سعد حریری پنج‌شنبه به لبنان بازمی‌گردد

پرسش:سعد حریری نخست وزیر لبنان اعلام کرد که روز چهارشنبه از عربستان سعودی به لبنان بازمی‌گردد. در همین حال مشاور بین الملل رهبر انقلاب گفته‌های حریری مبنی بر «دخالت‌های» ایران در لبنان را «القائات» مقامات عربستان سعودی خواند.

پرسش:سعد حریری نخست وزیر لبنان اعلام کرد که روز چهارشنبه از عربستان سعودی به لبنان بازمی‌گردد. در همین حال مشاور بین الملل رهبر انقلاب گفته‌های حریری مبنی بر «دخالت‌های» ایران در لبنان را «القائات» مقامات عربستان سعودی خواند.

حریری که از زمان اعلام استعفایش در ریاض به سر می‌برد، روز سه‌شنبه در توئیتر خود نوشت که دو روز دیگر به لبنان بازمی‌گردد اما خانواده اش در عربستان سعودی خواهند ماند، جایی که به گفته او، «کشور آنها» است.

حریری روز سه‌شنبه همچنین با اسقف اعظم کلیسای مارونی‌ها نیز دیدار کرد. این اولین سفر یک مقام لبنانی به ریاض از زمان استعفای سعد حریری بود.

بشارة بطرس الراعی، اسقف اعظم کلیسای مارونی‌ها، در دیداری که تاریخی خوانده شده، با ملک سلمان و محمد بن سلمان، پادشاه سعودی و ولیعهد وی، نیز دیدار کرد. این اولین سفر او به ریاض است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار است روز سه‌شنبه وزیر خارجه فرانسه نیز راهی عربستان سعودی شود. فرانسه، آلمان و همچنین آمریکا خواستار کاهش تنش و حفظ ثبات در لبنان شده‌اند.

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان، پس از چند روز سکوت در مورد استعفایش اعلام کرده بود که«آزاد است» و «به‌زودی» به کشورش باز می‌گردد.

برخی مقام‌های لبنانی، از جمله رئیس‌جمهوری آن کشور، می‌گفتند آزادی سعد حریری در ریاض «محدود» شده است و خواستار بازگشت فوری او بودند.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز روز جمعه ۱۹ آبان، عربستان سعودی را متهم کرده بود که سعد حریری را به استعفا از سمت نخست‌وزیر لبنان وادار کرده و او را در بازداشت نگه داشته است تا لبنان را «بی‌ثبات» کند.

حریری دراین مصاحبه همچنین گفته بود که در ملاقات با علی اکبر ولایتی، مشاور رهبرانقلاب، در مورد «دخالت‌های» ایران در امور کشورهای عرب هشدار داده وگفته است «دخالت‌ها» روابط با دیگر کشورهای عربی را نابود می‌کند.

با این حال دکتر ولایتی روز سه‌شنبه گفته‌های سعد حریری را«القائات» مقامات عربستان سعودی خواند و اعلام کرد که نخست وزیر لبنان درباره دخالت ایران در امور داخلی این کشور سخنی نگفته بود.

به گزارش فارس ،وی همچنین گفت که مذاکرات در جریان این دیدار«تند، خشن و تهدید» نبود.

به گفته ولایتی، سعد حریری خواستار وساطت میان تهران و ریاض بوده و او درپاسخ گفته که«ما مشکلی با عربستان سعودی نداریم اما اینکه سعودی‌ها بیش از دو سال مردم یمن را بمباران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند ... ربطی به سیاست ندارد و به خاطر مسائل انسانی هم که شده با یمنی‌ها مذاکره کنند».

سعد حریری یک روز پیش از اعلام استعفا در ریاض با علی اکبر ولایتی در بیروت دیدار کرده بود.

حریری روز ۱۳ آبان، در یک سخنرانی در عربستان سعودی که از تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد، با انتقاد از «دخالت» ایران و حزب‌الله لبنان در امور اعراب، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه، ۲۲ آبان، استعفای سعد حریری در یک کشور دیگر و بازنگشتن او به کشورش را «اقدامی عجیب و بی‌نظیر » خوانده بود.

قاسمی در عین حال اعلام کرد که تهران اتفاق رخ داده برای آقای حریری را «مسئله‌ای داخلی در لبنان» می‌داند و درآن دخالت نمی‌کند.

حریری در حالی به لبنان بازمی گردد که خانواده اش در عربستان خواهند ماند. همین امر این گمانه را تشدید کرده که او در لبنان آزادی عمل ندارد و خانواده اش گروگان عربستان هستند

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.