افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

گر چه خبر ها حاکیست ،هنوز از ابلاغ مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبری نیست، لیکن نقل قول‌ها حکایت از افزایش ۳۸ درصدی مستمری غیرحداقلی بگیران بدون رقم ثابت ۵۱۵ هزار تومان در ماه را دارد.

پرسش: هفته ها از استعفای حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی که افزایش ۵۷ درصدی برای حداقلی بگیران را انجام داد اما در برابر خیل سایر سطوح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مقاومت لجوجانه کرد، می گذرد و اکنون این وزارتخانه عریض و طویل در غیاب او  در سکون و انفعال در برابر این افزایش  ، به سر می برد .

بدون شک یکی از دغدغه های جامعه هدف این وزارتخانه مخصوصا بازنشستگان در روزها و هفته های گذشته و آتی این هست که آیا افزایش حقوقی مشابه آنچه در حوزه کارگری اتفاق افتاد در حوزه بازنشستگان نیز رقم خواهد خورد یا نه ؟

با در نظر داشتن همه مسائل و مشکلات کارگری و وضعیت موجود اقتصادی کشور ،بدون شک و به دور از هر گونه قضاوت جانبدارانه ،قطعا یکی از اقدامات ارزشمند این وزارتخانه ، تسری افزایش ۵۷ درصدی حقوق حداقلی بگیران به سایر سطوح برابر با مصوبه شورایعالی کار یعنی 38 درصد باضافه 515 هزارتومان اشت که با وجود موج سنگین تورمی می تواند تا حدودی از بار مصائب این بازنشستگان و ناتوانی آنها در تامین حداقل های معیشتی بکاهد .

صاحبنظران ، استدلال های نسنجیده ی برخی منتقدین و مخالفین کارشناس نما را نقد کرده و اعلام کردند با توجه به سهم سه تا ۴ درصدی دستمزد در عوامل و نهاده های کل تولید ،افزایش حقوق کارگران و حداقلی بگیران و هم سایر سطوح نه تنها باعث ورشکستگی دولت ،کارگاهها و تولید کنندگان و تعدیل نیرو نیست ،بلکه به جهت نزدیک بودن آن به عدالت ،باعث ارتقای بهره وری و افزایش سهم منابع انسانی در ارتقای تولید می شود 

حالا این افزایش حقوق کارگری منجر به ایجاد مطالبه به حقی در حوزه بازنشستگی شده و این سوال ، اذهان عمومی را درگیر نموده که افزایش حقوق مرداد ماه بازنشستگان با چه رقمی محاسبه و واریز می شود؟
گر چه خبر ها حاکیست ،هنوز از ابلاغ مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبری نیست، لیکن نقل قول‌ها حکایت از افزایش ۳۸ درصدی مستمری غیرحداقلی بگیران بدون رقم ثابت ۵۱۵ هزار تومان در ماه را دارد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.