قوت گرفتن احتمال موافقت ایران با توافق هسته ای

خبر مهم یک منبع آگاه از مذاکرات وین؛ رضایت ایران جلب شد-روزنامه دولتی ایران در گزارش مفصلی با خوب معرفی کردن توافق احتمالی که مذاکراتش توسط علی باقری در وین انجام شده، برای آماده کردن افکارعمومی در ارتباط با امضای برجام تلاش کرده است.

پرسش: اخبار جسته و گریخته مربوط به مذاکرات برجام و تحرکات طرف های درگیر آن از اخباری که منابع دیپلماتیک در وین داده اند تا زمینه سازی روزنامه دولت، نشان از الارفتن احتمال توافق هسته ای دارد.  

سارا معصومی خبرنگار با سابقه روزنامه اعتماد در مذاکرات هسته ای نوشت: یک منبع آگاه ایرانی به گفت : پیش‌نویس موجود در مقایسه با متن اسفندماه بهبود پیدا کرده است.

یک منبع آگاه گفته است ایران از تضمین های توافق احیایی برجام رضایت دارد.

سارا معصومی ، خبرنگار حوزه دیپلماسی نوشت :

 

یک منبع آگاه ایرانی به اعتماد گفت : پیش‌نویس موجود در مقایسه با متن اسفندماه بهبود پیدا کرده

و به ویژه از جهت ارایه اطمینان اقتصادی به فعالان و شرکای تجاری ایران، امتیازات قابل توجهی دارد.

تضمین اقتصادی یکی از مطالبه‌های هیات‌های ایران در دولت‌های دوازدهم و سیزدهم بوده‌ است.

رضایت ایران از «امتیازات قابل توجه» در متن پیش نویس توافق نهایی

 

 

زمینه سازی روزنامه دولت برای امضای برجام/ توافق نزدیک است؟

روزنامه ایران نوشت: در مقام مقایسه پیش‌نویس کنونی به مراتب در زمینه رفع تحریم‌ها، امکان بازگشت‌ پذیری سریع و حفظ دستاوردهای هسته‌ای از پیش‌نویس ضعیف دولت گذشته بهتر شده است.

زمینه سازی روزنامه دولت برای امضای برجام/ توافق نزدیک است؟

روزنامه دولتی ایران در گزارش مفصلی با "خوب" معرفی کردن توافق احتمالی که مذاکراتش توسط علی باقری در وین انجام شده، برای آماده کردن افکارعمومی در ارتباط با امضای برجام تلاش کرده است.

این روزنامه با حمله به دولت قبل و رسانه های حامی برجام نوشته است:

 

حامیان دولت پیشین و شبکه خبرنگاران برجامی در رسانه‌ها و فضای مجازی بازی‌ای را طراحی کرده‌اند که به ظاهر برای آنها دو سر برد باشد. آنها از یک سو، دولت سیزدهم را متهم به بی توجهی به رفع تحریم یا ثمر ندادن دیپلماسی در ارتباط با مذاکرات وین می‌کنند و مدعی می‌شوند که تنها یک عده خاص سواد دیپلماسی و توانایی مذاکره و همچنین انعقاد توافق را داشته‌اند و از سوی دیگر هر گاه احساس کنند زمینه برای یک توافق خوب بیش از پیش آماده شده است مدعی می‌شوند این همان توافقی است که قرار بوده قبلاً در دولت روحانی رقم بخورد و منتقدان دولت آن را به تأخیر انداخته و اکنون قرار است توافقی را با منافع کمتر به ارمغان بیاورد!

با وجود این بازی رسانه‌ای همان گونه که سایت اصلاح‌طلب جماران نیز به آن اشاره کرده است در مقام مقایسه پیش‌نویس کنونی به مراتب در زمینه رفع تحریم‌ها، امکان بازگشت‌ پذیری سریع و حفظ دستاوردهای هسته‌ای از پیش‌نویس ضعیف دولت گذشته بهتر شده است. با وجود این پرونده مذاکرات تا زمانی که خطوط قرمز منافع کشورمان تأمین شود باز خواهد بود. این وضعیت تا زمانی می‌تواند ادامه یابد که منجر به توافقی پایدار و همراه با رفع مؤثر تحریم و راستی‌آزمایی شود و بهانه‌هایی مانند پرونده‌های ادعایی به عنوان اهرم فشاری علیه کشورمان مختومه اعلام شود. در غیر این صورت امضای توافقی ضعیف هر چند با منافع کوتاه مدت که به تکرار وقایع تلخ پس از برجام منتهی شود نه تنها در جهت منافع ملی نیست که تنها خوشایند دشمنان منطقه‌ای و جهانی کشورمان خواهد بود.

 

 

درخواست فوری چین از آمریکا درباره برجام

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار داشت: آمریکا باید زودتر تصمیم سیاسی گرفته و به نگرانی‌های منطقی ایران پاسخ مثبت دهد و مذاکرات را قادر سازد تا هر چه زودتر به نتیجه برسد.

درخواست فوری چین از آمریکا درباره برجام

وانگ ونبین در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه درباره مذاکرات وین برای بازگشت آمریکا به برجام گفت: با تلاش هماهنگ طرفین، مذاکرات برای از سرگیری بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اخیرا در وین از سر گرفته شد. اگرچه هیچ پیشرفتی حاصل نشده است، اما طرف‌ها به صراحت آمادگی خود را برای دستیابی به توافقی که برای حفظ موضوع هسته‌ای ایران در مسیر درست گفت‌وگو و مذاکرات اهمیت دارد، اعلام کرده‌اند.

وی افزود: چین از تلاش اتحادیه اروپا برای پیشبرد مذاکرات و تشویق آن به ادامه تلاش‌های میانجی‌گری دیپلماتیک قدردانی می‌کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: در این مرحله، طرفین بر سر اکثریت قاطع ترتیبات مربوط به ازسرگیری پایبندی به اجماع رسیده‌اند و تنها چند موضوع باقی مانده که باید حل شود.

ونبین گفت: ما از طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم به رویکرد گفت‌وگو و مذاکره متعهد مانده و تلاش‌های دیپلماتیک را به منظور یافتن راه‌حل‌هایی برای مسائل باقی‌مانده افزایش دهند.

این مقام چینی در عین حال تاکید کرد: آمریکا به عنوان کشوری که آغاز کننده بحران هسته‌ای ایران بوده، باید درک روشنی از اینکه کارها به کدام سمت می‌رود، داشته باشد. آمریکا باید زودتر تصمیم سیاسی گرفته و به نگرانی‌های منطقی ایران پاسخ مثبت دهد و مذاکرات را قادر سازد تا هر چه زودتر به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار داشت: همه طرف های ذیربط باید با احتیاط صحبت کرده و عمل کنند و فضای مساعدی برای مذاکرات ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: چین به طور فعال در مذاکرات آتی مشارکت داشته و به بازگرداندن برجام به مسیر اصلی کمک خواهد کرد. ما در عین حال قاطعانه از حقوق و منافع قانونی خود دفاع خواهیم کرد.

مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا با میانجی‌گری اتحادیه اروپا از هفته گذشته در وین اتریش برگزار شد و طرفین بدون آنکه به متن مشخصی برای بازگشت به این توافق برسند، مذاکرات خود را به پایان رساندند. با این حال طرفین از حصول پیشرفت‌هایی در این دور از مذاکرات خبر دادند.

 

###

 

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.