از جهانگیری تا علم الهدی؛ گزارشی از وقایع چند روز اخیر

پرسش:یک روز پس از تجمع‌های اعتراضی در مشهد و چند شهر دیگر ، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری تلویحا مخالفان دولت را به دست داشتن در سازماندهی این تظاهرات متهم کرده و امام جمعه مشهد نیز بعضی شعارهای داده شده در تظاهرات روز گذشته این شهر را هدف انتقاد قرار داده است.

پرسش:یک روز پس از تجمع‌های اعتراضی در مشهد و چند شهر دیگر ، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری تلویحا مخالفان دولت را به دست داشتن در سازماندهی این تظاهرات متهم کرده و امام جمعه مشهد نیز بعضی شعارهای داده شده در تظاهرات روز گذشته این شهر را هدف انتقاد قرار داده است.

جهانگیری در سخنانی در روز جمعه، ۸ دی گفت که اگرچه شاخص‌های اقتصادی کشور در وضعیت مناسبی است اما چند کالا به دلایلی گران شده و دولت مکلف به اصلاح این قیمت‌هاست. وی افزود: "اما مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است و در پشت پرده، مسائل دیگری مطرح است."

معاون اول رئیس جمهوری گفت: "کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند بدانند که دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند."

در چند هفته اخیر، در تهران و برخی نقاط کشور تجمعاتی در اعتراض به خسارت به سپرده‌گذاران در برخی موسسات مالی، نابسامانی وضعیت بازنشستگان، فساد، گرانی و مشکلات اقتصادی برگزار و دولت به کوتاهی در رسیدگی به آنها و ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی مردم متهم شده است.

 

تظاهرات مشهدحق نشر عکس ugc
Image caption در تظاهرات اعتراضی روز گذشته در شهرهای مختلف علاوه بر دولت، کل نظام حکومتی و سیاست‌های آن هدف شعارهای تند قرار گرفت

 

تجمع و تظاهرات روز گذشته در مشهد و چند شهر دیگر ایران از جمله بزرگترین تجمع‌های روزهای اخیر بود و در آن شعارهای تندی علیه دولت و حسن روحانی، رئیس جمهوری داده ‌شد. با اینهمه، ویدیوهایی که از این تجمع در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده همچنین نشان‌دهنده ابراز نارضایی از نظام و سیاست‌های کلی آن از جمله جنبه‌هایی از سیاست‌های منطقه‌ای و هزینه‌های اقتصادی آنهاست.

جهانگیری گفته است که دولت برای حل مشکلات کنونی کشور "به راهکارهای ارائه شده از سوی نهادهای مدنی، صنفی و سیاسی به خصوص نخبگان برای درک مسایل مشترک در مسیر پیشرفت کشور نیاز دارد" اما افزوده است که "باید مرز بین نقد و فحاشی و تخریب و لجن‌پراکنی مشخص شود چراکه تخریب و تهمت در هر مقعطعی زیانبار است و ما از نخبگان کشور می‌خواهیم با نقد سیاست‌های دولت و ارائه راهکارهای مناسب، به دولت کمک کنند."

 

علم الهدی و رئیسیحق نشر عکس Asriran
Image caption احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد (راست) و ابراهیم رئیسی، متولی حرم امام رضا - امام جمعه مشهد از شعارهای هنجار‌شکنانه در تظاهرات مشهد سخن گفته است

 

همچنین، روز جمعه حجت الاسلام احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در مورد تجمع اعتراضی روز گذشته در این شهر، گفت که "مردم می‌توانند از طریق تجمع‌های قانونی مطالبات خود را پیگیری کنند و به نتیجه برسند و روز پنجشنبه نیز تجمعی در مشهد برگزار شد اما اشکالش این بود که عده‌ای دعوت مرجعی ناشناس را پذیرفتند و تجمع کردند که نباید اینگونه باشد."

علم الهدی گفت که "متاسفانه در جمع مردم عده‌ای فرصت‌طلب از این موضوع استفاده کرده و شعارهای هنجارشکنانه سر دادند که با آنها برخورد شد." وی در مورد هویت این افراد و نوع برخورد با آنان توضیحی نداد.

امام جمعه مشهد در اشاره به فیلم‌های ویدیوئی و تصاویر تجمع‌های روز گذشته به طور گسترده از طریق رسانه‌های اجماعی پخش شده، گفت: "دشمن تلاش می‌کند در این موارد با انتشار فیلم و عکس اینگونه القاء کند که وضعیت مشهد مناسب نیست و مردم این شهر مخالف نظام هستند." او افزود: "حمایت از دولت وظیفه همه است زیرا علاوه بر رای مردم، حکم رئیس جمهور توسط ولی فقیه تنفیذ می‌شود."

وی بعدا در مراسم نماز جمعه مشهد اعتراض مردم به گرانی را مجاز دانست و گفت: "نباید شرایط به گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند. متاسفانه امروز برخی مدیران و مسوولان در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند که به فکر مشکلات مردم نیستند." وی در عین حال گفت: "من با مردمی که دیروز به خیابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا بر حق بود و اینکه بر علیه گرانی شعار می‌دادید کار بر حقی بود اما بدانیم که دشمن می‌خواهد به ما ضربه بزند و نباید اجازه بدهیم از این مطالبات سوءاستفاده کنند."

وی ادامه داد: "اینکه گروهی در تجمع بگویند سوریه را‌‌ رها کن فکری به حال ما کن درست نیست."

احمد علم الهدی، از روحانیون اصولگرا، پدر همسر حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، تولید آستان قدس رضوی است که در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم رقیب اصلی حسن روحانی بود. در این انتخابات، روحانی در دور اول رای‌گیری به پیروزی رسید.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.