور تقویت روحیه برای نمایشنامهای در خصوص فرآیند تخلیه سربازها تحقیق میکند.

فیلم بهتر از همه ادای دینی است به همراهیها و مصالحه های فیلمسازی، به همراه بازیگرانی دوست داشتنی که آدم دوست دارد همة آنها را در آغوش بگیرد. با اینهمه فیلم کاری میکند که تنشها و خطرات مداوم زندگی در دوران جنگ برای همیشه در خاطرتان باقی بماند.

لیدی بردحق نشر عکس A24

۷- لیدی برد

گرتا گرویک فیلنامه ای را که با همکاری فرانسیس ها، میسترس امریکا و نوح بومباخ نوشته شده بودند به فیلمی منحصر به فرد بدل کرد، یک کمدی بی نقص درباره بلوغ که در آن فهم و شعور را با محبت عمیق متعادل میکند. قهرمان زن فیلم، سایروس رونانِ به شدت خودخواه، دختر هفده ساله ای است که آنقدر که دوست دارد نه باهوش است و نه مطمئن. مکان فیلم (ساکرامنتو، کالیفرنیا) و زمان فیلم (سال ۲۰۰۲) تا حدی خاص است و شما را وامیدارد فکر کنید گرویگ در حال به یاد آوردن دوران بلوغ و جوانی خود است. ولی تظاهرات شخصیت، احساس عدم امنیت و نزاع های خانوادگی برای هر بیننده ای قابل آشنا است.

فلوریداحق نشر عکس A24

۶- پروژه فلوریدا

شان بیکر پس از پیشرفت موفقیت آمیزش در فیلم نارنگی دوباره با فیلمی پرانرژی، زنده و تیماردارانه ظاهر میشود که درباره آمریکاییهای حاشیه ای و فقیر است. مکان فیلم یکی از متلهایی است که توریستها هنگام رفتن به دیزنی لند از کنار آن میگذرند. پروژه فلوریدا بیننده را دعوت میکند که یک تابستان طولانی و رخوت انگیز را با دختر شش ساله مونی (بروکلین پرینس)، مادرش هالی( بریا وینایت) و سرپرست خستگی ناپذیر متل بگذراند.

برو بیرونحق نشر عکس Universal Pictures

۵- برو بیرون

فیلم از آغاز تا پایان سرگرم کننده جوردن پیل داستان یک عکاس سیاه (دانیل کلویا) است که تصمیم دارد نزد پدر و مادرِ لیبرال (کاترین کینر و برادلی وایتفورد) دوست دختر سفید پوستش (آلیسون ویلیام) بماند. برو بیرون به شدت خنده دار، مجذوب کننده و ترسناک است درست مثل فیلمهای کلاسیک ژانر وحشت دهه ۷۰ میلادی (فیلمهایی که برو بیرون خود از آنها الگو گرفته است). اما این همه داستان فیلم نیست. وقتی تماشگران به اتفاقات فیلم میخندند یا از وحشت فریاد میزنند، پیله از طریق فیلمش با آنها درباره روابط نژادپرستانه بین آدمها حرف میزند.

اوقات خوشحق نشر عکس A24

۴- اوقات خوش

رابرت بتینسون شاید برای بازی در مجموعه خون آشام در گرگ و میش مشهور باشد، ولی در اوقات خوش بسیار درنده خو و نه چندان سالم است: تقریبا میتوان بوی عرق هیکل لاغر و نحیف او را حس کرد وقتی که دستبرد میزند و راهش را در گوشه و کنار کثیف نیویورک مییابد. این نمایش خنده آورِ جرم و جنایت شهری معرف دو کارگردان با استعداد پرشور و متمایز آمریکایی است.

پدینگتونحق نشر عکس Warner Bros

۳- پدینگتون

کمتر فیلم اکشن مربوط به کودکان مثل پدینگتون ۲ شاد و مسرتبخش است، اگرچه نامیدن آن تحت عنوان «اکشن-زنده» میتواند سکانسهای لذتبخش آن را بدنام کند. همانقدر که یک جعبه موسیقی استادانه طراحی و ساخته میشود، داستان دنباله دار پل اسمیت هم واجد نظم رنگارنگ اسلپ استیکهای سبک لورل و هاردی است و هم وفادار به ایده مهربانی و فراگیری. قهرمان خرس مانندِ مهربان فیلم در این زمانه سخت بسیار الهام بخش ظاهر میشود.

پایان خوشحق نشر عکس Sony Pictures Classics

۲- پایان خوش

فیلم پایان خوش میشائیل هانکه همچون قسمتهای یاس آور سریال پرورش متوقف شده (Arrested Development) یک کمدی سیاه درباره سه نسل از یک خانواده اهل تجارت است که هر کدام از آنها به سبک خود روانپریش است. ایزابل هوپر، ماتیو کازوویت، و ژان لوئی ترینگنان نقش اعیان کاله را بازی میکنند و تجسم بخش نوعی خستگی جهان اولی و اعیانی هستند، خستگی که هم در خانه و هم در محل کار هویدا است. با اینهمه آنها با سردرگمی فکر میکنند که بر حق هستند. این خاندان دار و دسته ای منفوراند، ولی اگر نگاه ناخوشایند فیلم به انسانیت ناراحت کننده است، ساختار نبوغ آمیز آن خنده را بر روی لبهای ما مینشاند. پایان خوش سریالی از قتلهای مرموز است. هانکه به ما چشماندازی از انواع جنایت و بزه میدهد، اما باید هربار منتظر بمانیم تا ببینیم چه روی داده و چه کسی باید سرزنش شود.

شکل آبحق نشر عکس 20th Century Fox

۱-شکل آب

این کمدی موزیکال رمانتیک هیولایی-جاسوسی همه آن چیزی را دارد که شما از یک فیلم شاخص گیلرمو دِل تورو طلب میکنید. سالی هاکینز در نقش یک نظافتچیِ لال به دو زیست انساننمایی دل میبازد که در یک آزمایشگاه دولتی مخفی در اوایل دهه ۶۰ میلادی در بالتیمور نگهداری میشود. رابطه عجیب آنها بسیار مجذوب کننده است، ولی دِل تورو از داستان پریان علمی تخیلی خویش برای اظهار نظر درباره پارانویای دوران جنگِ سرد و مبارزه برای حقوق مدنی استفاده میکند. دلیل اینکه این فیلم به زیبایی از پس آن برآمده این است که شکل آب تنها تجلیلی از رابطه عاشقانه میان یک زن و یک انسان-ماهی نیست، بلکه بیان رابطه عاشقانه یک کارگردان و جادوی سینما است.

 

 

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.