سلمان رشدی، نویسنده «آیات شیطانی»، در غرب نیویورک هدف حمله قرار گرفت

به گزارش خبرنگار آسوشیتدپرس که از نزدیک شاهد این صحنه بوده است، مردی هنگام معرفی سلمان رشدی به صحنه سخنرانی در «موسسه شِتوکوآ» هجوم برد و «با مشت یا چاقو» شروع به ضربه زدن به نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار کرد.

پرسش: رسانه‌های آمریکا گزارش دادند، سلمان رشدی، نویسنده رمان جنجالی «آیات شیطانی» که(امام) روح‌الله خمینی در اواخر دهه ۱۹۸۰ حکم ارتدادش را صادر کرده بود، روز جمعه ۲۱ مرداد پیش از آغاز سخنرانی خود در غرب نیویورک هدف حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار آسوشیتدپرس که از نزدیک شاهد این صحنه بوده است، مردی هنگام معرفی سلمان رشدی به صحنه سخنرانی در «موسسه شِتوکوآ» هجوم برد و «با مشت یا چاقو» شروع به ضربه زدن به نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار کرد.

پلیس نیویورک دقایقی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که آقای رشدی بر اثر ضربه چاقو «از ناحیه گردن دچار جراحت شده» و او را بلافاصله با بالگرد به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

بر اساس بیانیه پلیس، علاوه‌بر رشدی مصاحبه‌گری هم که در این جریان این حمله روی صحنه بود، از ناحیه سر دچار «آسیب جزئی» شد.

پلیس همچنین «بازداشت» فرد ضارب را تایید کرد و اعلام کرد که رشدی با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شد.

 

 

تا لحظه تنظیم این گزارش، جزئیات بیشتری در مورد وضعیت سلمان رشدی منتشر نشده است.

با این حال، پلیس ایالت نیویورک در توئیتی اعلام کرد که تحقیقات در مورد حمله به این نویسنده آغاز شده است.

سخنگوی موسسه شتوکوآ به خبرگزاری رویترز گفته است که آن‌ها در حال حاضر درگیر «یک موقعیت اضطراری» هستند و فعلا قادر به اعلام جزئیات بیشتر نیست.

این موسسه یک مرکز آموزشی غیرانتفاعی در ۲۷ کیلومتری جیمزتاون در بخش جنوب غربی ایالت نیویورک است.

رشدی قرار بود روز جمعه در این موسسه در مورد دومین رمان خود با عنوان «بچه‌های نیمه‌شب» که نخستین‌بار در سال ۱۹۸۱ منتشر شد، سخنرانی کند.

رشدی کمتر از دو ماه پیش در حالی ۷۵ ساله شد که بیش از سه دهه اخیر را زیر سایه حکم قتلی زندگی کرده است که به دست (امام) روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار و رهبر جمهوری اسلامی، صادر شد.

 

 

(امام) خمینی در فتوای خود فقط سلمان رشدی را به مرگ محکوم نکرده بود، بلکه خواستار قتل همه «ناشرین مطلع از محتوای» رمان «آیات شیطانی» نیز شد و از «مسلمانان غیور» خواست «در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام» کنند.

بنیان‌گذار جمهوری اسلامی چند ماه پس از صدور این فتوا درگذشت، اما فتوای او به قوت خود باقی ماند و حتی مبلغ نمادین پاداشی که برای عمل به آن در نظر گرفته شد، افزایش یافت.

گزارش‌ها حاکی است که جمهوری اسلامی برای کسی‌که نویسنده «آیات شیطانی» را به قتل برساند، بیش از «سه میلیون دلار» پاداش در نظر گرفته است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.